21 جمادی‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۹/۱۱ ۰۰:۰۶:۱۲
کد مطلب:  1790223
همزمان با دهم آذر، روز مجلس برگزار شد:
یکصد و نود و سومین جلسه شورای آموزش و پرورش شهرستان قوچان

جلسه شورای آموزش و پرورش با حضور مسئولین و مقامات اداری و شهری در دفتر مدیریت آموزش و پرورش تشکیل شد.

به گزارش روابط عمومی آموزش و پرورش، اهم موضوعات دستور کار این جلسه عبارتند از:

  • بررسی نحوه اجرای ماده ۱۶ قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش
  • تصویب ضوابط مالی مدارس هیات امنایی
  • بررسی برنامه های کارگروه کیفیت بخشی آموزشی در آستانه امتحانات نوبت اول
  • برنامه ریزی حمایت نهادهای فرهنگی و اجرایی شهرستان در برگزاری بیست و دومین فراخوان ملی پرسش مهر ریاست جمهوری با موضوع "ایران قوی"
  • مشارکت کلیه نهادهای فرهنگی شهرستان در برگزاری چهلمین دوره ی جشنواره فرهنگی دانش آموزان (جشنواره فردا)

علی اسماعیلی، مدیر آموزش و پرورش با اشاره به برنامه ها و طرح های کیفیت بخشی آموزشی گفت: طرح ها و برنامه های به کار گرفته شده در سال گذشته باعث افزایش نرخ قبولی و درصد قبولی دانش آموزان به ویژه دوره دوم متوسطه شده است.

وی همچنین با اشاره به سیاست های به کار گرفته شده در کاهش نرخ ترک تحصیل گفت: برای کاهش ترک تحصیل دانش آموزان، راهکارهایی از جمله پرداخت بخشی از هزینه سرویس دانش آموزی و معرفی دانش آموزان به مدارس شبانه روزی به کار گرفته شده است.

اسماعیلی با اشاره به وضعیت آموزشی مجازی در سال گذشته گفت: در سال گذشته هرچند با جذب کمک خیرین، تعداد ۷۰۰ دستگاه گوشی هوشمند و تبلت تهیه و در اختیار دانش آموزان قرار گرفت، اما در صورت ادامه وضعیت آموزش مجازی، برای رفع نیاز کلی شهرستان نیاز به تعداد ۲۵۰۰ دستگاه تبلت دیگر بود.

سید محسن جدی، معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش شهرستان قوچان، ضمن گزارش اهم برنامه ها و فعالیت های آموزشی در حوزه ابتدایی، از رتبه های برتر استانی در حوزه برنامه های دانش آموزان و همکاران خبر داد.

در سال تحصیلی 1400 1399، هجده اثر از آثار جابر بن حیان دانش آموزان ابتدایی شهرستان قوچان در سال تحصیلی قبل حائز رتبه برتر استانی شدند.

در بحث دست نوشته های طلایی که ویژه پایه اول ابتدایی می باشد، پنج اثر از مجموع هشت اثر ارسالی به دبیرخانه استانی جشنواره دست نوشته های طلایی، رتبه برتر استانی را به خود اختصاص داده اند. در بخش معلمان نیز ده مورد از طرح های ارسالی همکاران رتبه برتر استانی کسب کردند.

مسعود شجاعی، معاون آموزش متوسطه، از طرح های جدید و نوآورانه آموزشی برای بهبود کیفیت آموزشی خبر داد و گفت: در راستای بهبود سطح علمی دانش آموزان و کیفیت بخشی آموزش در مدارس متوسطه خصوصاً در دوره دوم متوسطه، تعداد چهل طرح جدید در زمینه های مختلف اجرا خواهد شد.

تعداد بیست طرح از این طرح ها برای اولین بار اجرا می شوند که بر اساس یافته های آماری و اطلاعات ارسال شده از وزارت آموزش و پرورش توسط کمیته آموزش متوسطه آموزش و پرورش شهرستان قوچان طرح ریزی شده اند.

وی همچنین گفت: کارگروه هایی در حوزه معاونت آموزش متوسطه تشکیل شدند تا با استفاده از تجربیات و نظرات همکاران، طرح های جدید و نوآورانه طرح ریزی و زمینه های اجرای آنها مورد بررسی قرار گیرد.

