22 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۹/۰۸ ۱۱:۵۶:۱۲
کد مطلب:  521276
اجرای نوزدهمین مانورسراسری زلزله در مدارس فارس /ایجاد 60 پایگاه محله ای مدیریت بحران در سراسر فارس

مدیرکل مدیریت بحران استانداری فارس گفت: هدف از اجرای این مانورها، ایجاد پایگاه های امن محله ای برای مدیریت بحران در هنگام وقوع حوادث غیر مترقبه مانند زلزله است که هم اکنون 60 پایگاه محله ای مدیریت بحران در سراسر فارس ایجاد شده است.

به گزارش مركز اطلاع رساني و روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش به نقل از استان فارس، حسن فیاض پور در  مراسم اجرای نوزدهمین مانور سراسری زلزله که همزمان باسراسر کشور در  مدارس فارس برگزار شد گفت: هدف از اجرای این مانور ها ایجاد یک نقطه و پایگاه  امن  در هر محله برای مدیریت بحران در هنگام وقوع حوادث غیر مترقبه مانند زلزله است.

وی با بیان اینکه"تا سال گذشته رویکرد فعالیت های ستاد بحران، ارزیابی سرعت عمل دستگاه های امدادی همچون هلال احمر، آتش نشانی و اورژانس در حوادث گوناگون همچون زلزله بوده" افزود: از سال جاری با تغییر رویکرد ،به سمت ایجاد محله های ایمن برای مدیریت بحران در نقشه راه خود هستیم .

فیاض پور با اشاره به ایجاد 60 پایگاه امن محلی در سراسر فارس گفت:در این پایگاه ها  نحوه رفتار صحیح و آموزش مقاوم سازی غیر سازه ای را قبل از وقوع زلزله بر عهده دارد و در هنگام وقوع زلزله مامن و پناهگاهی برای اسکان اضطراری افراد محله  و مدیریت بحران در محله تا قبل از رسیدن دستگاه های امدادی می باشد و پس از حادثه نیز نسبت به بازسازی روحی و روانی آسیب دیدگان اقدام می کند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری فارس  گفت: ایجاد آمادگی و انسجام کلی در سطح استان ،بویژه در تشکل های مردمی برای مواجهه با زلزله یکی از راهبردهای ستاد بحران استان می باشد.

وی افزود: با توجه به اقدامات سازه ای در سطح استان و برنامه هایی همچون اجرای مانور و برگزاری کارگاه های آموزشی برای مدیران و کارکنان دستگاه ها که با هدف ایجاد آمادگی  و انسجام انجام شده ،آمادگی برای مقابله با سوانح در استان در حد مطلوب است .

سرپرست معاونت هماهنگی امورعمرانی استانداری فارس نیز گفت: کشور ما در کمربند زلزله قرار دارد و به همین دلیل باید همواره آمادگی لازم برای مقابله با مخاطرات را داشته باشیم.

مهندس عنایت اله رحیمی با اشاره به اجرای مانور زلزله در مدارس گفت: شما دانش آموزان سفیران ما در جامعه و خانواده هستید و با  کسب آموزش های لازم و  اطلاع رسانی و انتقال این آموزش ها به سایر افراد جامعه و خانواده خود ، می توانید کمک بسیار بزرگی به کاهش آسیب های مختلف در حوادث غیر مترقبه نمایید.

وی با تاکید بر ایجاد آمادگی در ارگان های مختلف در برخورد با اینگونه حوادث گفت: هم اکنون از آمادگی مناسبی برای برخورد با اینگونه حوادث برخورداریم و به منظور ایجاد ایمنی بیشتر لازم است تا در کنار آموزش ، مقاوم سازی بافت های فرسوده مختلف را در دستور کار داشته باشیم.

سرپرست معاونت هماهنگی امورعمرانی استانداری فارس با اشاره به زلزله کرمانشاه گفت:مردم نوع دوست ما با کمک های خوب خود بخشی از نیازهای مردم زلزله زده غرب کشور را تامین نمودند و استان فارس یکی از استان های پیشرو در کمک رسانی بود.

معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش فارس نیز در این مراسم گفت: همزمان با سراسر کشور ، مانور زلزله در همه مدارس استان برگزار می شود .

محمد نظری با اشاره به آموزش مهارت های رفتاری در مقابله با زلزله برای دانش آموزان در طی اجرای مانور زلزله گفت: آنچه مسلم است آموزش مهارت های زندگی یکی از الزامات اصلی آموزش و پرورش است که نیازمند توجه بیشتر  و قرار دادن آن در متن آموزش های رسمی نهاد تعلیم و تربیت  می باشد.

محمد کماندار سرپرست آموزش و پرورش ناحیه 3 شیراز نیز گفت:در سوانحی مثل زلزله ،مدیریت ، اطاعت پذیری و انجام امر بر اساس شرح وظایف مهم است وآموزش مهارت های آمادگی در برابر حوادث طبیعی و غیر طبیعی باید به صورت جدی پی گیری شود.

گفتنی است در اين مانور كه به صورت نمادين و با حضور جمعي از مسئولين استاني در دبيرستان دخترانه عرفان ناحيه سه شيراز برگزار شد، تمامي دستگاه هاي متولي و عضو ستاد بحران استان با محوریت آموزش و پرورش فارس توانايي هاي خود را به نمايش گذاشتند .

از نکات جالب توجه در این مانور ، حضور اولیای دانش آموزان و مردم محله در کلاس های آموزشی و توجیهی قبل از اجرای مانور زلزله  و همکاری آنها با مدرسه در اجرای مانور می باشد.

به اشتراک بگذارید :