21 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۱۰/۲۹ ۰۹:۱۷:۳۵
کد مطلب:  1859547
یادواره «« پرواز پروانه ها »» و 68 دانش آموز شهید بروجردی
یاد و خاطره 68 دانش آموز مظلوم و شهید شهرستان بروجرد گرامی داشته شد.

یادواره 68 دانش آموز شهید بروجردی که در بمباران هواپیماهای رژیم بعث عراق در سال 1365 به شهادت رسیدند با حضور دکتر قاضی زاده هاشمی رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران و مهرافزون معاون مدیر کل و مدیر آموزش و پرورش بروجرد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور شاهد و ایثارگران دکتر قاضی زاده هاشمی رییس بنیاد شهید و امورایثارگران پنجشنبه 23 دی ماه 1400 در یادواره پرواز پروانه‌ها و گرامیداشت ۶۸ شهید دانش‌آموز شهرستان بروجرد، اظهار کرد: تاریخ ملت بزرگ ایران  روزهای بزرگ، پرشکوه و سرنوشت سازی به خود دیده است، روزهایی نشانه قدرت، اقتدار و  شکوه که نشانه رذالت دشمنان بوده است ؛ به هر روز تقویم که چشم بدوزیم این وضعیت را مشاهده می‌کنیم و امروز نیز سالگرد روزی است که نشانه مظلومیت ملت ایران است.

قاضی زاده هاشمی با بیان اینکه با جنایات آمریکا و صدامیان امکان تحریف و انکار حقایق وجود ندارد، تصریح کرد: بمباران مناطق مسکونی و کودک کشی دشمنان که یکی از آنها در بروجرد رخ داد فراموش‌نشدنی است. جنایت علیه کودکانی که فرصت دفاع و پیدا کردن جان پناه نداشتند و به شهادت رسیدند و جایگاه آنها در بهشت برین است.

وی خاطرنشان کرد: صبر خانواده معظم شهدا در مورد شهادت این دانش آموزان ستودنی است و ملت ایران با همبستگی و صبوری از حوادث سختی با غرور و افتخار گذر کرده و ضمن دفاع از کشور به فتح و ظفر رسیده است.

در ادامه مهر افزون معاون مدیر کل و مدیر آموزش و پرورش بروجرد،  تکریم خانواده شهدا را وظیفه همگان دانست وبیان نمود : باید تلاش کنیم گوشه ای از دینی که این عزیزان بر گردن ما دارند را ادا کنیم واین خانواده شهدا و ایثارگران بودند که با متانت و صبوری خود درس بزرگی به همه ما دادند و ثابت کردند برای حفظ انقلاب اسلامی و گسترش اسلام ناب محمدی ( ص )  وفادارترین نیروی اسلام و انقلاب هستند

مهرافزون درباب شهادت  این پروانه ها اظهار داشت : بار دیگر همزمان با  سالروز شهادت ۶۸ دانش آموز معصوم و بی گناه بروجردی شمیم دل انگیز شهادت و رشادت روح افزا شد و یاد و خاطره آنان را تداعی کرد و ما جاماندگان کاروان سرخ شهادت حسینی را بر آن داشت تا با یاد شهداء با این عزیزان سفر کرده به دیار باقی تجدید عهد و پیمان نموده و تسلی خاطر بازماندگان شهدا را فراهم آوریم.

گفتنی است در زمستان ۱۳۶۵ و در بحبوحه جنگ ایران و عراقو پس از عملیات پیروزمندانه کربلای ۵  رژیم عراق دوباره به جنگ شهرهاروی آورد. حدود ساعت ۱۳ روز ۲۰ دی ۱۳۶۵، موشک‌های زمین به زمین عراقی دبستان شهید فیاض‌بخش و  مدرسه راهنمایی امام حسن مجتبی ( ع ) را در بروجردهدف قرار دادند. این حادثه درست در هنگامی رخ داد که دانش‌آموزان نوبت بعدازظهر این دو مدرسه در سر صف‌هایشان ایستاده بودند. در این حمله ناجوانمردانه مجموعا 68 تن از دانش آموزان این دو مدرسه به شهادت رسیدند

روحشان شاد راهشان پر رهرو باد.

به اشتراک بگذارید :