21 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۱۰/۰۷ ۱۰:۲۵:۱۹
کد مطلب:  1829847
حل مشکلات و معضلات جامعه در گرو پیوند خانه و مدرسه

شورای آموزش و پرورش و شورای انجمن اولیا و مربیان شهرستان گرمسار با حضور فرماندار و مدیر آموزش و پرورش نشست مشترک برگزار کردند.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش استان سمنان؛ نشست مشترک شورای آموزش و پرورش و شورای انجمن اولیا و مربیان شهرستان گرمسار برگزار شد.

فرماندار گرمسار در این نشست گفت: حاکم شدن فضای تشریک مساعی، همت و تلاش، همکاری برای رسیدن به اهداف عالیه تربیتی و آموزشی و این احساس که دو نهاد مهم مدرسه و خانه، دست به دست هم داده تا فرزندانی شایسته تربیت نمایند، بسیاری از مشکلات موجود مدارس و جامعه را حل خواهد کرد. 

مجتبی بوربور افزود: تجربه نشان داده اگر اکثر والدین دانش آموزان بدانند یک طرح خاص در مدرسه چه ارزشی برای فرزندشان دارد و با چه هدف های انجام می شود، با رضایت قلبی و داوطلبانه حاضرند مساعدت و کمک کنند. مهم این است که توسط خودشان (انجمن اولیا و مربیان) توجیه شوند.

محمد اسقایی، رییس اداره انجمن اولیا و مربیان استان هم با تاکید بر اهمیت اجرای طرح های انجمن در پیشبرد اهداف تعلیم و تربیت، گفت: آموزش خانواده به عنوان بستری مناسب در راستای تعامل موثر و مفیدتر اولیا با آموزش و پرورش فرزندان می تواند کاستی های ناشی از دشواری های زندگی روزمره، ابعاده پیچیده تربیتی و شرایط فعلی را جبران نماید. 

وی افزود: آموزش خانواده فرآیند رشد و ویژگی های جسمی و روانی کودکان و نوجوانان را در هر دوره تحصیلی برای اولیا مطرح و با حل مسئله و کاربردی نمودن مطالب آموزشی در آموختن و پروردن فرزندان و ارایه راهکارهای مناسب به یاری اولیا می شتابد و خلاء اطلاعاتی در زمینه مباحث آموزش و پرورش را که در محیط خانه و مدرسه ایجاد گردیده با ارایه راهکارهای مناسب پر می کند.

علیرضا یوسفی اصفهانی، رییس اداره مراقبت ها و  پیشگیری آسیب های اجتماعی استان هم با بیان اینکه مدرسه رسالت تربیت کودکان و نوجوانان در چارچوب هدف ها و برنامه های مشخص تربیت عمومی را عهده دار است و از سویی با توجه به شرایط کنونی، در دنیا و کشور ما بیش از گذشته بار تعلیم و تربیت بر دوش نهاد خانواده گذاشته شده، به تشریح نقش اولیا و خانواده ها در تربیت نسلی هدفمند پرداخت و یکی از راه های رسیدن به عملکرد هماهنگ و منسجم را آموزش خانواده دانست.

وی افزود: در همه جوامع خانواده به عنوان اصلی ترین نظام اجتماعی پذیرفته شده و تأثیر خانواده بر فرزندان بدون مقدمه و با سرعتی شگرف آغاز می شود و به همین دلیل است که مأموریت اصلی «تربیت» به آن مربوط می شود. بیشتر نیازهای مختلف انسان که از جمله مهم‌ترین آنها نیاز جسمانی و نیاز روانی می باشد در خانواده تامین می گردد. نیازهای جسمانی کودک مانند نیاز به آب، غذا و هوا می باشد که خانواده مسؤول مستقیم آن است. توجه کافی به این بعد از نیاز انسان باعث سلامت جسم که مقدمه ای برای شکوفایی جنبه های مختلف رشد است، می شود. از جمله نیازهای ضروری دیگر فرد نیاز روانی است. توجه کافی به این نیاز می تواند زمینه رشد تربیتی و پرورشی فرزند را دنبال داشته باشد. بنابراین کلید اصلی برطرف کردن نیاز روانی فرزند هم مانند نیاز جسمی او در دست خانواده می باشد. 

ایرج نصیری، مدیر آموزش و پرورش شهرستان گرمسار در سخنانی به نقش انجمن اولیا و مربیان در توسعه آموزش و پرورش اشاره کرد و همسویی والدین با مدرسه را از ضروریات دانست. وی گفت: معرفی مرکز راهنمایی و مشاوره خانواده پیوند، به اولیای دانش آموزان می تواند در پیشبرد اهداف عالی نظام تعلیم و تربیت و پیشگیری از آسیب های اجتماعی موثر باشد.

به اشتراک بگذارید :