18 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۹/۲۳ ۱۱:۴۰:۰۵
کد مطلب:  1808555
شرکت وزیر آموزش و پرورش در چهاردهمین اجلاس عمومی آیسسکو در مصر

میترا تیموری دبیرکل کمیسیون ملی آیسسکو در جمهوری اسلامی ایران با اعلام خبر فوق گفت اجلاس عمومی آیسسکو هر سه سال یک بار در مقر مرکز این سازمان در رباط ـ مراکش و یا در یکی از کشورهای عضو برگزار می گردد و در این راستا، چهاردهمین اجلاس عمومی آیسسکو با حضور وزرای آموزش وپرورش کشورهای عضو، در روزهای 17 و 18 آذرماه در قاهره پایتخت مصر برگزار شد. وی افزود، جناب آقای دکتر نوری وزیر محترم آموزش وپرورش در رأس هیأتی در این اجلاس شرکت و سخنرانی نمودند.

وزیر آموزش و پرورش در سخنرانی خود در این اجلاس مهم، با اشاره به تاریخ سده‌های اخیر کشورهای اسلامی و استعمار گفت عموم مردم ما هنوز هم زخم ‌های وابستگی فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی استعمار را بر تن ملت و کشور خود می‌ بینند و گویی «استعمارگری» این بار با مفهوم فریبنده‌ی «توسعه و توسعه‌ یافتگی» به میدان آمده است. دکتر نوری وزیر آموزش وپرورش در ادامه سخنان خود اظهار داشت که ما طالب آن پیشرفت و آبادانی در زمین هستیم که در آن «توحید، معنویت، عدالت و عزت» جریان داشته باشد و تربیت از ابزار توسعه به غایت آن مبدل گردد.

ایشان با اشاره به اینکه در پس مضامین جذاب و آمیخته با ظاهر علمی و فریبندۀ اسناد توسعه پایدار و مواضع حامیان آن، رگه‌های قوی «سکولاریسم و لیبرالیسم» به نحوی گنجانده شده است که ما را از تحقق «حیات طیبه» موعود قرآنی منحرف می کند، اظهار داشت اگر از این منظر به سند ۲۰۳۰ بنگریم، نمی‌توانیم آن را سندی هماهنگ با هویت اسلامی خود بدانیم. وزیر آموزش و پرورش در ادامه سخنان خود در جمع وزرای آموزش و پرورش کشورهای اسلامی عنوان نمود که سند ۲۰۳۰ به مواردی مانند «آموزش صلح به کودکان» پرداخته است، اما بانیان آن نه جوامع اسلامی، بلکه کشورهایی هستند که سابقۀ بمباران اتمی را در پروندۀ خود دارند و در ۲۰۰ سال اخیر، لشکرکشی و کشتارهای آن‌ها جزو کتاب‌های تاریخ فرزندان ما شده است!

وزیر آموزش وپرورش کشورمان در جمع بندی سخنان خود گفت که پیشنهاد مشخص ما برای آیسسکو، تدوین و اجرای سند «الگوی پیشرفت فرهنگی و آموزشی اسلامی متکی بر قرآن کریم و سیره پیامبر (ص)» است و ما امروز نیازمند «ائتلاف توحیدی» در برابر سکولاریسم هستیم که در آن کفر و الحاد عادی‌سازی نشود و مفهوم عدالت به معنایی لیبرال و فردی تقلیل نیابد.

 شایان ذکر است آیسسکو، سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی جهان اسلام است که 54 کشور اسلامی در آن عضویت دارند و مقر آن در رباط پایتخت مراکش است.

به اشتراک بگذارید :