21 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۷/۲۵ ۲۱:۳۴:۳۴
کد مطلب:  gTwXnqiL
مدیرکل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش خبر داد
اجرای طرح توانمندسازی روانی و رفتاری دانش‌آموزان و همیارمشاور/ تهیه پرونده الکترونیکی برای 3 میلیون دانش‌آموز متوسطه اول

مدیرکل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش با اعلام برنامه‌های هفته بهداشت روان از تهیه پرونده الکترونیکی برای 3 میلیون دانش‌آموز متوسطه اول در سال تحصیلی جدید خبر داد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل معاونت پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش و به نقل از فارس مسعود شکوهی مدیرکل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش امروز در نشست خبری که به مناسبت هفته بهداشت روان در ساختمان مرحوم علاقه‌مندان این وزارتخانه برگزار شد، با اشاره به برگزاری هفته بهداشت روان از 24 مهرماه لغایت 30 مهر اظهار داشت:‌ عناوین این هفته شامل شنبه 24 مهر روز «سلامت روان و خودشکوفایی»، یکشنبه 25 مهر روز «سلامت روان و شادابی در زندگی»، دوشنبه 26 مهر روز «سلامت روان و پرهیز از خشونت»، سه‌شنبه 27 مهر روز «سلامت روان و زندگی اجتماعی»، چهارشنبه 28 مهر روز «سلامت روان، معنویت در حیات طیبه»، پنجشنبه 29 مهر روز «سلامت روان هوش عاطفی و مشارکت جمعی» و جمعه 30 مهر روز «سلامت روان، خودآگاهی و خردمندی» است.

وی با اشاره به ویژگی‌های برنامه هفته بهداشت روان سال تحصیلی جاری، از برگزاری مسابقات نقاشی در دوره ابتدایی و مسابقه مقاله‌نویسی در دوره متوسطه اول و دوم خبر داد و گفت: پوسترها و تراکت‌هایی در خصوص هفته بهداشت روان در استان‌ها و مناطق آموزش و پرورش منتشر خواهد شد.

شکوهی افزود: نرم‌افزاری تحت عنوان جنبش نرم‌افزاری و سخت‌افزاری در فرآیند مشاوره در آموزش و پرورش کل کشور برای ارائه خدمات راهنمایی و مشاوره به دانش‌آموزان از این هفته راه‌اندازی می‌شود.

مدیرکل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش از تشکیل پرونده الکترونیکی برای 3 میلیون دانش‌آموز متوسطه اول در سراسر کشور خبر داد و گفت:‌ این پرونده شامل تمام رفتارهای تحصیلی، تربیتی و شخصیتی دانش‌آموزان این دوره است و معلمان مربوطه ملزم به توجه و بررسی دانش‌آموزان خود هستند.

وی اضافه کرد: برای تشکیل پرونده الکترونیکی، اطلاعات مربوطه در سامانه همگام ثبت خواهد شد و والدین می‌توانند با گرفتن کد مربوطه از مشاوران مدارس، از اطلاعات فردی و رفتاری دانش‌آموزان آگاه شوند.

شکوهی تصریح کرد: این پورتالی که برای دانش‌آموزان طراحی شده است، وی را قادر می‌کند از خدمات مشاوره‌ای لازم استفاده کند و نیازهای دانش‌آموز در بخش‌های تحصیلی و تربیتی تأمین شود.

مدیرکل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش در بیان جزئیات این سامانه الکتریکی یادآور شد: بخشی در این سامانه مربوط به نظرات معلمان مربوطه است تا نظر خود را در خصوص دانش‌آموزان ارائه دهند که این سامانه با همکاری مرکز فناوری وزارت آموزش و پرورش انجام شده است.

وی بیان داشت:‌پرونده الکتریکی مشاوره‌ای در حال حاضر برای دانش‌آموزان متوسطه اول تشکیل می‌شود که در آن بحث‌های شغلی و هدایت تحصیلی نیز انجام خواهد شد و پیشنهادات شغلی برای دانش‌آموزان نیز در آن وجود دارد.