جواد واعظ، معاون پرورشی و تربیت بدنی آموزش و پرورش شهرستان قوچان، ضمن اعلام استقبال چشمگیر دانش آموزان از مسابقات فرهنگی گفت: بیش از ۱۶ هزار دانش آموز در سال تحصیلی گذشته در مسابقات و جشنواره های فرهنگی شرکت کرده اند که تعداد ۶۰ نفر به مرحله استانی و ۵ نفر به مرحله کشوری راه یافته اند.

بیست و دومین جشنواره پرسش مهر ریاست جمهوری با موضوع "ایران قوی"، دو سوال مطرح شده است:

۱- ایران قوی چه ویژگی هایی دارد؟

۲- نقش دانش آموزان در شکل گیری ایران قوی چیست؟

شرکت در جشنواره پرسش مهر ریاست جمهوری، از ۱۵ آبان آغاز و تا ۱۵ آذر ماه ادامه دارد.

واعظ همچنین از چهلمین جشنواره فرهنگی هنری فردا خبر داد و گفت: این جشنواره از ۲۰ مهر آغاز شده و تا مرداد ماه ۱۴۰۱ ادامه دارد که در رشته های مختلف فرهنگی و هنری از جمله هنرهای آوایی، هنرهای دستی و تجسمی، هنرهای نمایشی و ... که در مجموع در ۸۰ رشته برگزار می گردد.

برای اجرای بهتر و با کیفیت این جشنواره نیاز به همکاری و همیاری ادارات و نهادهای فرهنگی و هنری است. اداره فرهنگ و ارشاد و همچنین تبلیغات اسلامی می توانند در اجرای این جشنواره نقش به سزایی داشته باشند.

علیرضا انصاری تبار، معاون پشتیبانی و توسعه مدیریت آموزش و پرورش شهرستان قوچان، در جریان جلسه شورای آموزش و پرورش اعلام کرد: در حدود ۴۰ درصد از مدارس شهری و در حدود ۵ درصد از مدارس روستایی بافت فرسوده و تخریبی دارند.

اگر اعتبار لازم تامین شود تعدادی از این مدارس را می توان از طریق مقاوم سازی و استحکام بنا تا چندین سال مورد استفاده قرار داد. هرچند تعداد هشت مدرسه باید تخریب و نوسازی گردند.

وی همچنین با اشاره به استفاده از سیستم گرمایشی شوفاژ در مدارس گفت: برخی از مدارس روستایی هنوز از بخاری برای گرمایش کلاس ها استفاده می کنند که در آینده ای نزدیک و با همکاری اداره کل نوسازی و تجهیز مدارس خراسان رضوی، سیستم شوفاژ آنها نصب و راه اندازی خواهد شد.

انصاری تبار اصلی ترین عامل قدیمی بودن بافت آموزشی مدارس را نبود اعتبار نوسازی کافی دانسته و ابراز امیدواری کرد با ورود خیرین به این حیطه، صد درصد مدارس شهرستان در آینده ای نزدیک نوسازی و بازسازی شوند.

امین رضا مرآتی، فرماندار شهرستان قوچان با مثبت ارزیابی کردن طرح های کیفیت بخشی آموزشی گفت: برای اینکه بتوانیم طرح های اثر بخش را در میان دانش آموزان اجرا کنیم باید بتوانیم فرهنگ کتابخوانی را بین آنان ترویج دهیم.

یکی از راه های افزایش فرهنگ کتابخوانی، راه اندازی محلی برای تبادل کتاب میان نوجوانان است طرحی با عنوان بازارچه کتاب یا باغ کتاب‌.

نوجوانان و دانش آموزان بتوانند در باغ کتاب به راحتی کتاب های خود اعم از علمی، رمان و حتی کتاب های کنکور خود را با کتابهای جدید مبادله کنند. به این ترتیب، کتاب ها در طاقچه های منازل خاک نمی گیرند.

شهرداری، شورای اسلامی شهر، اداره فرهنگ و ارشاد، سازمان تبلیغات اسلامی و دیگر ادارات و نهادها می توانند با آموزش و پرورش در این طرح همکاری کنند.

وی در خصوص عملکرد مدارس در ارتقاء سطح علمی دانش آموزان و افزایش کیفیت آموزشی گفت: عملکرد آموزشی و پرورشی مدارس را می توان به صورت گزارش تحلیلی ارائه نمود و حتی از مدارس برتر تجلیل نمود.

همچنین می توان از تجربیات مدیران موفق در جلسات تجربه گردانی بهره گرفت و در جلسات و همایش ها به انتقال تجربیات و تبادل نظر پرداخت.

به اشتراک بگذارید :