21 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۲/۲۴ ۲۱:۳۷:۲۳
کد مطلب:  1955767
سخنگوی وزارت آموزش و پرورش:
عمل جدی و جهادی سرلوحه اصلی کار وزارت آموزش و پرورش است

صادق ستاری فرد در جلسه مشترک شورای معاونین اداره کل و شورای معاونان آموزش و پرورش شهرستان ها و مناطق سیستان و بلوچستان گفت: عمل جدی و جهادی در زمینه اجرای سند تحول بنیادین و رفع دغدغه های مقام معظم رهبری سرلوحه اصلی کار وزارت آموزش و پرورش است.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان، ستاری فرد در جلسه مشترک شورای معاونین اداره کل و شورای معاونان آموزش و پرورش شهرستان ها و مناطق سیستان و بلوچستان اظهار کرد: آموزش و پرورش بزرگترین دستگاه اجرایی دولت است.
وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در دیدار اخیر فرهنگیان با ایشان افزود: با وجود معلمان جهادی، پاک، مومن و مخلص می‌توانیم برای اجرای برنامه ها و اقدامات جهادی و رفع دغدغه‌های مقام معظم رهبری گام برداریم.
معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: اجرای سند تحول بنیادین نیازمند عمل جدی و جهادی با یک برنامه عملیاتی و فعالیت‌های مجاهدانه برای برطرف کردن دغدغه های مقام معظم رهبری است.
ستاری فرد ادامه داد: سند تحول بنیادین برای اجرای صحیح باید در سه سطح ملی، استانی و منطقه ای شاخص گذاری شود و هر حوزه نقش خود را در این شاخص های تعریف شده بداند. 
وی همچنین بر مشارکت سایر دستگاه های اجرایی در اجرای سند تحول بنیادین تاکید کرد و گفت: مقام معظم رهبری در بیانات خود به موضوع علم نافع، یعنی علمی که به شکوفایی استعدادهای دانش آموزان کمک کند، اشاره و تاکید کردند.
ستاری فرد با بیان اینکه برخی محتواهایی که دانش آموزان در مدارس می آموزند، فایده ای برای زندگی کنونی و آینده آنان ندارد تصریح کرد: باید به سمت آموزش مهارت های زندگی، جسمی و حرکتی و شغلی و نهادینه کردن این مهارت‌ها اقدام کنیم که در این راستا سایر دستگاه ها نیز باید به کمک نظام تعلیم و تربیت بیایند.
وی آشنایی دانش آموزان با مفاخر ملی را یکی دیگر از نیازهای اصلی آموزشی عنوان کرد و گفت: در این زمینه نیازمند برنامه ملی و عزم ملی است که با کمک سایر دستگاه های فرهنگی قابل انجام و پیگیری است. 

بهره مندی ۴۰ هزار دانش آموز سیستانی و بلوچستانی از بسته امنیت غذایی
معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش در بخش دیگری به اجرای طرح بسته امنیت غذایی دانش آموزان اشاره کرد و افزود: آموزش و پرورش به دنبال تربیت تمام ساحتی دانش آموزان است و این برنامه نیز در راستای ساحت زیستی و بدنی اجرا می شود.
ستاری فرد گفت: تغذیه مناسب باعث می‌شود دانش آموزان در فرصت بهتر یادگیری و تربیتی قرار گیرند و هم به رشد جسمانی و تکامل اندام ها و هم به رشد هوش و بهره هوشی آنان کمک می کند و از ابتلا به بسیاری از بیماری ها در آینده جلوگیری می کند.
وی افزود: امیدواریم با کمک‌های مالی خیرین و حمایت نهادهای انقلابی مانند ستاد اجرایی فرمان امام خمینی (ره)، بنیاد مستضعفان، آستان قدس رضوی و قرارگاه محرومیت زدایی سپاه این طرح را به نحو احسن اجرایی کنیم.
با اجرای طرح بسته امنیت غذایی دانش آموزان ۴۰ هزار دانش‌آموز در استان سیستان و بلوچستان تا پایان سال تحصیلی به صورت آزمایشی مورد حمایت قرار می‌‌گیرند با این هدف که از مهرماه سال تحصیلی آینده بتوانیم این طرح را با پوشش حداکثری دانش آموزان اجرایی کنیم. 

