15 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۱۰/۱۳ ۱۱:۱۰:۰۵
کد مطلب:  1838849
معلمی که زندگی خود را وقف دانش آموزان و روستا های محروم می کند
سازنده ، ایثارگر ،سخاوتمند مثل حیدر میردریکوند

به جرأت می‌توان گفت اگر بخواهیم برای بعضی واژه ها مانند خدمت، ایثار، فداکاری، سخاوت و... تصویری مجسم کنیم، می توان آن تصویر را در سیمای بعضی انسان ها تصور کرد.حیدر میردریکوند یکی از این فرشتگان زمینی است

 

به نقل از روابط عمومی آموزش و پرورش منطقه عشایری ، حیدر میر دریکوند، معلم  فداکار، سخاوتمند و ایثارگر  مدرسه شهید احمد نجفوند در روستای دار صافه از مناطق عشایری لرستان است. او دارای  سابقه 29 ساله در آموزش و پرورش است  که قریب 12 سال از سنوات خدمتی خود را در مدارس عشایری سپری کرده است. او را می توان به درستی تصویری از ایثار و عشق به خدمت مجسم کرد..

میر دریکوند، طی این سال‌ها به معنی واقعی زندگی خود را وقف دانش آموزانش نموده است. او که دارای یک فرزند دختر می باشد، بعد از روانه کردن دخترش به خانه بخت، مصمم شد و با خود عهد بست که تمام دانش آموزانش را همچون فرزندان خود دانسته و در حمایت آنها از هیچ خدمتی فروگذار نکند. از آن پس‌ او هر ماه بجز اندکی از درآمد و حقوق ماهیانه خود را که طبیعتا صرف امرار معاش خانواده اش می شد، به طور کامل برای سامان دادن به اوضاع فضای آموزشی و دانش آموزانش هزینه می کرد.

وی با همت و پشتکار وصف ناشدنی خود، به هر جایی که قدم می گذاشت و در هر روستایی که مامور به خدمت می شد، با علاقه و عشق به عمران و آبادانی و تلاش در جهت بهبود کیفیت آموزشی و بهداشتی آنجا می پرداخت.

میردریکوند در طی این سالها توانسته چندین مدرسه(مدارس عشایری عمومأ یک کلاسه)، چندین سرویس بهداشتی، کیلومترها راه و جاده، رابسازد یا ترمیم کند . او همچنین پرداخت هزینه های درمانی، پوشاک، آموزش(هزینه های کتاب، بیمه و لوازم التحریر تمام دانش آموزان در طول سال) تهیه آذوقه و مایحتاج خانواده های کم بضاعت روستا، کمک و انجام رایزنی و امور اداری برای احداث زیر ساخت‌های رفاهی از قبیل راه، آب، برق و تلفن را جز وظایف خود می داند و به انجام آنها می پردازد.

 حیدر میر دریکوند، که خود فردی فنی و به قولی دست به آچار است، امور فنی از قبیل لوله کشی، برق کشی، بنایی، آرماتوربندی و نقاشی ساختمان مدارس و عموما منازل روستائیان کم بضاعت را خودش انجام می دهد. وی در مسیر جاده های روستای دار خرما کرکی به طول 3/5کیلومتر با حمل لوله های صنعتی با جرثقیل که تماماً با هزینه شخصی و به گفته خودش 70 شبانه روز کار یدی به تنهایی و بدون کمک صورت داده، توانسته بود قسمتی از این مسیر صعب‌العبور و نامناسب را مرمت و قابل استفاده برای عموم کند.

این اقدامات بخشی از فعالیت های حیدرمیردریکوند است، که با تمام خضوع و افتادگی توانست به زبان بیاورد و با درک عمیق از مشکلات و مصائب زندگی عشایری و دانش آموزانش عمیقا ابراز تاسف داشت باشد که چرا توان مالی او بیشتر از این ها نیست تا بتواند کارهای عمرانی بزرگتری صورت دهد.

 

تنظیم :عباسی

به اشتراک بگذارید :