21 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۷/۳۰ ۲۰:۲۴:۰۸
کد مطلب:  zTmqXrmA
مدیرکل فرهنگی و هنری اردوها و فضاهای پرورشی وزارت آموزش و پرورش:
پرسش مهر 17 باید به یک گفتمان ملی تبدیل شود

مدیرکل فرهنگی و هنری اردوها و فضاهای پرورشی وزارت آموزش و پرورش گفت: باید زمینه آنرا فراهم کنیم علاوه بر دانش آموزان، معلمان، دانشجومعلمان و خانواده ها موضوع پرسش مهر 17 که رفع خشونت و ریشه یابی آن است به یک گفتمان ملی تبدیل شود

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش پانا؛ مهدی علی اکبرزاده در نشست اعضاء ستاد اجرایی پرسش مهر 17 که در ساختمان علاقمندان وزارت آموزش و پرورش برگزار شد اظهار داشت: این اولین جلسه ستاد مرکزی فراخوان ملی پرسش مهر 17 است و سال گذشته با کمک و همیاری شما پرسش مهر 16 در نهایت هماهنگی و برنامه ریزی انجام شد و کنگره ملی آن برگزار شد که انعکاس خوبی هم در رسانه ها داشت.

 

وی افزود: اجرای پرسش مهر 16 کارنامه بسیار خوبی در زمینه پرسش مهر بود و تجربه های خوبی کسب کردیم زیرا اولین سالی بود که شرایط حضور دانش آموزان ، معلمان و بیش از یک میلیون و 700 هزار خانواده شرکت کردند که نشان دهنده حضور پرشور والدین و خانواده ها در رابطه با موضوع پرسش مهر بود. علاوه بر آن حضور دانشجومعلمان دانشگاه رهنگیان و دانش آموزان ایرانی خارج از کشور تجربیات ارزشمندی را برای ما به همراه داشت .

 

مدیرکل فرهنگی و هنری اردوها و فضاهای پرورشی وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: امیدواریم بر اساس این تجربیات بتوانیم با دقت و هماهنگی بیشتری پرسش مهر 17 را برگزار کنیم . خوشبختانه امسال پس از مطرح شدن پرسش مهر توسط رئیس جمهور در سوم مهرماه همان روز دستورالعمل اجرای طرح پرسش مهر به همه استانها ارسال شد و بنا بر این شد تا بخشنامه ای که 24 آبان ماه سال 94 در رابطه با پرسش مهر 16 ارسال شده بود مبنا قرار گیرد تا استان ها وارد کار اجرا شوند.

 

وی افزود: پرسش مهر17 رئیس جمهور چنین مطرح شد : خشونت از کجا نشات گرفته و چگونه ای عده ای خشونت را می آموزند ، چگونه باید در برابر خشونت ایستادگی کنیم ، چگونه می توانیم کشوری دارای رحمت اسلامی و نبوی داشته باشیم، چگونه می توانیم جامعه، منطقه و جهانمان را از خشونت برهانیم که این سوال متناسب با وضعیت جهان و منطقه مطرح شده و ما باید ریشه های خشونت و روشهای برخورد با آن را از دانش آموزان بخواهیم و سعی کنیم همین سوال را به جمع دانش آموزان و معلمان ببریم تا آنها را با ریشه های خشونت ، خطرات آن و رفع خشونت آشنا کنیم.

 

علی اکبرزاده ادامه داد: وظیفه آموزش و پرورش است که به عنوان مهمترین نهاد فرهنگی کشور این روحیه را در معلمان و دانش آموزان ایجاد کند .

 

وی اضافه کرد: همانطور که میدانید امسال آخرین سال دولت یازدهم است و باید سعی کنیم کنگره ملی قبل از انتخابات برگزار شود. خوشبختانه بسیاری از استان ها جلوتر از برنامه ریزی عمل کرده اند و حتی در فضای مجازی دانش اموزان با راه اندازی گروه ها و کانال های اجتماعی در این باره بحث و تبادل نظر می کنند و این نشان می دهد که ما سال گذشته خوب عمل کرده ایم که دانش آموزان منتظر مطرح کردن پرسش رئیس جمهور بودند تا در مورد آن گفت و گو و تبادل نظر کنند.

 

مدیرکل فرهنگی و هنری اردوها و فضاهای پرورشی وزارت آموزش و پرورش گفت: ما می توانیم در مورد مدارس خارج از کشور با راه اندازی سایتی قبل از ارسال فیزیکی آثار آنها را به صورت مجازی بررسی کنیم و در صورت پذیرش آنها ارسال شود.

 

وی اضافه کرد: تشکلهای دانش آموزی و به ویژه هلال احمر  که تشکلی برای رفع خشونت و با هدف انسان دوستی و ایجاد محبت در دنیا ایجاد شده است وارد شوند و برنامه هایی را در این زمینه اجرا کنند .

 

علی اکبرزاده گفت: هدف پرسش مهر تنها ایجاد یک مسابقه نیست بلکه باید در این زمینه در مدارس ما جلسات و گفتمان برپا شود و معلمان ساعاتی را به موضوع پرسش مهر اختصاص دهند و در این زمینه کرسی های آزاد اندیشی برگزار شود.

 

وی ادامه داد: لازم است تا ما محتوایی در این زمینه در نشریات مانند رشد، تربیت و پیوند منتشر کنیم تا دانش آموزانمان در این زمینه آمادگی ذهنی پیدا کنند و سپس پاسخ رئیس جمهور را بدهند.

 

مدیرکل فرهنگی و هنری اردوها و فضاهای پرورشی وزارت آموزش و پرورش گفت: امسال می توانیم از ظرفیت انجمن اولیا و مربیان برای حضور پرشور تر خانواده ها در پرسش مهر استفاده کنیم. علاوه بر این دانشگاه  فرهنگیان و سازمان پژوهش می توانند با فراخوان پژوهش در زمینه پرسش مهر بدون محدوده زمانی فرصتی برای استادان و دانشجومعلمان ایجاد کنند و سپس مقالات برگزیده آنها در ویژه نامه ای در نشریات تربیت و رشد و یا به عنوان یک کتاب منتشر شود.

 

وی افزود: ایجاد یک پروتال برای پرسش مهر ایده خوبی است تا دانش آموزان بتوانند چکیده ای از مقالات پرسش مهر در دوره های گذشته و یا ارتباط بهتر با ما در این سامانه حضور پیدا کنند. ما باید زمینه ای فراهم کنیم تا رفع خشونت به یک گفتمان ملی در جامعه تبدیل شود.

 

به اشتراک بگذارید :