استقرار پایگاه های ورزش قهرمانی براساس آمایش سرزمینی
معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش در بخش دیگری به موضوع استقرار پایگاه ها و آکادمی ورزش های قهرمانی مبتنی بر آمایش سرزمینی پرداخت و گفت: در سیستان و بلوچستان زمینه، علاقه و استعداد ورزش کبدی وجود دارد که می توان در این خصوص پایگاه قهرمانی را در استان دایر کرد تا زمینه شکوفایی استعدادهای دانش آموزان استان فراهم شود. 
ستاری فرد برطرف کردن مشکلات قامتی دانش آموزان را یکی دیگر از برنامه های آموزش و پرورش عنوان کرد و گفت: با شناسایی به موقع مشکلات قامتی می توانیم نسبت به اصلاح چالش ها در سنین پایه اقدام کنیم. 

بازماندگان از تحصیل مهمترین چالش آموزشی سیستان و بلوچستان است
سخنگوی وزارت آموزش و پرورش مهمترین چالش آموزشی سیستان و بلوچستان را بازماندگان و تارکان از تحصیل دانست و اظهار کرد: این موضوع در مناطق مرزی همواره یک چالش مطرح بوده است و حل آن نیازمند یک برنامه جدی مبتنی بر داده های علمی دقیق برای علت یابی و آسیب شناسی این چالش است.
ستاری فرد گفت: بازماندگی از تحصیل و ترک تحصیل موضوعی صرفا تربیتی نیست بلکه پیامدهای فرهنگی، اجتماعی، امنیتی و ... فراوانی به همراه دارد و می طلبد یک راهکار جدی و کارشناسی شده با استفاده از ظرفیت نخبگان علمی و پژوهشی استان برای این موضوع ارایه شود؛ وزارت آموزش و پرورش نیز در این زمینه کاملا همراه خواهد بود و حمایت های لازم انجام می شود.
وی افزود: در زمینه اجرای سند تحول بنیادین، یکی از برنامه های جدی وزارت موضوع استقرار قرارگاه اجرایی سازی سند تحول است که در این زمینه شهرستان ها و مناطق باید در شناسایی مدارس الگو و تراز سند تحول از نظر نیروی انسانی، زیرساخت‌های لازم و محتوای آموزشی و تربیتی به این قرارگاه کمک کنند تا در جهت حمایت از این مدارس گام برداریم. 
سخنگوی وزارت آموزش و پرورش در بخش دیگری به موضوع کمبود نیروی انسانی اشاره کرد و گفت: نیروی انسانی مورد نیاز آموزش و پرورش طبیعتاً باید از طریق دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه شهید رجایی تامین شود اما با توجه به تغییرات جمعیتی، موج بازنشستگی معلمان و ظرفیت حداقلی دانشگاه فرهنگیان در سال های ۹۱ تا ۹۴ با معضل جدی کمبود نیروی انسانی روبرو شدیم.
ستاری فرد گفت: در سال تحصیلی جدید حدود ۴۰ تا ۵۰ هزار دانش آموخته دانشگاه فرهنگیان و ۳۲ هزار و ۸۱۳ نفر از طریق آزمون استخدامی وارد آموزش و پرورش خواهند شد.
وی بر جذب معلمان در شرف بازنشستگی تاکید کرد و گفت: این ظرفیت در قانون بودجه پیش بینی شده است که می‌توانیم  تا ۶۰ ساعت در ماه نسبت به به کارگیری مجدد معلمان بازنشسته اقدام کنیم. 
وی همچنین خاطر نشان کرد: حق التدریس معلمان نیز از این پس به صورت ماهانه پرداخت شود. 
نظام رتبه معلمان به زودی به مرحله اجرا می رسد
وی در بخش دیگری به موضوع نظام رتبه بندی معلمان اشاره کرد و گفت: بعد از تصویب این طرح در اسفند ۱۴۰۰، وزارت آموزش و پرورش ظرف یک ماه نسبت به تقریر آیین نامه اجرایی اقدام کرد و از هفته گذشته این آیین نامه در اختیار کمیسیون عمومی هیئت وزیران قرار گرفته است.
ستاری فرد تصریح کرد: براساس مهلت قانونی، این آیین نامه ظرف مدت سه ماه پس از ( از ۲۳ اسفند تا ۲۳ خرداد) باید اجرا شود که امیدواریم این مهم به تصویب هیئت وزیران برسد و در کوتاه ترین زمان ممکن اجرایی شود.
وی هدف از رتبه بندی معلمان را رضایت مندی شغلی معلمان، کیفیت بخشی به نظام تعلیم و تربیت و برقراری نظام عادلانه پرداخت ها با توجه به شایستگی های عمومی و تخصصی معلمان عنوان کرد.

 

 

به اشتراک بگذارید :