13 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۱۱/۰۷ ۱۱:۲۲:۱۰
کد مطلب:  iZwEZk2i
دکتر کاظمی:
سند اعتلای ملی نظام مراقبت اجتماعی نمایی از همکاری همه جانبه بین دستگاهی است

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت : عدم جلوگیری از رشد آسیب های اجتماعی منجر به نشر و توزیع بیشتر آن می شود و با توسل به فرمایشات مقام معظم رهبری در این راه به حرکتی جهادی، سازمان یافته، عالمانه و حمایت یافته نیاز داریم.

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی، دکتر علیرضا کاظمی در مراسم افتتاح طرح ملی نماد(نظام مراقبت اجتماعی دانش آموزان) در این استان ، با بیان این که یکی از مباحث مهم و اثربخش در نظام تعلیم و تربیت پیشگیری از آسیب های اجتماعی است گفت: هرچند اقدامات شایسته ای در این زمینه ار طرف نهادهای متولی انجام شده است اما متاسفانه نیازمند تلاش های سازمان یافته تر و عالمانه بیشتری هستیم.

وی در ادامه با اشاره به این که تربیت و تعلیم در کنار هم بوده و از لحظه آغازین رشد شخصیت فرد شروع می شود بیان کرد: با توجه به این که کنترل آسیب های اجتماعی به تنهایی از توان ما خارج است نیازمندیم تا موانع را شناسایی کرده و دانش آموزان و اولیا را به عنوان متولیان تعلیم و تربیت در این زمینه آگاه سازی کنیم.

کاظمی با اعلام این که ظهور فضاهای مجازی و پیشرفت در عرصه علم و فناوری توان کنترل را از معلم، مدیر و اولیاء  گرفته است تصریح کرد: بیش از هر قشری این دانش آموزان هستند که در مقابله با فضاهای مجازی و آسیب های آن در معرض خطر و آسیب قرار دارند.

وی افزود: عدم جلوگیری از رشد آسیب های اجتماعی منجر به نشر و توزیع بیشتر آن می شود و با توسل به فرمایشات مقام معظم رهبری در این راه به حرکتی جهادی، سازمان یافته، عالمانه و حمایت یافته نیاز داریم.

این مقام مسئول ضمن اشاره به طرح پنجره شکسته که در دوسال گذشته در آموزش و پرورش استان در راستای پیشگیری از آسیب های اجتماعی اجرا شده است این طرح را مبتنی بر همین موضوع دانست و خاطرنشان ساخت:  طرح نماد با همکاری 10 دستگاه مهم و با برنامه ریزی و هدف گذاری از ابتدا تا پایان برنامه ششم تعیین شده است.

کاظمی با اعلام این که سند اعتلای ملی نظام مراقبت اجتماعی دانش آموزان با محوریت آموزش و پرورش در زمینه پیشگیر و درمان آسیب های اجتماعی اجرا و برنامه ریزی شده است اظهار داشت: به واسطه درگیری مستقیم آموزش و پرورش با دانش آموزان که اصل ترین قشر در خطر آسیب های اجتماعی هستند؛ این نهاد به عنوان محور سند اعتلای نظام مراقبت اجتماعی مطرح شد.

وی با تاکید بر این که والدین به عنوان ابزاری موثر و تاثیرگذار می توانند نقش پررنگی در این زمینه ایفا کنند ادامه داد: اولین اقدام در این طرح حمایتی شناسایی و غربال گری می باشد که نیازمند تخصص بالایی است.

وی خاطر نشان کرد: یکی از نکات مثبت در این طرح همکاری همه جانبه دستگاه ها و نهاد ها برای انجام اقدامات حمایتی در حوزه مسائل اجتماعی، مادی و معنوی به دانش آموزان آسیب دیده است.

وی آخرین مرحله در این طرح را ارزیابی و تحلیل فرایند اجرایی عنوان کرد و گفت: انجام این مرحله منجر به توسعه و گسترش طرح می شود.

به اشتراک بگذارید :