14 جمادی‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۹/۰۸ ۰۹:۰۳:۴۶
کد مطلب:  1785289
مراسم چهلمین سالگرد عملیات غرور آفرین طریق القدس « فتح بستان» در اداره کل آموزش و پرورش استان کرمان برگزار شد

مراسم چهلمین سالگرد عملیات غرور آفرین طریق القدس « فتح بستان» با قرائت زیارت عاشورا و بیان خاطره گویی توسط آزاده سرافراز سردار حسنی سعدی مدیر گلزار شهدای کرمان در اداره کل آموزش و پرورش استان برگزار شد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش استان کرمان، محمد علیرضایی رئیس سازمان بسیج فرهنگیان استانضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدا به ویژه شهدای عملیات طریق القدس ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و نهادینه کردن تفکر بسیجی در جامعه را از مهمترین اهداف برگزاری این مراسم دانست.

وی با بیان اینکه معلمان در شرایط شیوع ویروس کرونا جلوه ای خدایی از ایثار و فداکاری را به نمایش گذاشتند از حضور دانشجویان و فرهنگیان بسیجی در مناطق محروم و روستایی استان در راستای ارتقای کیفیت فعالیت های آموزشی و پرورشی خبر داد.

علیرضایی با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری «امروز فضیلت زنده نگهداشتن یاد شهدا کمتر از شهادت نیست» گفت: گرامیداشت یاد و خاطره شهدا نیاز ضروری جامعه ما در شرایط فعلی است و شهدای گرانقدر نیازمند برگزاری مراسم نیستند؛ بلکه با برگزاری این مراسم می‌خواهیم بگوییم که به یاد شهدای عزیز و والامقام هستیم.

بر پایه این گزارش: عملیات طریق القدس که در ساعت 30 دقیقه بامداد 8 آذرماه 1360 با رمز یا حسین (ع) در منطقه شمال و جنوب رود کرخه نور انجام شد دومین عملیات کلاسیک و سنگین رزمندگان اسلام بود.

عملیات طریق القدس در منطقه عمومی سوسنگرد به سمت بستان  با هدف انهدام قوای دشمن و باز پس گرفتنشهر بستان انجام شد.

هجوم نیروهای بعث عراق پس از 31 شهریور 1359 سبب تصرف ‌بخش های وسیعی از استان خوزستان شد.
بعد از ماه ها تلاش، در تاریخ 31 اردیبهشت ماه 1360 ارتفاعات الله اکبر پس از 7 ماه به دست رزمندگان اسلام فتح شد و نیروهای عراقی با دادن تلفات سنگین، تا 12 کیلومتری شهر بستان عقب‌نشینی کردند و سرانجام در ظهر روز یکشنبه هشتم آذر سال 1360 شهر بستان و 70 روستای تابعه آن به تصرف رزمندگان ایرانی درآمدند.
در این حمله شجاعانه رزمندگان اسلام تا روز 22 آذرماه منطقه عملیاتی طریق‌القدس به طور کامل از وجود بعثی های عراق پاکسازی شد و پس از 14 روز عملیات طریق القدس با موفقیت پایان یافت.
در این عملیات لشکر 11 ارتش عراق متلاشی شد و عراقی ها حدود یک هزار و 300 اسیر و یک هزار و 500 کشته بر جای گذاشتند.
ادوات منهدم شده دشمن شامل 170 دستگاه تانک و نفربر زرهی از انواع مختلف، 250 دستگاه خودرو سبک و سنگین، 2 پل پی ام پی و مقادیر زیادی مهمات و ابزار جنگی بوده است که علاوه بر آن حدود 17 فروند هواپیما و 4 فروند بالگرد دشمن نیز در این عملیات منهدم شد.

شایان ذکر است: در این مراسم سردار حسنی سعدی مدیر گلزار شهدای بین المللی کرمان به بیان خاطره گویی از عملیات غرور آفرین طریق القدس پرداخت و جواد حسین خانی مداح محب اهل بیت علیهم السلام زیارت عاشورا را قرائت کرد.

به اشتراک بگذارید :