شکوهی با بیان اینکه بحث زمینه‌سازی برای انجام مشاوره به همه دانش‌آموزان دوران‌های مختلف تحصیلی مطرح است، گفت: فرآیند این کار تصویب شده است و آموزش و پرورش ملزم به تأمین نیروی انسانی مشاوره برای همه دوران تحصیلی است.

مدیرکل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش عنوان کرد: از سال تحصیلی جاری خدمات آموزشی مربوط به مشاوره سلامت روان در پایه هفتم و هشتم شروع شده است و امیدواریم در پایه‌های دیگر تحصیلی نیز انجام گیرد.

وی با اشاره به اقداماتی که در هفته بهداشت روان انجام می‌گیرد،‌ تصریح کرد: این اقدامات شامل «برنامه‌ریزی، اجرا و نظارت بر حسن اجرای فعالیت‌های هفته بهداشت روان»، «برگزاری جلسات و نشست‌های تخصصی با حضور مسئولان استان، منطقه و شهرستان در خصوص برگزاری هفته بهداشت روان»،‌ «برگزاری آزمون سلامت روانی و رفتاری برای دانش‌آموزان پایه هشتم»، «جلب مشارکت و همکاری ارگان‌ها و نهادهایی نظیر سازمان بهزیستی، رسانه‌های گروهی استانی، شهرداری، دانشگاه‌های علوم پزشکی، نیروی انتظامی و تشکل‌های دانش‌آموزی در برگزاری هفته بهداشت روان»، «احصای مقالات برگزیده از مشاوران در همه دوره‌های تحصیلی در سطح استان، منطقه و مدارس»، «برگزاری همایش و نشست‌های تخصصی و کارگاه‌های آموزشی در رابطه با مباحث بهداشت روان»، «دعوت از شخصیت‌های علمی، فرهنگی و مذهبی به منظور ایراد سخنرانی با توجه به روزشمار هفته بهداشت روان» و «تهیه گزارش نهایی از اجرای برنامه و ارسال به ادارات کل امور تربیتی مشاوره حداکثر تا تاریخ 30 بهمن ماه سال جاری» است.

شکوهی با بیان اینکه تقویت و توسعه نقش مشورتی مشاوران و مدیران مدارس در سلامت روان از جمله اتفاقات در سال تحصیلی جدید است، گفت:‌ طراحی تدوین پیش‌نویس نظام جامع پیشگیری و مشاوره و طراحی طرح پیشگیری از خشونت از جمله برنامه‌های سال تحصیلی جدید است که انجام خواهد شد.

مدیرکل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش از تهیه و تدوین پیش‌نویس نظام جامع مشاوره مانند تشکیل کمیته تخصصی و مطالعه نظام‌های مشاوره‌ای موفق در دنیا خبر داد و گفت: بررسی و مطالعه رویکردهای متخصصان مشاوره و پژوهش‌های انجام شده در این خصوص و تهیه پیش‌نویس آیین‌نامه نظام جامع راهنمایی و مشاوره که با حضور مدیران کل حوزه ستادی و اساتید برجسته دانشگاه انجام شده است، از جمله برنامه‌های دیگر ما است.

وی با اشاره به بحث هدایت تحصیلی و شغلی دانش‌آموزان یادآور شد: در سال گذشته تدوین پیش‌نویس اولیه آیین‌نامه و تشکیل کمیته هدایت تحصیلی اعتبارسنجی آیین‌نامه و نظرخواهی از پیشکسوتان امر مشاوره و کارشناسان مدیران کل آموزش و پرورش استان‌ها برای هدایت تحصیلی انجام شد که تهیه نسخه نهایی آیین‌نامه هدایت تحصیلی و تصویب در شورای عالی آموزش و پرورش و ابلاغ آن توسط رئیس جمهور از جمله موارد مربوط به آن است.

شکوهی برگزاری دوره‌های آموزشی ویژه دانش‌آموزان و اولیاء، برگزاری دوره‌های آموزشی در ادارات مشاوره و گروه‌های آموزشی را از جمله برنامه‌های صورت گرفته عنوان کرد و گفت: طرح توانمندسازی روانی و رفتاری دانش‌آموزان و «همیارمشاور» از جمله برنامه‌های دیگر انجام شده است.

