22 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۹/۲۵ ۱۳:۰۵:۰۰
کد مطلب:  1812853
دکتر کریمی رئیس پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش
افزایش چشمگیر مشارکت معلمان پژوهنده کشور

افزایش 58 درصدی معلمان اقدام پژوه/ تقدیر از 65 دانش‌آموز پژوهشگر برتر و 55معلم راهنمای پژوهش در سراسر کشور

رئیس پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش از افزایش 58 درصدی معلمان اقدام پژوه در سال تحصیلی جاری خبر داد.

به گزارش خبرنگار تعلیم و تربیت خبرگزاری فارس، فرهاد کریمی رئیس پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش و رئیس ستاد بزرگداشت هفته پژوهش در وزارت آموزش و پرورش در آیین تجلیل از دانش‌آموزان و هنرجویان پژوهشگر و فناور برگزیده کشور که در تالار فرهنگ برگزار شد، ضمن تبریک ولادت حضرت زینب(س) و هفته پژوهش، اظهار کرد: شعار هفته پژوهش سال ۱۴۰۰ وزارت آموزش و پرورش با عنوان «پژوهش مدرسه‌ای، پشتیبان ایران قوی» در راستای عملیاتی کردن مفاهیم متعالی بیانیه گام دوم مقام معظم رهبری و برنامه‌های سند تحول بنیادین آموزش و پرورش در حوزه زیر نظام پژوهش و مدرسه پژوهش محور و پیگیری پرسش مهر رئیس‌‌جمهور در مهر ۱۴۰۰ در مورد مؤلفه‌های مفهوم ایران قوی، انتخاب شده است.

وی با بیان اینکه وزارت آموزش و پرورش به منزله نهاد فرهنگ‌ساز و تمدن آفرین از جایگاه والایی برای پرورش مهارت‌های پژوهش، تفکر و پرسشگری دانش‌آموزان قائل است، افزود: در سند تحول بنیادین و زیر نظام پژوهش، نقش پژوهش مدرسه‌ای و عوامل نقش آفرین در آن ترسیم شده است.

کریمی ادامه داد: در هفته پژوهش سال ۱۴۰۰ و علی‌رغم شرایط کرونایی، شاهد چند رویداد اساسی و نقطه عطف در حوزه تحقیقات آموزش و پرورش هستیم که شامل اجرای حدود 60 درصد برنامه‌های زیر نظام پژوهش و ارزشیابی، تدوین شیوه نامه برای اجرایی شدن برنامه بسته تحولی مدرسه پژوهش محور و اجرایی شدن سامانه کشوری اقدام پژوهی معلمان پژوهنده  است.

وی اضافه کرد: سامانه کشوری اقدام پژوهی معلمان پژوهنده سال قبل به نام شهید سرافراز محسن فخری‌زاده با حضور وزرای آموزش و پرورش و علوم، تحقیقات و فناوری و دو فرزند شهید بزرگوار نامگذاری شد و شاهد افزایش 58 درصدی تعداد معلمان شرکت‌کننده در برنامه اقدام پژوهی هستیم که قطعا به برکت نام آن شهید بزرگوار هسته‌ای بوده است.

رئیس پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش با تأکید بر اینکه برنامه اقدام پژوهی نیازمند حمایت جدی است، افزود: در چارچوب این برنامه و از تکالیف زیر نظام پژوهش، تدوین آیین نامه فرصت مطالعاتی معلمان پژوهنده است که برای اولین بار شکل می‌گیرد و مسیر تصویب آن از طریق پژوهشگاه مطالعات و شورای عالی آموزش و پرورش در حال طی شدن است.

وی از تدوین و اجرای ۷۵ درصد بسته پژوهش‌های عملیاتی و اجرایی مورد نیاز وزارت در حوزه کرونا، پژوهش‌های فوری و تدوین بسته توصیه‌های سیاستی و مدیریتی مورد نیاز فوری خبر داد و گفت: تدوین، تقویت و پیونددهی ساختار و شبکه اجرایی پژوهش در مجموعه بخش‌های مختلف اعم از پژوهش دانش‌آموزی، معلم پژوهنده، شورای تحقیقات آموزش و پرورش در ۳۲ استان و پژوهش حوزه ستاد وزارت و تدوین چارچوب نظام و سامانه مستندسازی امور پژوهشی وزارت و ثبت دستاوردهای پژوهشی وزارت آموزش و پرورش در سامانه isc پایگاه استنادی جهان اسلام برای اولین بار از فعالیت‌های انجام شده است.

کریمی با اشاره به توسعه ساختار کاربست سازمانی و ارگانیک یافته‌های پژوهشی در قالب واحد نوآوری‌های آموزشی پژوهش بنیان، اظهار کرد: تشکیل کارگروه خاص پژوهشی برای پیگیری مطالعات تعقیبی تیمز و پرلز، فعالسازی گروه‌های پژوهشی پژوهشگاه مطالعات و گروه‌های تحقیق و پژوهشی ادارات کل آموزش و پرورش استان‌ها به منزله کانون هم اندیشی در خصوص مسائل آموزش و پرورش، تدوین، عملیاتی شدن و پایش برنامه تحول تحقیقات و اصلاح فرآیند مسأله‌یابی پژوهشی و تدوین مدل جدید مسأله شناسی و اولویت‌یابی از دیگر اقدامات انجام شده است.

