13 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۱۱/۱۵ ۱۳:۰۱:۴۶
کد مطلب:  Xth2TWIn
نشست صمیمی وزیر آموزش و پرورش با نمایندگان تشکل های فرهنگی استان خراسان رضوی تاکید کرد:
لزوم توجه به تربیت نسلی متفکر ، آزادی خواه و مشارکت جو

وزیر آموزش و پرورش در نشست صمیمی با نمایندگان تشکل های فرهنگی استان خراسان رضوی که ظهر روز جمعه در مشهد برگزار شد اظهار داشت: در آموزش و پرورش فارغ از گرایش های سیاسی،تفکرات اجتماعی و فکری از تعامل با همه گروه ها و اقشار جامعه استقبال می کنیم .

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش و‌ پرورش خراسان رضوی، دکتر فخرالدین دانش آشتیانی در این نشست با مهم دانستن مشارکت اندیشمندان ، نخبگان و متخصصین در فرآیندهای آموزش و پرورش اظهار داشت: اعتقاد ما این است درهای آموزش و پرورش باید بر روی مردم، دانشگاهیان ، نخبگان و ...باز شده و آموزش را از چارچوب مدرسه خارج و به بطن جامعه منتقل کنیم.

وی افزود: در آموزش و پرورش فارغ از گرایش های سیاسی ، تفکرات اجتماعی و فکری از تعامل با همه گروه ها و اقشار استقبال می کنیم چرا که همه ما به دنبال تربیت نسلی قوی و آینده ساز برای کشور هستیم.

دانش آشتیانی در ادامه به‌ معضل تعامل صحیح بر اساس روندهای تعلیم و تربیت در بخش های مختلف خانواده ، مدرسه و جامعه اشاره ای داشت و گفت: پیگیری رویه مردمسالارانه  در فضای خانواده و دوری از روش آمرانه در برخورد با فرزندان و ایجاد یک بستر و زمان مناسب برای گفت و‌گوی صمیمی و نقادانه در فضای خانوادگی در فضای منزل،عدم سلب اجازه نقادی دانش آموز در مدرسه و ترغیب او به تفکر در مورد مسائل مختلف می تواند به ما کمک کند که نسلی را تربیت کنیم که به اصول مردمسالاری  و احترام به یکدیگر پایبند باشند.

وزیر آموزش و پرورش با بیان این که باید شرایطی رقم بخورد که در مدارسمان دانش آموزانی را تربیت کنیم که آزادانه عمل کرده و اختیار تصمیم گیری داشته باشند خاطرنشان ساخت: توجه به انتقال دانش صرف از معلم به دانش آموز در کلاس درس و نادیده گرفتن نقش مشاوره و راهنمای معلم در کنار دانش آموزان آسیب بزرگی ست که امروز در مدارسمان با آن مواجه هستیم و اگر همه ما به این باوریم که نسل آینده ما باید متفکر ، خلاق و آزاد تربیت شوند،باید یک بازنگری جدی در سیستم نظام آموزشی مان داشته باشیم و گام هایی را برای استقلال بخشی و دادن اختیار تصمیم گیری به دانش آموزان برداریم.

وی با انتقاد از این که امروز مبنای بسیاری از فعالیت ها و برنامه های تعلیم و تربیت براساس رقابت شکل می گیرد تاکید کرد: این موضوع از دوره ابتدایی برای دانش آموزان آغاز و تا کنکور ادامه پیدا می کند و نتیجه این سیستم رقابتی موجب تربیت نسلی ستیزه جو می شود که با دوری از مشارکت جویی دائم در حال رقابت با گروه ها و دسته های دیگر است و دامنه این شکل گیری شخصیتی به رفتارهای اجتماعی و فرهنگی جامعه هم انتقال می یابد.

دانش آشتیانی در پایان گفت: قطعا عبور از این چالش ها و مشکلات و رفع دغدغه هایی که در این بخش وجود دارد تنها با تبدیل آموزش و پرورش به گقتمان اصلی کشور محقق می شود که در این مسیر تشکل های فرهنگی و اجتماعی می توانند نقش مهمی در پیشبرد اهداف مدنظر ما داشته باشد.

دکتر علیرضا کاظمی مدیرکل آموزش و پرورش استان خراسان رضوی هم در این جلسه ، برگزاری این نشست برای بررسی نظرات و دیدگاه های صاحب نظران این حوزه تشکیل شده است اظهار داشت: خوشبختانه وزیر آموزش و پرورش نگاه مطلوب و بسیار امیدبخشی به فرآیندهای تعلیم و تربیت دارد و تمرکزی که بر قدرت بخشی به مدرسه از سوی وزیر وجود دارد می تواند به عنوان عنصری امیدبخش در بین معلمان باشد.

وی در ادامه با مهم دانستن فعالیت تشکل های فعال در آموزش و پرورش که در حوزه های مختلف فعال هستند افزود: این تشکل ها می توانند با نگاه نقادانه و همراهانه خود به مدیران حوزه تعلیم و تربیت در رشد فرآیندهای این بخش کمک کنند و در زمینه بهبود رفتارهای مطلوب اجتماعی و سیاسی در بین دانش آموزان به آموزش و پرورش کمک کنند.

گفتنی ست در این نشست نمایندگان تشکل های فرهنگی استان به بیان دیدگاه های خود در حوزه های مختلف پرداختند.

به اشتراک بگذارید :