18 جمادی‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۹/۰۴ ۱۵:۴۱:۲۸
کد مطلب:  1781127
معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی تاکید کرد؛
تحقق ۱۰۰ درصدی برنامه های آموزش و پرورش استثنایی در استان زنجان

معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی در اولین نشست شورای هماهنگی، پشتیبانی و توسعه آموزش و پرورش استثنایی استان زنجان از تحقق ۱۰۰ درصدی برنامه های آموزش و پرورش استثنایی در استان زنجان خبر داد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان زنجان، سید جواد حسینی در این نشست که با حضور مدیر کل و اعضای شورای پشتیبانی آموزش و پرورش استثنایی استان زنجان برگزار شد، با بیان اینکه پروژه مهر امسال به دلیل شرایط کرونا و بازگشایی مجدد مدارس سخت ترین پروژه مهر تاریخ آموزش و پرورش بود گفت: زیست بوم کرونا آموزش و پرورش را به سمت آموزش های مجازی سوق داد، ولیکن حدود ۳۰‌ درصد دانش آموزان به شبکه ارتباطی یا وسایل هوشمند جهت اتصال به شبکه شاد دسترسی نداشتند و تاکنون با مشارکت خیرین ۳۶۱ هزار  تبلت و گوشی هوشمند به دانش آموزان کم برخوردار اهدا شده است.
وی افزود: تاکنون خیرین ۵ هزار تبلت برای دانش آموزان استان زنجان تامین کرده اند و این استان در ردیف  پنج استان برتر در زمینه تامین تجهیزات هوشمند آموزشی برای دانش آموزان کم برخوردار  قرار دارد.
وی تصریح کرد: در سال جاری دو میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان اعتبار برای تامین این تجهیزات به استان زنجان اختصاص خواهد یافت.
معاون وزیر با بیان جهت گیری های نظام های تعلیم و تربیت مترقی دنیا گفت: در نظام های تعلیم و تربیت مترقی دنیا توجه ویژه ای به کودکان، عدالت آموزشی و حرکت به سمت تلفیق و  فراگیر سازی با آموزش های فردی شده وجود دارد.
وی افزود: طرح تلفیقی فراگیر در آموزش و پرورش استثنایی گامی برای حرکت به سمت فراگیر سازی است و این برنامه از زمان اجرا تاکنون ۸۰ برابر رشد داشته است.
وی تصریح کرد: در شاخص تلفیقی فراگیر، ۵۵ درصد دانش آموزان استثنایی استان زنجان به صورت تلفیق فراگیر در مدارس عادی در حال تحصیل هستند که از میانگین کشوری بسیار بالاتر است.
معاون وزیر با بیان اینکه در برنامه سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی استان زنجان رتبه ۴ کشور را دارد گفت: در سال جاری و علیرغم شرایط کرونایی ۹۹.۱۲ درصد نوآموزان بدو ورود به دبستان کشور در برنامه سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی شرکت کرده اند.
حسینی با بیان اینکه سال گذشته سه بسته تحولی مدرسه انطباقی، مداخلات بهنگام طلایی و توسعه مشارکت ها در آموزش و پرورش استثنایی برای تحقق سند تحول بنیادین تدوین و اجرایی شد گفت: ۹۳ درصد برنامه های این بسته های تحولی تاسیسی و نوآورانه بود و در آموزش و پرورش استثنایی استان زنجان ۱۰۰ درصد برنامه این بسته های تحولی محقق شد.
معاون وزیر با اشاره به نهضت توان افزایی برای تامین ۱۰۵ قلم تجهیزات آموزشی و توان بخشی ۷۰ هزار دانش آموز استثنایی گفت:  سال گذشته خیرین ۱۴۵ میلیارد تومان به این حوزه در سراسر کشور کمک کردند که با این میزان کمک ۳۱.۵ درصد نیاز دانش آموزان استثنایی به تجهیزات توان افزایی مرتفع شد و در استان زنجان ۴۸ درصد نیاز دانش آموزان استثنایی با همت خیرین تامین شد.
معاون وزیر در ادامه نشست  به بیان فلسفه ایجاد شورای هماهنگی، پشتیبانی و توسعه آموزش و پرورش استثنایی در استان ها و مناطق پرداخت و گفت: آموزش و پرورش استثنایی تمامی ماموریت های آموزش و پرورش عادی را برعهده دارد و علاوه ان، آموزش و پرورش استثنایی وظیفه  توانبخشی دانش آموزان با نیازهای ویژه را  نیز بر عهده دارد.
معاون وزیر با بیان اینکه تعلیم وتربیت دانش آموزان با نیازهای ویژه بین ۵ تا ۱۰ برابر فرصت، زمان، اعتبار و تخصص بیشتر نیاز دارد گفت: از دو جهت به آموزش و پرورش استثنایی نگاه ویژه ای وجود دارد، این آموزش و پرورش هم می تواند پیشرو نظام تعلیم و تربیت باشد و هم حساسیت ویژه ای   بر روی این آموزش وپرورش در حوزه عدالت ترجیحی آموزشی وجود دارد.
وی با بیان اینکه آموزش و پرورش استثنایی در چهار قلمرو خدمات فراسازمانی ارائه می دهد، گفت: برنامه سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی، ارائه خدمات از طریق مراکز مشکلات ویژه یادگیری، طرح تلفیقی فراگیر و طرح هدایت چهار قلمروی است که آموزش و پرورش استثنایی به آموزش و پرورش عادی خدمات ارائه می دهد.
حسینی با بیان اینکه سازمان آموزش و پرورش استثنایی در حوزه ستادی و سطح ادارات کل دارای ساختار خوبی است گفت: عدم وجود هماهنگی بین بخشی در حوزه معاونت های ادارات کل در خصوص آموزش و پرورش استثنایی و لزوم همکاری معاونین با آموزش و پرورش استثنایی یکی از دلایل ایجاد شورای هماهنگی، پشتیبانی و توسعه آموزش و پرورش استثنایی در سطح استان ها است.
وی گفت: ساختار آموزش و پرورش استثنایی در سطح مناطق ۷۶۰ گانه آموزش و پرورش استثنایی حلقه مفقوده است و تشکیل این شورا در سطح مناطق می تواند جبران کننده این حلقه مفقوده باشد.
حسینی با بیان محورهای عمده ای که شورای هماهنگی، پشتیبانی و توسعه استان ها می تواند به آنها وارد شوند گفت: شوراها  می توانند به برنامه سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی، طرح تلفیقی فراگیر ، مناسب سازی مختلف در تمامی ابعاد برای دانش آموزان استثنایی، تامین و مناسب سازی نیروی انسانی، دانش آموزان دیر آموز ، مراکز مشکلات ویژه یادگیری و تبیین بسته های تحولی آموزش و پرورش استثنایی ورود پیدا کنند.

به اشتراک بگذارید :