21 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۱۰/۲۸ ۲۰:۳۱:۳۶
کد مطلب:  1858989
 در همایش ائمه جماعات و مبلغین طرح امین شهرستان آمل مطرح شد:
سند تحول بنیادین، چتر تربیتی نظام آموزش و پرورش است

رئیس اداره قرآن، عترت و نماز آموزش و پرورش مازندران در همایش ائمه جماعات و مبلغین طرح امین شهرستان آمل گفت: سند تحول بنیادین، چتر تربیتی نظام آموزش و پرورش است.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش مازندران؛ «محمود تنها» در همایش ائمه جماعات و مبلغین طرح امین در مصلی شهر هزار سنگر آمل که با حضور حجت الاسلام مرتضوی امام جمعه آمل و مسئولین آموزش و پرورش و حوزه علمیه و ائمه جماعت مدارس و مبلغین طرح امین این شهرستان برگزار شد گفت: در عصر حاضر نیاز به صداقت و امید و استقامت به عنوان عوامل مهم برای بدست آوردن آرامش، گمشده عصر کنونی، بسیار احساس می شود از این رو بعد معنوی بیش از پیش، نیاز روز به حساب می آید. وی افزود: بدون تردید آرامش، اکسیر نجات بخش بشر در دوران مدرنیته ی کنونی در سایه معنویت و نماز پدید می آید. نماز عاملی است که بذر امید را در دل ها می کارد و انسان را به کارهای شایسته وا می‌دارد و صداقت را در نهاد او درونی می کند.

رئیس اداره قرآن، عترت و نماز آموزش و پرورش مازندران تصریح کرد: موجی در دهه‌های اخیر برای دعوت به سلامت معنوی به وجود آمده که حرکت خوبی است، اما نباید به اشتباه بیفتیم و گمان کنیم که این معنویت نسخه نجات‌بخش و همان معنویت مدنظر انبیا و ‌اولیا است. 

تنها افزود:در اسلام توجه به جسم و روح توأمان است. در این میان، آرامش و لذت نتیجه معنویت است، اما هدف نیست، هدف تکامل و رشد است. عبارت قرآنی «وَ اللَّهُ مَعَکُمْ»،بیانگر این است که کسی که خدا با او باشد، به آرامش خواهد رسید. با این حال خداوند تأکید دارد که هر که او را از زندگی حذف و فراموش کند دچار «مَعِیشَةً ضَنْکاً» می‌شود و زندگی سختی خواهد داشت. 

رئیس اداره قرآن، عترت و نماز آموزش و پرورش مازندران از سند تحول بنیادین آموزش و پرورش به عنوان چتر تربیتی نظام آموزش و پرورش نام برد و گفت: یکی از رسالت های آموزش و پرورش نگاه جامع به ساحت های گوناگون تربیتی است که یکی از این ساحت های شش گانه سند تحول بنیادین ساحت دینی و اخلاقی  است و سه منشور نورانی قرآن، عترت و نماز بهترین و موثرترین مولفه هایی هستند که امر تربیت و معرفت و شناخت را در دانش آموزان نهاینه سازی می کنند و این سه مقوله به انسان هدف، اندیشه و انگیزه می‌دهند.

وی با اشاره به اهمیت نماز از منظر قرآن، گفت: در واجبات دین مبین اسلام در امر موضوع نماز آیات زیادی آمده است و تاکید زیادی بر مسئله نماز در آیات قرآن و سیره اهل بیت(ع) وجود دارد.

محمود تنها با بیان اینکه در مجموعه تعلیم و تربیت اقدامات موثری برای نهادینه کردن سه منشور نورانی در میان دانش آموزان انجام می شود افزود: اقامه نماز، گفتمان‌ دینی و برگزاری مسابقات نماز، اجلاسیه های نماز، جشنواره کیمیای علوم در راستای طرح مصباح الهدی و تربیت حکیمانه نمونه‌ای از برنامه‌های آموزش و پرورش در این حوزه می‌باشد.

حجت الاسلام مرتضوی امام جمعه آمل نیز در این نشست با بیان تشکر از تلاش های انجام گرفته در آموزش و پرورش در حوزه تربیت دینی افزود: خوشبختانه هم اکنون بیش از ۷۰۰ دانش آموز در حال حفظ قرآن هستند و با حضور چهره های قرآنی در آموزش و پرورش، شاهد فعالیت های قرآنی خوبی هستیم.

 وی با اشاره به اینکه سند ۲۰۳۰ جایگاهی در آموزش و پرورش ندارد افزود: در آستانه حماسه ششم بهمن هستیم، تنها شهری که امام خمینی (ره) در وصیت نامه سیاسی الهی خود به آن اشاره فرمودند رسالتی بزرگی برای ما است که اهتمام ویژه ای به این حماسه داشته باشیم و برنامه های خوبی بعد از دو سال کرونایی در این شهرستان برنامه ریزی کنیم.

 امام جمعه آمل با اشاره به برنامه ششم بهمن سال 98 که مقام معظم رهبری به زیبایی آن برنامه را ستودند، تأکید کرد: هر کدام از ما باید به زیبایی کارهای درخور انجام دهیم و انشالله آغاز این برنامه ها با حضور بزرگ مفسر قرآن کریم جهان اسلام حضرت آیت الله جوادی آملی در مؤسسه اسرا خواهد بود.

به اشتراک بگذارید :