* اطلس آسیب‌های روانی دانش‌آموزان تهیه شده است

مدیرکل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه برنامه مشاوره برای کارکنان مدارس از طریق رابط مشاوران به ویژه در دوره ابتدایی صورت گرفته است، گفت: تقویت و توسعه مراکز و هسته‌های مشاوره، اجرای طرح رابطان هسته مشاوره و توانمندسازی نیروی انسانی از جمله برنامه‌های جاری است.

وی با بیان اینکه امسال پایگاه‌های انتخاب رشته کنکور با همکاری سازمان سنجش آموزش کشور در نقاط مختلف تشکیل شد، افزود: از جمله فعالیت‌های دیگری که با همکاری معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری انجام شد، آسیب‌شناسی روانی و اجتماعی دانش‌آموزان دختر در دوره دوم متوسطه است که صورت گرفت و به تفکیک منطقه، اطلس آسیب‌های روانی دانش‌آموزان تهیه شده است.

شکوهی از اجرای طرح مدارس دوستدار زندگی با همکاری سازمان محیط زیست و به صورت آزمایشی در سال تحصیلی گذشته در تهران خبر داد و گفت: این طرح در سال تحصیلی جاری نیز ادامه پیدا می‌کند.

مدیرکل امور تربیتی مشاوره وزارت آموزش و پرورش با اشاره به نتایج آزمون‌های بهداشت روان دانش‌آموزان یادآور شد: این کار که با همکاری معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در 32 استان انجام شده و آسیب‌های روانی دانش‌آموزان در آن بررسی شد؛ در این طرح 26 هزار نمونه در سطح کشور جمع‌آوری شد که نیاز به جمع‌بندی و تحلیل نهایی دارد.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس، در خصوص آسیب‌شناسی و تحلیل نقاط ضعف و قوت هدایت تحصیلی دانش‌آموزان تصریح کرد: حجم کسانی که در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری بیکار هستند، بالاست ضمن اینکه امسال حدود 40 هزار نفر از اشخاصی که دارای مدرک لیسانس بوده‌اند مجدداً در کنکور سال جاری شرکت کرده‌اند.

شکوهی با بیان اینکه با آماری که از مرکز آمار کشور دریافت کرده‌ایم تنها 2 درصد از کسانی که از طریق دفاتر کاریابی وارد بازار کار شده‌اند، دارای رشته تحصیلی متناسب با شغلشان هستند، گفت: امسال حدود 820 هزار دانش‌آموز به جز رشته‌های هنر و زبان در کنکور شرکت کرده‌اند که فقط 560 هزار نفر از آنها مربوط به رشته علوم تجربی بوده است اما کل پذیرفته‌شدگان این رشته در دانشگاه آزاد و دولتی در رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی 7 هزار نفر و معادل یک درصد است.

وی با انتقاد از ایجاد مراکز دانشگاهی در سطح کشور بدون توجه به نیازهای جامعه به رشته‌های مختلف تصریح کرد: باید بحث هدایت تحصیلی را به لحاظ قانونی و انسانی جدی گرفت.

مدیرکل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش با برشمردن دلایل آسیب‌شناسی در هدایت تحصیلی افزود: این دلایل و آسیب‌ها در هدایت تحصیلی شامل «فرآیندی نبودن هدایت تحصیلی و شغلی به دلیل کمبود نیروهای مشاوره»، «عدم آمادگی فضای عمومی از جهت استعداد و رغبت و توانایی در مسیر تحصیلی و شغلی دانش‌آموزان و تأکید زیاد بر تأثیر نمرات دانش‌آموزان» است.

