21 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۱۰/۰۷ ۱۴:۲۲:۱۸
کد مطلب:  1830581
مرتضی مطیعی، نماینده ولی فقیه در استان سمنان:
نهضت سوادآموزی شاکلة جهادی و انقلابی دارد

دیدار با نماینده ولی فقیه در استان سمنان، همزمان با سالروز تأسیس سازمان نهضت سوادآموزی به فرمان امام خمینی(ره) در سال 58؛

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش استان سمنان؛ مدیرکل آموزش و پرورش، معاون سوادآموزی و جمعی از دست اندرکاران حوزه سوادآموزی به مناسبت سالروز تأسیس سازمان نهضت سوادآموزی با حجت الاسلام والمسلمین مرتضی مطیعی، نماینده ولی فقیه در استان دیدار کردند.
نماینده ولی فقیه در استان، ابتکار عمل و فرمان تاریخی امام خمینی(ره) مبنی بر تأسیس سازمان نهضت سوادآموزی در سال های اول پس از انقلاب و ترویج فرهنگ سواد و آموختن را از مقتضیات زمان و نیاز جامعه عنوان کرد که به خوبی و ظرافت مورد حساسیت و توجه بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته که برکات آن تا امروز جاری و ساری است.
وی با اشاره به آیه آغازین سوره مبارکه قلم (ن والقلم و ما یسطرون) اظهار کرد: معمولا خداوند در قرآن کریم به نعمت های خود قسم یاد می کند و قسم به قلم و آنچه می نویسد، دلالت بر این دارد که قلم، سواد، آموختن و نوشتن از نعمت های الهی است که بشر به آن رهنمون شده است.
حجت الاسلام مطیعی با ابراز خرسندی از آمار قابل ملاحظه باسوادی در استان سمنان (98 درصد باسواد) خواستار برطرف شدن موانعی شد که بر سر راه تحصیل دانش آموزان قرار خواهد گرفت و متعاقب آن باعث افزایش افراد بی سواد و کم سواد یا ترک تحصیل محصلان خواهد شد.
مدیر کل آموزش و پرورش استان سمنان در این دیدار گفت: در دی ماه 58 با فرمان امام راحل همه باسوادان برای باسواد کردن افراد بی سواد ماموریت پیدا کردند و در گستره ایران اسلامی حرکت نوینی ایجاد شد. از آن روز تاکنون براساس آمار و اطلاعات مستند، در خود استان سمنان نرخ باسوادی در جامعه بانوان در شهر و مردان در روستا رشد قابل توجهی داشته است.
محمد دستورانی تصریح کرد: استان سمنان در کنار استان های تهران، مازندران و یزد یکی از چهار استان برتر باسوادی در کشور است. وی افزود: 97 درصد جمیعت استان باسواد هستند و این یک مدال افتخار است که 40 درصد از این باسوادی را مدیون انقلاب اسلامی و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران هستیم. طبق آمار تا سال 1356 فقط 55 درصد باسواد داشتیم و الان در حال رسیدن به مرز 98 درصد در دارالمرحمة سمنان هستیم.
مدیرکل آموزش و پرورش استان خاطر نشان ساخت: در سطح استان 13 هزار نفر کم سواد و بی سواد داریم که برای باسوادی 3 هزار نفر از آنان در سال تحصیلی جاری برنامه ریزی شده و 10 هزار نفر باقی مانده نیز که عمدتا از میهمانان و اتباع خارجی هستند، به مرور مطابق با سوادآموزان ایرانی تحت پوشش قرار خواهند گرفت.
وی با بیان اینکه کسی که بتواند در زندگی خودش در روش، منش و رفتار تغییر ایجاد کند، باسواد تلقی می شود، ادامه داد: بر این اساس علاوه بر خواندن و نوشتن و حساب کردن، مهارت کار کردن با رایانه و آموزش مکمل مثل تصحیح قرائت نماز، روانخوانی و روخوانی قرآن نیز به نوسوادان ارائه می شود.
اسماعیل ادهم نیز با ارائه گزارش کوتاهی گفت: حوزه سواد آموزی تنها حوزه ای در آموزش و پرورش است که مخاطبان بالقوه دارد و در طول سال تعدادی کمتر از انگشتان یک دست متقاضی آموزش حضوری وجود دارد.
وی افزود: ضرورت دارد تمام دست اندرکاران با همراهی، همفکری و همدلی در قالب یک شبکه گسترده به دنبال این باشند تا در مرحله اول شناسایی افراد بی سواد و در مرحله بعد جذب، پذیرش و ارائه خدمات به آنان صورت گرفته و مرحله نهایی و آنچه که مهم‌تر است و کمک قطعی نهادها و دستگاه‌های دیگر را می‌طلبد، موضوع نگه داشت سواد آموزان است.
معاون سواد آموزی آموزش و پرورش استان ادامه داد: امروز نگاه در حوزه سواد آموزی تغییر کرده و فقط معطوف به خواندن و نوشتن نیست، بلکه فراتر از آموزش، موضوع یادگیری دارای اهمیت است. یادگیری مطالبی که کمک می کند سوادآموز نقش‌های اجتماعی را ایفا کرده و تغییرات اساسی را در زندگی خود ایجاد کند.
وی گفت: در حال حاضر در کنار آموزش سواد پایه در فرآیند اصلی آموزش به موضوع مهارت ها توجه ویژه می‌شود. 180 محتوا در حوزه سواد آموزی داریم که تمام این محتوا با نگاه آموزش تلفیقی سواد و آموزش مهارت‌ها تدوین شده است. ادهم ادامه داد: در مراکز یادگیری محلی به‌صورت ویژه به مهارت‌های زندگی، فردی، اجتماعی، حقوق شهروندی و مهارت‌های حرفه‌ای می پردازیم و در سال گذشته قریب به 2 هزار‌نفر ساعت آموزش مهارت ها داشته‌ایم.
این مقام مسؤول همچنین اظهار کرد: در حوزه سوادآموزی به مباحث دینی، شرع و سنت پیامبر (ص) توجه ویژه می‌شود و در تلاش هستیم با طرح‌هایی مانند کلید بهشت (آموزش عملی نماز) بیش از گذشته در آموزش مفاهیم پایه قرائت قرآن و مباحث شریعت اسلام گام برداریم.
گفتنی است: 8 مرکز یادگیری محلی در شهرستان های استان دایر است که سوادآموزان در این مراکز مهارت های زندگی و اجتماعی و هم مهارت های حرفه ای می آموزند تا با استفاده از آن در شرایط بهتری زندگی خود را اداره کنند.
2 سند نیز در حوزه سوادآموزی در استان سمنان تدوین شده که یک سند ناظر بر توسعه سوادآموزی برای کل استان با برش شهرستانی آن و دیگری سند شتاب بخشی برای شهرستان میامی می باشد که جز 31 شهرستان محروم کشور به حساب می آید.

 

 

به اشتراک بگذارید :