15 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۱۱/۰۵ ۱۰:۱۳:۰۵
کد مطلب:  1867713
معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش کردستان خبرداد:
اجرای برنامه جبران و تثبیت یادگیری دانش آموزان دوره ابتدایی از 16 بهمن ماه 1400

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش کردستان از اجرای برنامه جبران و تثبیت یادگیری از 16 بهمن ماه 1400 خبرداد و گفت: این برنامه برای دانش آموزان دوره ابتدایی استان که دارای سطوح عملکرد تحصیلی نیاز به آموزش و تلاش بیشتر و قابل قبول و با هدف مداخله آموزشی و جبران یادگیری دانش آموزان دارای افت تحصیلی انجام می شود.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش کردستان، صدیقه عبداللهی معاون آموزش ابتدایی استان روز گذشته در نشست شورای معاونین اداره کل، با اعلام این خبر گفت: سال گذشته تعداد 5 هزار و 715 دانش آموز داری سطح عملکردی نیاز به آموزش و تلاش بیشتر و قابل قبول بودند که با برگزاری کلاس های جبرانی در تابستان، تعداد سه هزار و 991 نفر ارتقاء پیدا کردند و در واقع 70 درصد دانش آموزان شرکت کننده در برنامه زمینه ارتقاء به پایه بالاتر را پیدا کردند.

عبداللهی با بیان اینکه استان کردستان در نرخ تکرار پایه نسبت به میانگین کشوری وضعیت خوبی دارد؛ گفت: کردستان از لحاظ درصد قبولی در تمامی پایه های تحصیلی رتبه اول کشوری را دارد . 

وی با بیان اینکه عدم دسترسی دانش آموزان مناطق محروم و حاشیه شهرها به آموزش های مجازی، لطمات جبران ناپذیری را به دنبال داشته است؛ بر مداخلات آموزشی به موقع جهت جلوگیری از افت تحصیلی دانش آموزان دوره ابتدایی تاکید کرد.

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش کردستان از برنامه طرح جبران و تثبیت یادگیری از 16 بهمن ماه 1400 خبرداد و گفت: این برنامه برای دانش آموزان دوره ابتدایی استان که دارای سطوح عملکرد تحصیلی نیاز به آموزش و تلاش بیشتر و قابل قبول در دورس ریاضی، فارسی و علوم و با هدف مداخله آموزشی و جبران یادگیری دانش آموزان دارای افت تحصیلی انجام می شود.

وی جبران ضعف یادگیری، مداخلات بهنگام آموزشی، کاهش افت تحصیلی و تکرار پایه و ترک تحصیل دانش آموزان بویژه در پایه اول و دوم ابتدایی و...را از مهم ترین اهداف این برنامه عنوان کرد و گفت: مخاطبین برنامه دانش آموزان شش پایه دوره ابتدایی هستند .

عبداللهی اظهارداشت: این برنامه از نیمه بهمن ماه آغاز و تا پایان اردیبهشت ماه سال آینده ادامه دارد و باید از پتانسیل روزهای پنج شنبه برای آموزش دانش آموزان استفاده کرد.

معاون آموزش ابتدایی استان در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در راستای اجرای راهکارهای سند تحول بنیادین و به منظور کیفیت بخشی به آموزش در دوره ابتدایی چهار برنامه تحولی در دوره ابتدایی در سال جاری اجرا می گردد.

وی ادامه داد: برنامه مدرسه خوانا با هدف تقویت و توسعه مهارت های چندگانه زبانی و تلفیق آن با مهارت های زندگی در سال تحصیلی جاری در 15 درصد مدارس ابتدایی استان معادل 288 مدرسه شهری و روستایی، دولتی و غیردولتی برای بیش از 60 هزار دانش آموز توسط 37 مدرس راهبر اجرا می گردد.

عبداللهی بسته تحولی «کلاس گویا» در دوره پیش دبستانی را یکی از طرح های اجرایی در این دوره عنوان کرد و گفت: در این طرح که نوآموزان با مهارت صحبت کردن و گوش دادن آشنا می شوند و 5 درصد از مراکز پیش دبستانی استان شامل 116 کلاس و هزار و 168 نوآموز مشارکت خواهند داشت .

وی همچنین اجرای برنامه ویژه مدرسه(بوم) را از دیگر برنامه های حوزه آموزش ابتدایی استان برشمرد و اظهارداشت: در این برنامه در 100 درصد مدارس دوره دوم ابتدایی و تمامی دانش آموزان پایه سوم دوره ابتدایی و صددرصد دانش آموزان متوسطه اول و 5 درصد دانش آموزان متوسطه دوم باهدف تنوع بخشی به محیط های یادگیری و ارتقای جایگاه مدرسه در پاسخگویی به نیازهای فردی، بومی و منطقه ای دانش آموزان با اختصاص 60 ساعت از زمان آموزش مشارکت دارند.

 عبداللهی ادامه داد: در برنامه ویژه مدرسه 180 هزار دانش آموزان توسط 6 هزار 884 معلم در 2 هزار و 604 مدرسه تحت پوشش قرارگرفته اند.

معاون آموزش ابتدایی استان اجرای برنامه ارتقاء شایستگی سواد دیجیتال معلمان و دانش آموزان را از دیگر برنامه های اجرایی حوزه آموزش ابتدایی عنوان کرد و گفت: این برنامه جهت ارتقای مهارت برنامه نویسی برای تعداد 8 هزار و 500 نفر از دانش آموزان و 500 نفر از معلمان در 53 مدرسه در سطح استان توسط 19 نفر مدرس شهرستانی و استانی از اول بهمن ماه برای اولین سال در مدارس ابتدایی اجرا می شود و معلمان و دانش آموزان آموزش های لازم را در پنج محور خواهند دید.

به اشتراک بگذارید :