23 جمادی‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۹/۱۳ ۱۶:۱۶:۲۵
کد مطلب:  1793157
مدیرکل آموزش و پرورش قزوین:
نهادینه کردن فرهنگ پژوهش در جامعه باید از مدارس آغاز شود

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی؛ حسنعلی اصغری روز شنبه در مراسم زنگ پژوهش که در پژوهش سرای دانش آموزی قزوین برگزار شد، افزود: زیرساخت پژوهش بیش از هرجای دیگر باید ابتدا در مدارس فراهم شود تا با تربیت نیروهای مستعد و خلاق از اتلاف منابع و انجام کارهای تکراری پرهیز شود.

مدیرکل آموزش و پرورش استان قزوین گفت: پژوهش، موتور محرکه توسعه کشور است و باید برای نهادینه کردن فرهنگ آن در جامعه از مدارس آغاز کرد.

وی اظهار داشت: در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، رویکرد پژوهش محور و تحقیقی از الزامات جدی است و کم توجهی به این اصل مهم،  آموزش و پرورش را از رسالت خود دور می کند.

اصغری افزود: بر اساس سند تحول بنیادین باید با ایجاد فرصت‌های لازم برای پژوهش، یادگیری مستمر علمی و اختصاص اعتبارات لازم شرایط را برای فعالیت‌های پژوهشی معلمان و دانش آموزان فراهم کنیم.

وی با بیان اینکه برای حل مسائل امروز و آینده جامعه، داشتن دانش پایه لازم و ضروری است، تصریح کرد: جامعه‌ای توانایی حل مساله را دارد که این ظرفیت و توانمندی در آن به وجود آمده باشد و از پژوهش به نحو مطلوب برای حل مشکلات جامعه استفاده شود.

این مسئول با بیان اینکه نظام نوین آموزشی بدون توجه به پژوهش در مسیر پیشرفت و توسعه قرار نمی گیرد، تاکید کرد: نظام نوین آموزشی بدون توجه به پژوهش و ترویج خلاقیت در مدارس نمی‌تواند کارآمد باشد زیرا مسیر توسعه کشور صرفاً از درگاه پژوهش می‌گذرد.

اصغری یادآور شد: باید به آموزش و پرورش خلاق و تفکر محور روی آورد چون گسترش فرهنگ پژوهش و پرسشگری یک شعار اساسی در آموزش و پرورش بوده و تربیت دانش آموزان پژوهشگر و جستجوگر مهمترین رسالت آموزش و پرورش است.

مدیرکل آموزش و پرورش استان قزوین خاطر نشان کرد: نگاه تحولگرایانه برای هر سازمانی یک ضرورت است که شروع آن باید از حوزه تحقیق و پژوهش باشد.

در ادامه این مراسم لیلا کبیری و محسن محمودی به نمایندگی از طرف معلمان پژوهشگر و مهشید کشتکار و رامتین قاسم پور از طرف دانش آموزان استان قزوین ضمن ارائه توضیحاتی از طرح پژوهشی خود، در خصوص اهمیت و ضرورت تحقیق و پژوهش صحبت کردند.

استان قزوین دارای ۲۵۳ هزار دانش آموز در مقاطع مختلف تحصیلی است.

 

به اشتراک بگذارید :