26 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۳/۲۲ ۰۹:۴۷:۱۵
کد مطلب:  h6LUTeyx
یادداشت تحلیلی دبیر شورای آموزش وپرورش مشهد مقدس :
تعامل با آموزش و پرورش باید مهمترین برنامه شورای شهر باشد

نگاه عالمانه وکارشناسی و اهتمام مجدانه شورای اسلامی شهر میتواند زمینه ساز تحقق تعلیم وتربیت تمام ساحتی و ایفای نقش موثر این نهاد آموزشی وپرورشی با رفع مشکلات ومعضلات برون سازمانی از طریق این ارتباط ونگاه سازنده باشد .

انتخابات ۲۹ اردیبهشت بار دیگر وقاطع تر از همیشه نشان داد که جمهور مردم بر چه قرار گرفته ومطالبه اش چیست،عقلانیت،تدبیروامید...به ویژه پیروزی لیست امید در مشهد که بیانگر پیامهای بزرگی از جمله خواست مردم برای توسعه ی مشهد بود وخوشحالیم از این اتفاق مبارک....
واما بعد:
اکنون منتخبین هستند ومسئولیت سنگین اعتماد مردم آنهم در شرایط شهری چون مشهد که گفتنش تکرار مکررات است.
این روزها افراد مختلفی از زوایای مختلف با منتخبین پنجمین دوره شورای اسلامی شهر مشهد میگویند،واما سخنی از دریچه اموزش وپرورش،این نهاد تاثیرگذار وتعیین کننده،با این عزیزان،امیدوارم نظرات دلسوزان در مسیری سخت وفرصت طلایی دوستان لیست امید به کارشان آید:

آموزش وپرورش به عنوان دومین نهاد اجتماعی که انسان بعد از خانواده به آن ورود پیدا می کند،پایه واساس توسعه وپیشرفت هر جامعه ای بوده که با ياددهي مهارت هاي اساسي زندگي به کودکان ونوجوانان، مسيرتوسعه و پيشرفت كشور را هموار مي سازد.
آموزش و پرورش  شهر مشهد با بیش از نیم ملیون نفر جمعیت دانش آموزی ۵۰%دانش آموزان استان خراسان رضوی را به خود اختصاص داده است.لذا اهمیت توجه به این بخش متناسب با میزان تاثیرگذاری بسیار مهم است. 
از طرفی سالهاست در محافل بین المللی مبحث آموزش آمیخته شده است با واژگان"توسعه پایدار" که یکی از اصول مهم حاکم بر تمامی فرآیندها وبرنامه ریزی های کشورها برای رشد پیشرفت تلقی می شود. این برنامه حدود سی و سه مقوله را در بر می‌گیرد که برخی از آن‌ها عبارت است از:، صلح، حقوق بشر، دسترسی به آموزش، مبارزه با مواد مخدر، حفظ میراث فرهنگی و دانش سنتی و بومی،و...جالب توجه اینکه در این برنامه:لازمه این نوع آموزش، ایجاد تفکر سیستمی است، به این معنی که بین سازمان‌ها و نهادهای ذی‌ربط هم‌افزایی ایجاد شود؛ زیرا توسعه پایدار مفهومی چندبخشی است و به این دلیل نیازمند فهم و درک بین بخشی و بین سازمانی است که در تدوین قانون شوراهای آموزش وپرورش در ایران تقریبا یک دهه قبل از اعلام این برنامه توسط یونسکو به خوبی به آن پرداخته شده است واین یعنی همان نقطه ی قابل توجه برای منتخبین شورای شهر که انتظار می رود با نگاه به توسعه پایدار سهم ودِین خود را به آموزش و پرورش ادا کنند.

در اینجا به چند مصداق مهم اشاره میشود:
اجرای دقیق قانون شوراهای آ.پ در مورد ۵%عوارض آموزشی
رسیدگی آسان وخارج از نوبت به پرونده ی املاک آ.پ در شهرداری 
رسیدگی به وضعیت املاک آ.پ که در طرح تعریض خیابانها قرار گرفته اند.
 براساس نتایج حاصل از پژوهشی در رابطه با سرویس های دانش آموزی تعداد ۶۶۰۰۰ سفر در روز برای حمل ونقل دانش آموزان استفاده کننده از سرویس ایجاد میشود.که مصرف بنزین حدود ۶۶۰۰۰لیتر روزانه و بیش از ۱۲ ملیون لیتر سالانه را به همراه دارد.اگر به حجم ترافیک ایجاد شده وآلودگی هوای ناشی از این فرآیند توجه شود قطعا ریزی برای بکارگیری ناوگان حمل ونقل عمومی با امتیازات ویژه برای تردد دانش آموزان وکاهش سرویس های دانش آموزی در جهت کاهش مصرف بنزین،ترافیک وآلودگی هوا و...یکی از اولویتهای شورای پنجم خواهد بود.
 تخصیص تسهیلات ویژه برای آ.پ در بهره وری از فضاهای مازاد برای درآمدزایی وبه ویژه کمک به اجرای بند ه تبصره ۹ قانون بودجه ۹۶ 
 و دیگر اینکه از اعضای منتخب شورای پنجم انتظار می رود با نگاهی علمی و مدبرانه برای مسائل کلان شهر مشهد برنامه ریزی کنند چرا که مسائل این شهر بدون نگاه عالمانه قابل حل نخواهد بود.
و خلاصه کلام امیدواریم نگاه صحیح به آ.پ به عنوان یک اولویت در دستور کار شورای پنجم قرار گیرد.

به اشتراک بگذارید :