22 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۱۱/۱۶ ۱۲:۲۵:۴۶
کد مطلب:  BKkSRt2z
متن کامل سخنرانی مدیر کل آموزش و پرورش در مراسم افتتاح 25 مدرسه وکیلی در نیشابور

متن کامل سخنرانی مدیر کل آموزش و پرورش در مراسم افتتاح 25 مدرسه وکیلی در نیشابور

 

بسم الله الرحمن الرحیم

به نام خداوند جان و خرد                         کزین برتر اندیشه بر نگذرد

الْمَالُ وَالْبَنُونَ زِينَةُ الْحَيَاةِ الدُّنْيَا وَالْبَاقِيَاتُ الصَّالِحَاتُ خَيْرٌ عِندَ رَبِّكَ ثَوَابًا وَخَيْرٌ أَمَلًا

 ترجمه : خداوند قادر و حکیم را بسیار شاکریم که در آستانه سی و هشتمین فجر انقلاب اسلامی ایران در شهر علم و ادب و تمدن و عرفان، شهر قلمدان های مرصع و حدیث سلسله الذهب، شهر فضل ابن شاذان، دیار عطار، خیام و کمال الملک ، شهر سرداران شهید شوشتری ، برونسی و قاجاریان ، در یک مراسم معنوی مملو از خیر و برکت و رحمت با حضور وزیر فرهیخته و فرزانه آموزش و پرورش جناب آقای دکتر دانش آشتیانی و متولیان تعلیم و تربیت این دیارکه آکنده به عطر شهیدان انقلاب است گرد هم آمده ایم تا از اقدامات خیر خواهانه یک انسان نیک اندیش و بزرگ با همتی والا در فضای تعلیم و تربیت تجلیل و تکریم نماییم .

در کشور پهناور ایران اسلامی هزاران خیر مدرسه ساز از تبار مخلصان نیکوکار عمری را برای احداث فضای تعلیم و تربیت مصروف داشته اند ، بنیان های علمی و فرهنگی کشور را تقویت، تا دانش آموزان مستعد این مرزو بوم بگونه ای پرورش یابند که آینده درخشانی را برای کشور خویش رقم بزنند. 

خیران مدرسه ساز عزیزانی هستند که با دستان مهربانشان مأمنی می سازند سرشار از اخلاص ، صفا و صمیمیت، در کلاس ایثار درس سخاوت می دهند . نیک اندیشانی که سعادتمندان دنیا و آخرتند . خوبانی که انسانیت را تفسیر می کنند و در صحیفه دلشان وفاداری و از خود گذشتگی را رقم می زنند . در توصیف این امر ماندگار رهبر معظم انقلاب اسلامی می فرمایند: « تلاش در راه مدرسه سازی خود جهادی مقدس و یک حسنه بزرگ و صدقه جاریه برای ملت و کشور است . »

رئیس جمهور فرزانه ما جناب آقای دکتر روحانی می فرمایند : «همه کسانی که در کار خیر مدرسه سازی سهیم
 می شوند ، تا روز قیامت تحت تأثیر این اقدام هستند و در ثواب آن سهیم می شوند . »

خیرین مدرسه ساز عابدان بی ادعایی که جلوه های ایمان به خدا و تجلی ربوبیت رحمانی حق را ، در برهم نهادن خشت خشت آستان امید دانش آموزان دیده اند ،  در لحظه لحظه کار انسانی خویش فروتنانه نه تنها از مال خویش گذشته که با بذل جان ترانه عشق و امید را در دل کودکان و نوجوانان این سرزمین کهن سروده اند و چشمان منتظر را به رستگاری و رویش نوید بخشیده اند .

در سرزمین خورشید، دیار خراسان و مهد ادب و معنویت و عرفان 3500 خیر نیکو خصال یارو یاور تعلیم و تربیتند و تاکنون بیش از 1000 میلیارد تومان از زمان تأسیس به آموزش و پرورش کمک نموده اند که جا دارد یاد بنیانگذاران مجمع خیرین استان به عنوان اولین مجمع خیرین کشور در سال 1377  و شادروان مرحوم دکتر فرخ و تداوم دهنده راه آن مرحوم قفلی را نیز گرامی بداریم و افق های بلند اعضای این جامعه بویژه حاج آقای رأفتی  رئیس مجمع خیرین استان ، یار خستگی ناپذیر آموزش و پرورش خراسان رضوی که در این جلسه شرف حضور دارند را بستاییم و خدای را بر وجود این بلند همتان شاکر باشیم .

