13 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۱۱/۰۳ ۱۲:۲۶:۵۵
کد مطلب:  eXl4sdHV
مدیر کل دفتر آموزش پیش دبستانی وزارت آموزش و پرورش:
پوشش تحصیلی پیش دبستانی ها در سطح کشور از 38 درصد به 64 درصد افزایش یافت

مدیر کل دفتر آموزش پیش دبستانی وزارت آموزش و پرورش گفت: دولت با مشاهده محرومیت بیشتر، حمایت بیشتری انجام می دهد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی رخساره فضلی در کمیته معین برنامه کیفیت بخشی به کلاس های چند پایه دارای نوآموزان پیش دبستانی با اشاره به تاکیدهای امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری در حوزه آموزش پیش دبستانی و کودکستان گفت: هیچ مقامی در کشورهای دیگر این گونه بر روی تعلیم و تربیت فرزندان تاکید نداشته است.

وی ادامه داد: در راهبرد کلان شماره ده سند تحول بنیادین،  پیش دبستانی امری حاکمیتی عنوان  شده است..

فضلی بیان کرد: در سند تحول بنیادین تعمیم دوره ها با تاکید بر مناطق  محروم و دوزبانه مطرح شده و دوره ای رسمی و غیراجباری تعیین گردیده است.

وی برنامه های محوری آموزش و پرورش کشور در حوزه پیش دبستانی را سه مورد  استقرار مدیریت یکپارچه دوره پیش دبستانی با محوریت وزارت آموزش و پرورش، توسعه کیفی آموزش و پرورش دوره پیش دبستانی و توسعه کمی این حوزه عنوان و اظهار کرد: هم اکنون 14 نهاد و موسسه در دوره آموزش پیش دبستانی فعالیت داشته که هر کدام دارای ضوابط و قوانین خاص خود هستند.

فضلی با اشاره به این که قانون تاسیس و اداره مدارس آموزش غیردولتی در سال جاری به تصویب مجلس رسید خبر داد: طبق مصوبه مجلس دوره آموزشی پیش دبستانی دوساله و وزارت آموزش و پرورش مسئول این بخش تعیین شد.

وی تبصره دوم این قانون را اینگونه شرح داد: تعیین شاخص های آموزشی و پرورشی و تدوین محتوا و نظارت بر مهد کودک ها از حیث آموزشی و پرورشی با وزارت آموزش و پرورش و صدور مجوز ارائه برنامه با سازمان بهزیستی کل کشور است  توسعه کمی با اولویت مناطق محروم و دوزبانه انجام می شود

فضلی در ادامه این جلسه ضمن بیان این که عدالت از دوران کودکی و در نظام تعلیم و تربیت از دوره پیش دبستانی آغاز می شود خاطر نشان ساخت: این که از فردی بخواهیم در کلاس درس به غیر از زبان مادری خود را فراگیرد، بی عدالتی است لذا تاکید بر توسعه کمی در مناطق محروم و دوزبانه بیشتر از دیگر مناطق می باشد.

وی با تصریح این موضوع که مدارس غیردولتی ظرفیت بالایی برای عدالت آموزشی را دارند افزود:  اما متاسفانه مناطق محروم در استفاده از این ظرفیت بالا ناتوان هستند و بایستی راهکاری برای این مهم اندیشیده شود.

این مقام مسئول یادآور شد: مدیریت پیش دبستانی به دو شکل دولتی و غیر دولتی صورت میگیرد که بخش دولتی دارای اشکال رایگان دولتی و مشارکت مردمی می باشد.

فضلی بخش رایگان دولتی را مختص به مناطق محروم و مشارکت های مردمی را مربوط به مناطقی دانست که مردم منطقه دارای توان بالایی نباشند و در خصوص بخش غیردولتی در مدیریت پیش دبستانی ها گفت: مدارس غیر دولتی دو بخش هستند که در وهله اول مدارسی اند که به آموزش و پرورش وابسته و سایر مدارسی هستند که از آموزش و پرورش مجوز ندارند.

فضلی با بیان این که دولت با مشاهده محرومیت بیشتر حمایت بیشتری انجام میدهد این روند حمایتی را در مناطق برخوردار کمتر خواند و اعلام کرد: در سال 92 پوشش تحصیلی پیش دبستانی ها تنها 38درصد و هم اکنون 64 درصد است

 

وی ضمن بیان این که رقم رشد پوشش تحصیلی پیش دبستانی ها نسبت به سال گذشته شاهد رشد 7.5 درصدی بوده است اظهار داشت: خوشبختانه می توانیم اعلام کنیم که 150 هزار نوآموز مناطق محروم در سال جدید تحت پوشش قرار گرفتند و ظرفیت داریم که این تعداد را به 200 هزار نفر افزایش دهیم.

فضلی با اعلام این که موفق شدیم ردیف اعتبار مستقل برای پیش دبستانی ها اختصاص دهیم بیان کرد: این اعتبار در سال جاری 50 میلیارد تومان بوده است و برای بودجه سال 96 این مبلغ به 55 میلیارد تومان افزایش می یابد.

خراسان رضوی در ثبت داده ها و سامانه سناد ورود جدی پیدا کرده است

مدیر کل دفتر آموزش پیش دبستانی وزارت آموزش و پرورش در بخش دیگری از سخنان خود از رشد چشم گیر پوشش تحصیلی استان خراسان رضوی در پیش دبستانی ها خبر داد و اظهار کرد: طبق آمار پوشش پیش دبستانی ها خراسان رضوی در سال 92 معادل با 17 درصد و اکنون  بیش از 28 درصد است.

فضلی با بیان این که رشد خراسان رضوی نشان از ورود جدی این استان در امر ثبت داده ها سامانه سناد دارد ادامه داد: استان خراسان رضوی به عنوان استان معین در امر کیفیت بخشی به نوآموزان پیش دبستانی در کلاس های چند پایه انتخاب شده است و به عنوان استان مسئول و رابط قلمداد می شود تا از دستاوردهای آن برای پیشرفت کل کشور استفاده شود

به اشتراک بگذارید :