21 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۲/۲۴ ۱۳:۰۲:۲۴
کد مطلب:  1955526
سیدمجتبی هاشمی در گردهمایی روسای ادارات ارزیابی عملکرد سراسر کشور
تحقق شعار عدالت محوری دولت مردمی؛ راهبرد ثبت نام در سال جدید تحصیلی

سید مجتبی هاشمی رئیس ستاد ثبت نام وزارت آموزش و پرورش، در گردهمایی روسای ادارات ارزیابی عملکرد سراسر کشور، گفت: تحقق شعار دولت مردمی مبنی بر رعایت اصول عدالت محوری مردم داری و قانون مداری از ویژگی های روح حاکم بر فرآیند ثبت نام خواهد بود.

سید مجتبی هاشمی سرپرست اداره کل ارزیابی عملکرد در آئین گردهمایی روسای ادارات ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات سراسر کشور که در شیراز برگزار شد، اظهار کرد: ثبت نام دانش آموزان فرآیندی بین بخشی است که نیازمند هماهنگی و همراهی حوزه های مربوطه است.

وی فرآیند ثبت نام را نخستین گام سال تحصیلی آینده برشمرد و افزود: ثبت نام ها با هدف آموزش حضوری در سال تحصیلی جدید انجام می شود. شرایط ثبت نام نسبت به قبل کمی متفاوت است زیرا در دوسال اخیر آموزش های حضوری جایگزین آموزش های حضوری شده بود لذا برگشت مدارس به روال قبل از کرونا نیازمند برنامه ریزی دقیق و همت مضاعف است.

هاشمی تصریح کرد: تکریم اولیا در فرآیند ثبت نام و در تعامل مدرسه با اولیا، از راهبردهای ما در سال جدید تحصیلی خواهد بود.

وی بر نظارت های دقیق بر فرآیند ثبت نام تاکید و عنوان کرد: تحقق شعار دولت مردمی مبنی بر رعایت اصول عدالت محوری مردم داری و قانون مداری، رعایت اصل کرامت انسانی، رفع دغدغه والدین، اطلاع رسانی به موقع، انسجام و هماهنگی در ستادهای ثبت نام و ... از اصول روح حاکم بر فرآیند ثبت نام خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: تشکیل ستادهای ثبت نام، استقرار دبیرخانه ستاد ثبت نام در ادارات ارزیابی عملکرد، تشکیل تیم های نظارتی، جذب حداکثری لازم التعلیمان، هماهنگی با نهادهای محلی و ... از نکات مهم و کلیدی در دستورالعمل ثبت نام در سال تحصیلی جدید است.

بر اساس آئین نامه اجرایی مدارس، برگزاری آزمون ورودی، مصاحبه و تعیین شرط معدل برای ثبت نام دانش آموزان در مدارس دولتی جز در مواردی که مصوبه خاص وجود دارد و هندستان ها برای انتخاب رشته ممنوع می باشد.

رئیس ستاد ثبت نام وزارت آموزش و پرورش، دربافت هرگونه وجه در زمان ثبت نان به جز وجوه مربوط به بیمه حوادث و کتب درسی را ممنوع دانست و افزود: مدارس هیئت امنایی مدارس عادی محسوب می شوند و حق دریافت هیچگونه وجه در هنگام ثبت نام ندارند. دریافت وجه بابت فوق برنامه ها نیز در طول سال و با تصویب شورای مدرسه مجاز می باشد.

هاشمی اضافه کرد: روسای ادارات اررزیابی و عملکرد، نسبت به هیچ مسئله ای نباید بی تفاوت باشند و در برابر مسائل حساس و به موقع عکس العمل نشان دهند.

وی مشارکت نوآموزان در برنامه سنجش را امری ضروری دانست و اظهار کرد: ثبت نام دانش آموزان متقاضی انتقال در دبیرستان های دوره اول و دوم استعداد های درخشان با رعایت کف نمره مدرسه مقصد و به شرط وجود ظرفیت، مطابق ضوابط نقل و انتقال این مدارس و از طریق سامانه نقل و انتقال دانش آموزان مدارس اسنعداد های درخشان، با موافقت استان های مبدا و مقصد انجام می شود.

شایان ذکر است؛ گردهمایی روسای ادارات ارزیابی عملکرد ادارات کل آموزش و پرورش استان ها با شعار ایران قوی در پرتو نظارت، پاسخگویی وتعالی سازمانی، از روز جمعه در باشگاه فرهنگیان شماره دو شیراز آغاز شد.

بر این اساس؛ در این گردهمایی که با رویکرد بررسی و تشریح فرآیند ثبت نام دانش آموزان در سال جدید تحصیلی برگزار می شود برنامه های متنوعی از جمله؛ سخنرانی ها، کارگاه های آموزشی، حضور مهمانان مرتبط با ماموریتهای اداره کل تشریح آئین نامه ها و دستورالعمل های ثبت نام و ...، ارائه می‌شود.

به اشتراک بگذارید :