26 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۱۱/۰۱ ۲۱:۰۸:۴۹
کد مطلب:  prcSBlpK
بازتاب خبری:
آینده جامعه و نیازی جدی به مشارکت همگانی در امر آموزش

دبیر شورای آموزش وپرورش مشهد: پایه و اساس توسعه و پیشرفت هر جامعه‌ای آموزش و پرورش است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی صفیه رکنی دبیر شورای آموزش وپرورش مشهد مقدس طی ارائه یادداشتی به روزنامه خراسان اعلام کرد:

 آموزش و پرورش به عنوان دومین نهاد اجتماعی که انسان بعد از خانواده به آن ورود پیدا می‌کند، پایه و اساس توسعه و پیشرفت هر جامعه‌ای است که با یاددهی مهارت‌های اساسی زندگی به کودکان و نوجوانان، مسیرتوسعه و پیشرفت کشور را هموار می‌سازد. در همه نقاط میهن عزیزمان، پرچم پُر افتخار نظام جمهوری اسلامی ایران بر فراز مدارس افراشته شده است که محور وحدت ملی و محلی برای تمرین زندگی اجتماعی، کسب دانش، تجربه و همزیستی به شمار می‌رود، از این رو سرمایه گذاری در حوزه آموزش و پرورش توانمندی جامعه را برای حل مشکلات و مدیریت موثر سیاست داخلی افزایش می‌دهد و دستیابی ملت به خواسته‌ها و آرمان هایش را تسهیل می‌کند.
  حل مشکلات آموزش و پرورش بدون مشارکت مردم ممکن نیست به دلیل اینکه دولت به تنهایی قدرت اداره آموزش و پرورش را ندارد و مشارکت فکری و عملی مردم امری اجتناب ناپذیر است؛ یکی از مهم‌ترین ساز و کارهای ارتقای کیفیت مدارس، مشارکت مردم و سازمان‌ها در تامین نیازهای آن و همکاری در طراحی و اجرای برنامه‌های آموزشی و پرورشی است و برای تحقق این هدف به ساز وکاری مناسب نیاز بود تا زمینه جلب و تقویت مشارکت‌های مردمی در برنامه ریزی‌ها و تصمیم گیری‌های آموزش و پرورش را فراهم آورد.
در این زمینه شوراهای آموزش و پرورش در استان‌ها، شهرستان‌ها و مناطق کشور با مدیریت استانداران و فرمانداران و همفکری نخبگان اجرایی و علمی، اولیا و معتمدان و نیز بهره گیری از امکانات و ظرفیت‌های محلی و منطقه‌ای تشکیل شد که تاکنون اقدامات متعددی برای حل و فصل مشکلات و تقویت بنیه علمی و تربیتی دانش آموزان در نقاط مختلف کشور داشته‌اند. قانون شوراهای آموزش و پرورش در دی ماه سال 1372 به تصویب مجلس چهارم شورای اسلامی رسید که با توجه به محتوای آن می‌توان گفت در بیش از یکصد تجربه قانون‌گذاری در کشورمان، قانونی با این جامعیت و با نگاه تمرکززدایی به تصویب نرسیده است.
در این قانون، اهداف تشکیل شوراهای آموزش و پرورش با این عبارات تعریف شده است: تحقق مشارکت مردم، نظارت آن‌ها در امر آموزش و پرورش، بهره‌گیری از تمامی منابع و امکانات جهت تاسیس، توسعه و تجهیز فضاهای آموزشی و پرورشی و ایجاد تسهیل در فعالیت‌های اجرایی آموزش و پرورش.   در این زمینه و به منظور تحقق این رویکردها، همه افراد، نهادها و سازمان‌های جامعه باید نسبت به مسائل آموزش و پرورش احساس تعهد کنند چرا که هر انتخاب مبنای تعیین سرنوشت همه ما و فرزندان ما در آموزش و پرورش است و توسعه کشورمان به عملکرد آموزش و پرورش بستگی دارد، لذا همه در این فرایند سهیم و نسبت به آن مسئول هستند.
  انتظار می‌رود نگاه به آموزش و پرورش به عنوان تاثیرگذارترین نهاد تربیتی، نگاهی فراگیر و مسئولانه باشد. نهادها و سازمان‌های مرتبط با آموزش و پرورش می‌توانند نقش مهمی در حل مشکلات این حوزه داشته باشند. ضمن گرامیداشت سالروز تشکیل شوراهای آموزش وپرورش، باید یادآوری شود که هر چند گام‌های مثبتی در این زمینه برداشته شده، اما وسعت مسائل، پیچیدگی ساختاری، حساسیت و اهمیت رسالت، کمبودهای شدید منابع و امکانات عواملی است که مشارکت همه جانبه جامعه را برای خدمات رسانی بهینه می‌طلبد.این مشارکت‌جویی سهم بزرگی در آتیه فرزندان و جامعه ایفا خواهد کرد و بخشی از بستر فرهنگی اجتماع را شکل خواهد داد. سهم هر کدام از ما می‌تواند بسیار موثر واقع شود، پس نباید از آنچه می‌توانیم انجام دهیم؛ دریغ کنیم.
آموزش و پرورش امیدوار است با تغییر نگرشی مثبت واساسی، همکاری و مشارکت در امرتعلیم و تعلم به نیازی اجتماعی و همگانی تبدیل شود و آحاد جامعه، سازمان‌ها و نهادها این مهم را جزئی از وظایف خود بدانند.

 

موزش و و لیلاغب

به اشتراک بگذارید :