24 ذیقعده 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۷/۱۷ ۰۸:۱۳:۴۶
کد مطلب:  DvzAzV4H
معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش خوزستان خبر داد:
تالیف کتاب درسی فنی و حرفه‌ای توسط 2 هنرآموز خوزستانی

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش خوزستان از تألیف کتاب درسی "تکمیل کاری قطعات فلزی" توسط دو هنرآموز خوزستانی خبر داد.

به گزارش مركز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش به نقل از استان خوزستان، جمشید کمایی با اشاره به همکاری دو هنرآموز خوزستانی به عنوان گروه تالیف یکی از کتب درسی دوره متوسطه دوم شاخه فنی و حرفه‌ای با دفتر تالیف کتب درسی، اظهار کرد: هنرآموزان خوزستانی پس از کسب عنوان نخست فراخوان دفتر تألیف کتب درسی برای ارائه نمونه کار تألیف موضوعی به عنوان مولفان کتاب درسی"تکمیل کاری قطعات فلزی" انتخاب شدند.

وی افزود: این کتاب توسط سه هنرآموز تألیف شده است که علیرضا آزمند از اهواز و محمدتقی محمدی نیز از آبادان، دو مولف خوزستانی این کتاب هستند که تألیف این کتاب را از دی ماه 95 آغاز کردند و با تلاش مستمر در نهایت در تیرماه سال جاری تألیف کتاب "تکمیل کاری قطعات فلزی" را به پایان رساندند.

معاون آموزش متوسطه  آموزش و پرورش خوزستان گفت: این کتاب درسی دارای پنج پودمان (مرحله کار) است. مدل‌سازی چوبی، ساخت مدل فومی، ساخت مدل فلزی، تکمیل قطعه ریخته‌گری و تعمیر قطعات معیوب ریخته‌گری نیز از فصل‌های این کتاب درسی هستند. کتاب درسی "تکمیل کاری قطعات فلزی" برای رشته فنی و حرفه‌ای، شاخه صنعت، گروه مواد و فناوری، زیر شاخه متالوژی در حال حاضر در هنرستان‌های فنی و حرفه‌ای سراسر کشور تدریس می‌شود.

کمایی خاطرنشان‌کرد: این کتاب با هدف آموزش طراحی و ترسیم نقشه مدل‌سازی، ساخت مدل‌های چوبی بر اساس نقشه، طراحی و ترسیم نقشه مدل‌سازی و ساخت مدل‌های فومی (مصرف شدنی) با توجه به نقشه، آموزش استانداردها و تکنیک‌های قالبگیری و ریخته‌گری مدل‌های چوبی و فومی و ساخت مدل‌های فلزی، شناسایی عیوب قطعات ریخته‌گری شده، استانداردها و روش‌های تعمیر و ترمیم این قطعات و در نهایت جوشکاری، نگارش شده است.

وی بیان کرد: پس از آموزش پودمان‌های این کتاب انتظار می‌رود که هنرجویان توانایی ساخت مدل‌های چوبی، فومی و فلزی را برای تولید قطعات صنعتی پیدا کرده و فنون عملیات قالبگیری، ریخته‌گری و جوشکاری را به طور کامل بدانند. ترتیب و توالی پودمان‌های این کتاب بر اساس شعار اقتصاد مقاومتی و جلوگیری از هدررفت مواد و زمان، به گونه‌ای طراحی شده که حاصل فعالیت‌های موجود در هر پودمان در پودمان بعد از خود استفاده شده و دور انداخته نشود.

گفتنی است؛ این دو هنرآموز خوزستانی با همکاری دفتر تالیف کتب درسی آموزش و پرورش کشور فیلم آموزشی راهنمای تدریس این کتاب درسی را نیز به مرحله تولید رساندند.

به اشتراک بگذارید :