و امروز نیز در محضر مردی نیک اندیش ، نیکو خصال و بلند همت از قافله ی دلسوزان و دلباختگان تعلیم و تربیت این مرزو بوم هستیم که به همت حضور او و دستهای پرتوان او آموزش و پرورش نیشابور بر صدر نشسته است و همه ما به خود می بالیم  و به وجود او افتخار می کنیم  . جناب آقای مهندس عبدالرضا وکیلی را می گویم  مردی که بر تارک رفیع جامعه خیرین مدرسه ساز کشور می درخشد .

درود و رضوان خدا بر او و بر پدر بزرگوارشان که امروز شاهد و شادمان از این فرزند نیکو خصال اند . چرا که علاوه بر تربیت عالی و همه جانبه ، در امر مدرسه سازی نیز او بود که بیست سال قبل فرزند ارشدش را در این مسیر مقدس رهنمون ساخت و پس از ساخت سه مدرسه به دیدار حق شتافت و نامش به این کار خیر جاودانه شد .

جناب آقای مهندس وکیلی عزیز:

ما می دانیم که عرصه خدمت شما به آموزش و پرورش محدود نمی شود حضور در عرصه درمان و سلامت ، عرصه فرهنگ و هنر و دانشگاه نیز از افتخارات شماست اما باز می دانیم که آموزش و پرورش دغدغه اول شماست   

هنوز خاطرات شیرین و بیادماندنی امضاء 69 تفاهم نامه را برای رسیدن به 100 مدرسه و 712 کلاس در همین فضا به یاد داریم و هنوز یک سال و چند ماهی از امضاء آن تفاهم نامه توسط مقام عالی وزارت نگذشته است که امروز شاهد افتتاح 25 واحد از آن 69 واحدیم ، ساخت بیش از 40 هزار متر مربع فضای آموزشی ، جناب آقای مهندس وکیلی را از پیشتازان و رکورد داران این عرصه آسمانی قرار داده است و بجاست صمیمانه ترین تبریکات و درود ها و سلام ها را نثار این خیر بلند همت نماییم .

آفرین بر شما و درود بر مردم قدر شناس نیشابور که می دانید و می دانند که تربیت اساس و پایه یک جامعه است . دوام ، بقا حیات و ممات ، سعادت و شقاوت ، صعود و سقوط هر جامعه ای به تعلیم و تربیت آن بستگی دارد . آموزش و پرورش آیینه تمام نمای یک جامعه است .

جناب آقای مهندس وکیلی عزیز خیر نیک اندیش و گرانقدر :

امروز که عنایات خداوند منان و لطف امام هشتم آقا امام رضا «علیه السلام» مشمول قلب رئوف و مهربانتان گردیده است تا صدقه جاریه ای را برای خود، پدر و مادر عزیز و  مهربانتان به محضر خداوند  منان تقدیم نمائید . خدای را شاکر و سر بر آستان ربوبی او بسائید که توفیقی بس بزرگ در فضای انسان سازی نصیبتان گردیده است و ما نیز خدا را شاکریم .

یقینا پاداش این فکر و همت الهی و بلند ، قلب رئوف ، مهربان و این کار عظیم و بزرگ را با کلام و قلم نمی توان جبران کرد و فقط خریدار آن خداست . و دستگیرتان و دستگیرشان در فردای قیامت ، یوم الحسره ای که همه ندا می دهند:« رَ‌بِّ ارْ‌جِعُونِ لَعَلِّی أَعْمَلُ صَالِحًا فِیمَا تَرَ‌کْتُ» و خداوند می فرماید: «کَلَّا إِنَّهَا کَلِمَةٌ هُوَ قَائِلُهَا»
خود خدا خواهد بود .

اما ما هم به نوبه خود و در حد توان خود این همت والا را این تلاش های عالمانه ، خالصانه و متواضعانه و دلسوزانه را می ستاییم و سپاسگزاری خود را اعلام می نماییم .

در پایان با شعری از خیر مدرسه ساز زنده یاد استاد علی باقر زاده متخلص به (بقا) که از یاران خراسانی  رهبر معظم انقلاب  بودند ختم می کنم که :

خوش آن کسان که ز احوال هم خبر دارند                             خبر ز شادی و اندوه یکدگر دارند

            ز جوش عشق ، گر از حال خویش بی خبرند                            ولی ز حالت آزردگان خبر دارند

نشاط بخش دل کافر و  مسلمانند                                       چو مهر ، پرتو رحمت به خشک و تر دارند

 

به اشتراک بگذارید :