26 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۳/۲۱ ۱۲:۰۱:۵۸
کد مطلب:  JgoVHUDS
کانون های فرهنگی آموزش و پرورش از موثر ترین مکان های تربیتی هستند

معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت: کانون های فرهنگی و تربیتی یکی از پاکترین، مطمئن ترین و موثرترین مکان های تربیتی خارج از مدارس هستند

به گزارش روابط عمومی آموزش و پرورش خراسان رضوی براتعلی منصوریان در گفت و گو با پانا ضمن تبریک 21 خرداد ماه سالروز تاسیس کانون های فرهنگی و تربیتی اظهار کرد: کانون های فرهنگی و تربیتی یکی از فضا های پرورشی و حلقه کامل کننده فعالیت های ما در مدارس است به ویژه دانش آموزان مستعد در بیشتر رشته فرهنگی و هنری  فرهنگی و هنری  در کانون ها  آموزش داده می شود.

وی با بیان اینکه کانون ها دبیر خانه فعالیت های  و فرهنگی و هنری به ویژه مسابقات فرهنگی و هنری دانش آموزان هستند، افزود:  توجه بیشتر به مسائل کانون ها، حل مسائل اداری و تشکیلاتی کانون ها و  توجه به نیاز مندی های آنها از جمله اقداماتی است درراستای تقویت کانون ها انجام شده است.

وی گفت: مجوز کانون ها ب در استان به   92 کانون رسیده است که در همه ادارت  یک یا دو کانون داریم و در بعضی ادارت نیز بیش از دو کانون به عنوان پایگاه فعالیت دانش آموزان  دایر است. کانون ها در تابستان  مرکز  و دبیر خانه اوقات فراغت دائمی ما هستند  و دانش اموزان در کانونها با نشاط و با آموزشهای متونع  می توانند اوقات فراغت خوبی را بگذرانند به ویژه  شعار امسال اوقات فراغت ما " تابستان 96 و کسب یک مهارت" است انشا الله دانش آموزان در پایگاه های اوقات فراغت به ویژه کانون های فرهنگی و تربیتی بتوانند  به این مهارتی که مورد نیاز هست  برسند.

منصوریان ادامه داد:  درمناطق کم برخوردار  یقینا کانونها نسبت به مراکز قطب و مشهد به لحاظ امکانات فضا ها و مدرس ها ضعیف تر هستند.  در مشهد دسترسی به مدرس های بهتری داریم و در مناطق کم برخوردار دسترسی کم تر است ولی در آنجا هم  کانونهای خوبی  داریم که کارهای خوبی انجام دادند جمع خوبی را جذب کرده اند و هم به لحاظ کمی و هم به لحاظ کیفی فعالیت های خوب و قابل ارائه ای دارند.  و امیدواریم  امسال در جهت عدالت آموزشی و پرورشی توجه بیشتری به این کانون ها داشته باشیم.

وی ادامه داد: هر دوسال یک بار دستاورد های کانون ها را  تحت عنوان نمایشگا ه های دستاورد های کانون های فرهنگی و تربیتی به شکل کشوری  در تهران برگزار می کنیم سال گذشته  کانون های استان ما در آن نمایشگاه حضور داشتند و ساخته های دست بچه ها را رشته های هنر های دستی و تجسمی نقاشی و دستاورد های پژوهشی ارائه دادند.

منصوریان اظهار کرد: در سند تحول بنیادین تنها کلاس درس محیط آموزشی نیست. کانون های فرهنگی و تربیتی یکی از پاکترین، مطمئن ترین و موثرترین مکان های تربیتی خارج از مدارس هستند و به ویژه اینکه اطلاعات مسابقات    و بانک اطلاعاتی دانش آموزان نخبه فرهنکی و هنری را دارند این دانش آموزان را فراخوان می کنند آموزش  می یدهند و از آموزش این دانش اموزان برای بقیه نیز استفاده می کنند یکی از کار های ما در اوقات فراغت بهره گیری از تدریس همین دانش آموزان است.

وی اظهارکرد: ما در مدرسه با توجه به حجم  وکتاب ها ودرس های دانش آموزان و فرصت رسمی که داریم نمی توانیم به همه نیاز مند ی های دانش اموزان پاسخ دهیم  مخصوصا  در نیاز مندی های مهارت  آموزی انها  و همه مهارت های ارتباطی  اجتماعی سیاسی و حتی مهارت های  دینی و اعتقادی و اخلاقی زیستی و بدنی. نمی توانیم همه اینها را در مدرسه تامین کنیم و بخشی از آنها باید در بیرون تامین شود کانون های فرهنگی و تربیتی  ما حقله اتصال و تکمیل کننده فعالیت های مدرسه هستند  و توقع من این است همکاران خوبم در کانون ها بایک روحیه جهادی و انقلابی و دلسوزی بیشتر در زمینه جذب   بیشتر  دانش آموزان  به فعالیت های کانون ها و پر بار کردن کلاس ها و  برنامه های کانون ها اقدام کنند.

وی ادامه داد:  یکی از را ههای برون رفت از وضعیت فعلی که  دولت نی تواند همه بودجه فعالیت های فرهنگی را تامین کند   استفاده از بخش خصوصی و مشارکت افراد با ذوق و هنر مند است بر اساس سند مشارکت ها  ما فقط مدارس غیر دولتی نداریم ، می توانیم  برای  فضا های پرورشی، کانون فرهنگی تربیتی، اردوگاه، دارالقران غیر دولی  نیز مجوز صاد کنیم  و بر آنها نظارت نماییم.  بخش خصوصی می تواند با حمایت و نظارت ما به این  حوزه نیز ورود پیدا کند

انتشاردهنده:علی غفاریان

به اشتراک بگذارید :