21 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۱۱/۰۳ ۱۳:۲۱:۲۴
کد مطلب:  qqNpLzaA
مدیر کل آموزش و پرورش استان خراسان رضوی:
توسعه کمی و کیفی در آموزش و پرورش باید با رویکرد پیش دبستانی باشد

مدیر کل آموزش و پرورش استان خراسان رضوی گفت: توسعه کمی و کیفی در آموزش و پرورش باید با رویکرد توجه ویژه به پیش دبستانی در مناطق محروم و کلاسهای چندپایه صورت گیرد.

 

به گزارش اداره  اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش خراسان رضوی علیرضا کاظمی روز یکشنبه در نشست کیفیت بخشی به کلاس های پیش دبستانی در مدارس چند پایه در مشهد گفت: آموزش در پیش دبستانی از اهمیت ویژه ، منحصربفرد و تکرارنشدنی برخوردار است بنابراین باید همه توجهات و برنامه ریزی ها معطوف بر این بخش انجام شود.

وی اظهار کرد: بیش از دو  سوم دانش آموزان در خراسان رضوی در دوره ابتدایی مشغول تحصیلند و با احتساب دوره پیش دبستانی بیش از نیمی از دوره تحصیلی هر دانش آموز در دوره ابتدایی سپری می شود بنابراین این دوره از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی بیان کرد:توجه کلان به حوزه آموزش و پرورش ابتدایی و مهمتر از آن به حوزه پیش دبستانی به دلیل ذهن آماده یادگیری و پذیرش کودکان در این سن از ضروت هایی است که باید از جهات مختلف به آن توجه شود.

مدیر کل آموزش و پرورش استان خراسان رضوی گفت: باید فعالیت های آموزش ابتدایی محور قرار داده شود و کلیه فعالیت هادر حوزه معیشتی، آموزش نیروی انسانی و تامین تجهیزات و فضای آموزشی حول محور این حوزه بچرخد.

وی تاکید کرد: شعار آموزش و پرورش استان خراسان رضوی تعلیم و تربیت تمام ساحتی با رویکرد کیفیت و عدالت است و از الزامات عدالت این است که آموزش پیش دبستانی به عنوان مهمترین دوره آموزش کودکان در کلیه مناطق محروم و کمتر توسعه یافته تسری یابد.

وی بیان کرد:از جمله مباحث مهم در این عرصه اول بحث محتوا و نیز حل و رفع چالشهای ساختاری است که بسیار مهم است.

مدیر کل آموزش و پرورش استان خراسان رضوی گفت: باید به فکر تامین نیروی انسانی بود زیرا طی پنج سال آینده با خروج حداقل 300 هزار منابع انسانی از این وزارتخانه شاهد نیاز مبرم در این زمینه خواهیم بود.

وی با بیان اینکه 692هزار دانش آموز در مقطع ابتدایی استان خراسان رضوی تحصیل دارند، افزود: بنابراین از مجموع حدود یک میلیون و 180 هزار دانش آموز بیش از 60 درصد را دانش آموزان مقطع ابتدایی تشکیل می دهند.

معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی نیز در این جلسه گفت:نظر به اهمیت آموزش در حوزه پیش دبستانی و با توجه به تجربه مطلوب خراسان رضوی در زمینه کیفیت بخشی به کلاسهای چند پایه، این استان به عنوان استان معین کیفیت بخشی به کلاسهای چندپایه دارای نوآموزان پیش دبستانی انتخاب شده است.

ابوالحسن حقیقی بیان کرد:در این چارچوب راهکارها و تجربیات خراسان رضوی در این عرصه به استانهای بوشهر، کرمان، و آذربایجان غربی ارائه می شود.

وی ادامه داد: به همین منظور برنامه عمل و نقشه راهبرد در زمینه کیفیت بخشی به کلاسهای چندپایه دارای نوآموز پیش دبستانی در حال تهیه است تا به استانهای زیرمجموعه ارائه شود

به اشتراک بگذارید :