وی اضافه کرد: از دیگر اقدامات می‌توان به ایجاد تنوع در تولید محصولات پژوهشی، تهیه گزارش تحلیلی و گزارش کارشناسی جهت تبیین موضوعات پژوهشی مورد نیاز وزارت متبوع، توسعه فرآیندهای انتشار و اشاعه یافته‌های پژوهشی، توسعه فرایندهای کاربست یافته‌های پژوهشی، برقراری ارتباط موثرتر با مدارس، توسعه گفتمان پژوهش در مسائل تعلیم و تربیت، برگزاری نشست‌های علمی تخصصی و هم‌اندیشی با هدف بررسی و تحلیل مسائل روز آموزش و پرورش، تشکیل کارگروه عملیاتی برنامه ریزی مدیریت و هماهنگی امور پژوهشی استان‌ها با حضور روسای گروه‌‌های تحقیق و پژوهش استان‌ها و رشد قابل توجه در تولید پژوهش و گزارش‌های مطالعاتی شامل اتمام ۷۰ طرح پژوهشی و مطالعاتی در سال‌های ۹۷، ۹۸ و ۹۹ بر اساس نیازهای پژوهشی اعلام شده توسط وزارت آموزش و پرورش، اشاره کرد.

*فرایند دانش‌پژوهشی باید از مدرسه آغاز شود

رئیس ستاد بزرگداشت هفته پژوهش در وزارت آموزش و پرورش اظهار کرد: در چارچوب فعالیت‌های ستاد هفته پژوهش وزارت آموزش و پرورش در سال 1400، جشنواره تجلیل از برگزیدگان پژوهش و فناوری وزارت آموزش و پرورش در ۱۱ بخش و در قالب ۱۵ کمیته و کارگروه بررسی آثار و انتخاب برترین‌ها با بیش از ۱۰ میلیون شرکت کننده در سطح مدارس، مناطق آموزشی، استان‌ها، معلمان پژوهنده، حوزه ستادی وزارت، معاونت‌ها، سازمان‌ها و پژوهشگاه و پژوهشکده‌های تابعه، دانشگاه‌های شهید رجایی و فرهنگیان، دانشجویان و اساتید و هزاران ساعت نفر ارزیابی اجرا شد که در روز دوشنبه ۲۲ آذر برگزیدگان هر بخش معرفی شده و از آنها تقدیر خواهد شد.

وی تصریح کرد: به پاس قدرشناسی از دانش‌آموزان و پژوهشگران نونهال و نوجوان کشور عزیزمان و توسعه فرهنگ پژوهش، آغازین برنامه مراسم‌های بزرگداشت هفته پژوهش که توسط ستاد ملی پژوهش و فناوری کشور برگزار می‌شود، به آیین تجلیل از دانش‌آموزان پژوهشگر و فناور برگزیده اختصاص دارد.

کریمی تصریح کرد: نخستین روز هفته پژوهش و فناوری به عنوان روز تجلیل از دانش‌آموزان پیشگام در مطالعه، خلاق و دانش آموزان و هنرجویان پژوهشگر و فناور برتر تعیین شده که جا دارد از ظرفیت‌های این نامگذاری استفاده شود.

وی با بیان اینکه فرایند دانش‌پژوهشی باید از مدرسه آغاز و مدرسه اصلی‌ترین جایگاه پرورش مهارت تفکر و تعقل است، اظهار کرد: برای توسعه پژوهش باید در مدارس سرمایه‌گذاری کنیم و به دانش‌آموز، معلم، پژوهش مدرسه‌ای، پیشگامی در مطالعه، سرانه پژوهشی اختصاص بدهیم.

رئیس ستاد بزرگداشت هفته پژوهش در وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه در سال ۱۴۰۰ از ۴۷ اثر دانش‌آموزی و ۶۵ نفر از دانش‌آموزان و هنرجویان تقدیر می‌کنیم، گفت: در سال جاری برای چهارمین سال متوالی از دانش آموزان فعال و برگزیده دوره اول ابتدایی در حوزه مطالعه، داستان نویسی و کتابخوانی تقدیر می‌کنیم؛ ان‌شاءلله این اقدام نمادین، سلسله جنبان طرح‌های تحول در ارتقای سواد خواندن دانش آموزان و نتایج بهتر در مطالعات بین المللی پرلز و تیمز باشد.

وی با اشاره به اینکه تعداد برگزیدگان را در همه گروه‌ها افزایش داده‌ایم، افزود: امسال برای دومین بار و در استقبال از نامگذاری سال ۱۴۰۰ از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سال «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها»، از برگزیدگان حوزه پژوهش و فناوری هنرستان‌های فنی‌وحرفه‌ای و کاردانش هم تقدیر به عمل خواهد آمد. همچنین در سال ۱۴۰۰ برای نخستین بار از برگزیدگان پژوهش و فناوری و مطالعه و کتابخوانی مدارس با نیازهای ویژه و نیز مدارس پرورش استعدادهای درخشان، تقدیر کرده‌ایم.

کریمی تصریح کرد: امسال برای اولین بار به طور مستقیم از معلمان راهنما و مربیان پژوهش‌های دانش‌آموزی که مهم‌ترین نقش راهنمایی در طراحی و اجرای پژوهش‌های دانش‌آموزی را داشته‌اند نیز تقدیر می‌کنیم.

وی گفت: اجرای سند تحول و هر تغییر در نظام آموزشی به مرکز پژوهشی و تحقیقات اساسی و رفع موانع فراروی مراکز پژوهشی و تقویت آنها نیاز دارد.

به اشتراک بگذارید :