22 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۹/۲۶ ۱۲:۳۰:۰۰
کد مطلب:  1812843
رئیس پژوهشگاه مطالعات
اقدام پژوهی راهی برای عملیاتی کردن برنامه های تحولی آموزش و پرورش است

به مناسبت بزرگداشت هفته پژوهش، سلسله نشست های کشوری علمی تخصصی و هم اندیشی «اقدام پژوهی از ایده تا عمل» با موضوع «معلم پژوهنده پیشتاز کاربست یافته‌های پژوهشی» به میزبانی شهرستان‌های استان تهران برگزار شد.

رییس پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش در نشست عملی تخصصی اقدام پژوهی از ایده تا عمل:

اقدام پژوهی راهی برای عملیاتی کردن برنامه‌های تحولی در آموزش و پرورش است

به مناسبت بزرگداشت هفته پژوهش، سلسله نشست های کشوری علمی تخصصی و هم اندیشی «اقدام پژوهی از ایده تا عمل» با موضوع «معلم پژوهنده پیشتاز کاربست یافته‌های پژوهشی» به میزبانی شهرستان‌های استان تهران برگزار شد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران، به مناسبت بزرگداشت هفته پژوهش، سلسله نشست های کشوری علمی تخصصی و هم اندیشی مجازی«اقدام پژوهی از ایده تا عمل» با موضوع «معلم پژوهنده پیشتاز کاربست یافته‌های پژوهشی» به میزبانی شهرستان‌های استان تهران، با حضور و سخنرانی علمی فرهاد کریمی رییس پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش و رییس ستاد بزرگداشت هفته پژوهش وزارت آموزش و پرورش، برگزار شد.

فرهاد کریمی در این نشست گفت: اقدام پژوهی از قدیمی ترین برنامه های آموزش و پرورش در حوزه پژوهش است و از سال ۱۳۷۷ به بعد وارد ادبیات پژوهشی کشور شده است.

رییس پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش، تعداد اقدام پژوهی معلمان را از ابتدا تاکنون بالغ بر ۵۰۰ هزار مورد عنوان کرده و گفت: این اقدام پژوهی ها، ظرفیت مناسبی را برای توسعه مفاهیم و ایده های بلند در آموزش و پرورش فراهم می‌کنند.

وی افزود: اگر بخواهیم اسناد سند تحول بنیادین آموزش و پرورش اجرایی شود، برنامه ها باید در قالب عملیات اجرایی توسط معلم تعریف شود و اقدام پژوهی یکی از این ابزارها جهت تحقق اهداف است.

کریمی، اقدام پژوهی را راهی برای عملیاتی کردن برنامه‌های تحولی و ظرفیت‌ مناسبی جهت تحقق برنامه‌ها دانست.ر

رییس ستاد بزرگداشت هفته پژوهش وزارت آموزش و پرورش، ادغام شدن کارگزار و مجری برنامه را از ویژگی های طرح اقدام پژوهی دانست و گفت: در اقدام پژوهی پژوهشگر که همان معلم یا کارگزار آموزش و پرورش می باشد، متوجه مسئله می شود، در خصوص آن مسئله پژوهش انجام می دهد، به راه حل های  پیشنهادی رسیده و آنها را با همکاران خود در میان می گذارد و راه حل انتخاب شده را اعتباریابی و سپس آن را اجرا می‌کند و اجرای خود را نیز مورد ارزشیابی قرار می دهد.

 

 

به اشتراک بگذارید :