شکوهی در تأیید موارد یاد شده متذکر شد: برای نمونه نمره‌ای که در برگه تحصیلی وجود داشت با نمره کارنامه فاصله زیادی داشت که یکی از علت‌های آن وجود ارزشیابی توصیفی بود که متوسط نمره در برگه تحصیلی 11.70 صدم و این نمره در کارنامه حدود 18 بود به طوریکه وقتی نمره ریاضی و علوم دانش‌آموزان پایین بود آنها همه دوستدار ورود به رشته پزشکی در دانشگاه بودند.

وی دخالت هدفمند و هدایت شده برخی از رشته‌ها را در تشویش اذهان عمومی در بحث هدایت تحصیلی از جمله موارد آسیب این بحث برشمرد و افزود: البته هر کسی که خواهان ورود در هر رشته بود امکان ورود آن به دانشگاه را داشت و تنها محدودیت موجود مربوط به رشته‌های علوم تجربی بود.

* تشکیل پرونده الکترونیکی مشاوره برای تمامی معلمان مدارس 

مدیرکل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه اصل هدایت تحصیلی و ابزارهای آن در اصل تا حدود زیادی مشکل نداشت‌، تصریح کرد: والدین در خصوص هدایت تحصیلی بیشتر به علائق خود توجه می‌کردند که برای نمونه می‌توان به علاقه والدینی که هر دو پزشک بودند برای تحصیل فرزندان خود در این رشته اشاره کرد.

شکوهی از ایرادات دیگر در بحث هدایت تحصیلی، عدم فرهنگ‌سازی در خصوص ایجاد رغبت در دانش‌آموزان برای تحصیل در مراکز و هنرستان‌های فنی و حرفه‌ای و کاردانش برشمرد و گفت: این مراکز نیاز به تجهیزات و امکانات بیشتری دارند، ضمن اینکه باور غلطی در خانواده‌ها شکل گرفته است که فقط باید دانش‌آموزان ضعیف به هنرستان‌ها بروند که این موضوع به هیچ وجه صحیح نیست.

وی با تأکید بر رفع ایرادات موجود در بحث هدایت تحصیلی دانش‌آموزان یادآور شد: در بحث تشکیل پرونده الکترونیکی مشاوره‌ای دانش‌آموزان که امسال برای دانش‌آموزان متوسطه اول و پایه هشتم انجام خواهد شد، قبلاً نیز کارهایی به صورت محدود انجام شده بود اما در حال حاضر همه دانش‌آموزان این مقطع ملزم به تشکیل پرونده الکترونیکی مشاوره هستند، ضمن اینکه آزمون‌هایی به صورت آنلاین برای دانش‌آموزان انجام خواهد شد که می‌توانند با کمک والدین خود در منزل انجام دهند.

مدیرکل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش از تشکیل پرونده الکترونیکی مشاوره برای تمامی معلمان مدارس خبر داد و گفت: در پرونده الکترونیک که برای دانش‌آموزان تشکیل خواهد شد بخشی برای اعلام نظرات معلمان در خصوص ویژگی‌های تک تک دانش‌آموزان طراحی شده است.

شکوهی با اشاره به وجود شاخص‌ترین مشکلات بهداشت روان دانش‌آموزان بیان داشت: بحث اضطراب و استرس و پایین بودن عزت نفس دانش‌آموزان، مهم‌ترین موضوع و آسیب در بهداشت روان دانش‌آموزان است.

وی در خصوص عدم اطلاع‌رسانی آموزش و پرورش در هدایت تحصیلی و برنامه‌های آتی در این خصوص عنوان کرد: ایراد ذکر شده به ما وارد است و اینکه ارتباط کمی در خصوص بحث هدایت تحصیلی با رسانه‌ها داشته‌ایم اما بنا داریم در سال تحصیلی جدید پیوست روابط عمومی و اطلاع‌رسانی هدایت تحصیلی را به استان‌ها ارسال کنیم ضمن اینکه نشریات و بروشورهایی نیز در این خصوص آماده شده و باید به تصویب برسد.

مدیرکل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش از پیشنهاد برگزاری هفته بهداشت روان همزمان با هفته جهانی بهداشت روان که از تاریخ 18 تا 24 مهر است، برای سال تحصیلی آینده خبر داد.

به اشتراک بگذارید :