21 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۷/۰۷ ۱۵:۵۶:۵۶
کد مطلب:  EqGehtKm
جانشین پلیس راهور ناجا:
سالانه 16 هزار و 500 نفر در حوادث جاده ای کشته می شوند/استفاده از تلفن همراه خطر تصادف را ۱۱ برابر افزایش می‌دهد

جانشین پلیس راهور ناجا گفت: سالانه 16 هزار و 500 نفر از عوارض جاده ای کشته می شوند که حدود 313 هزار نفر مصدوم و یا معلول می شوند که این رقم قابل توجهی است و باید برای پیشگیری از وقوع چنین حوادثی از دانش آموزان و همیاران پلیس کمک بگیریم.

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش پانا؛ سردار موسی امیری در مراسم "همه با هم برای امنیت و آرامش بهار دانش" که امروز 7 مهرماه در دبستان شاهد دخترانه غنچه های انقلاب منطقه 16 تهران برگزار شد اظهار داشت:رسالت اجتماعی شما دانش آموزان همیاران پلیس است و امروز فرصتی دست داده است تا در جمع شما دانش آموزان با مردم جامعه در سنین و مقاطع مختلف در سراسر کشور صحبت کنیم.

 

وی افزود: استفاده از اتومبیل و وسایل نقلیه جز نیازهای اساسی مردم جامعه است و ناچاریم برای نقل و انتقال مسافر ، حمل کالا و رفت و آمد از وسایل نقلیه در سطح شهر و جاده ها استفاده کنیم.

 

جانشین پلیس راهور ناجا ادامه داد: اگرچه استفاده از وسایل نقلیه محاسنی دارد اما عوارضی هم ایجاد کرده که مهمترین عوارض استفاده از خودرو خطر تصادفات و سوانح رانندگی است . امروز سوانح و تصادفات جاده ای و شهری گریبانگیر ملت ها و کشورها شده است و باعث ایجاد تاخیر ، خسارت و آلودگیهای زیست محیطی می شود و از همه مهمتر جان انسانهای فراوانی را به کام مرگ می کشد.

 

وی ادامه داد: هر ساله سرمایه های عظیم انسانی از دست می رود و در کشورما سالانه 16 هزار 500 نفر بر اثر سوانح رانندگی کشته می شوند و 313 هزار نفر نیز مصدوم  یا معلول می شوند. برای پیشگیری از چنین حوادثی استفاده از همیاران و فرهنگیاران ترافیک بهترین راهکار در کشورهای موفق است.

 

امیری اضافه کرد: پیشگیری از وقوع حوادث یکی از ابزارهایی است که می توانیم از آن کمک بگیریم تا سانحه ای رخ ندهد و یا خسارات را کمتر کند.

 

وی افزود: بررسی علمی یک دانشمند غربی به نام ویلیام هابل نشان می دهد سه مولفه اصلی در سوانح رانندگی موثر است که شامل انسان ، راه و وسیله نقلیه است. برای پیشگیری از سوانح رانندگی نقش انسان از سایر مولفه ها بیشتر است که برای کاهش سوانح و تصادف ها باید آموزش نیروی انسانی و فرهنگسازی را سرلوحه قرار دهیم .

 

جانشین پلیس راهور ناجا اداامه داد:فرهنگ سازی در بین 13 میلیون دانش آموز در قالب همیاران پلیس به منظور پیشگیری از سوانح رانندگی است و دانش آموزان باید با رعایت ادب و احترام نکات کلیدی کاهش تصادفات رانندگی را به والدین خود گوشزد کنند.

 

وی ادامه داد: یکی از عوامل ایجاد حوادث و سوانح رانندگی استفاده از تلفن همراه در حین رانندگی است که باعث می شود حواس پرتی می شود و تجربیات و مطالعات کشورها نشان می دهد استفاده از تلفن همراه 4 برابر خطر وقوع حوادث را افزایش می دهد و اگر در حین رانندگی پیامک بدهید و یا پیامکی را بخوانید این رقم تا 11 برابر افزایش می یابد. بنابراین دانش اموزان ما باید به بزرگترها خود تذکر بدهند که از تلفن همراه در حین رانندگی استفاده نکنند.

 

امیری افزود: یکی از عواملی که تا 50 درصد خطر مرگ را در سوانح رانندگی کاهش می دهد استفاده زا کمربند ایمنی برای همه سرنشینان است بنابراین دانش آموزان ما باید به همه بزرگترها تذکر دهند که در حین رانندگی از کمربند ایمنی استفاده کنند و این کار را به سرنشینان عقب نیز توصیه کنند.

 

وی خاطرنشان کرد: از عوامل دیگر ایجاد سوانح و تلفات جاده و رانندگی سرعت غیرمجاز است مطمئنا استفاده از سرعت مجاز در حین رانندگی باعث می شود بسیاری از خسارات و تلفات تصادفات رانندگی کاهش یابد که دانش آموزان این نکته را نیز باید به والدین و بزرگترهای خود گوشزد کنند.

 

جانشین پلیس راهور ناجا یادآور شد: شما دانش آموزان نیز به عنوان همیاران پلیس باید به خط کشی عابر پیاده ، چراغ های راهنمایی و رانندگی و به طور کلی قانون و مقررات برای نظم بخشی به زندگی اجتماعی خود احترام بگذارید و آنها را رعایت کنید .

 

وی افزود: رئیس جمهور نکته خوبی را گفته اند که مدرسه بهترین جا برای قانون پذیری دانش آموزان است امیدواریم شما دانش آموزان که آینده سازان کشور هستید با رعایت نظم و قانون و نهادینه کردن این نظم و قانون در وجود خودتان بستری را فراهم کنید تا در آینده قانون و نظم برای زندگی بهتر در اختیار شما باشد.

به اشتراک بگذارید :