22 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۹/۰۸ ۱۱:۵۸:۱۶
کد مطلب:  521281
مانور سراسری زلزله و ایمنی در مدارس استان کردستان برگزار شد

همزمان با سراسر کشور، نوزدهمین مانور سراسری زلزله و ایمنی با شعار مدرسه ایمن، جامعه تاب آور در مدارس استان کردستان برگزار شد.

به گزارش مركز اطلاع رساني و روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش به نقل از استان کردستان، صبح امروز و همزمان با سراسر کشور، نوزدهمین مانور سراسری زلزله و ایمنی در مدارس استان برگزار و آئین نمادین این مانور با حضور معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش استان، مدیرعامل جمعیت هلال احمر کردستان، مدیر آموزش و پرورش ناحیه یک سنندج و جمعی از مسئولین استانی و شهرستانی و با همکاری جمعیت هلال احمر، آتش نشانی و نهادهای امداد رسان در دبیرستان دخترانه زکیه ناحیه یک سنندج برگزار شد.

خدابنده لو مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان کردستان در این مراسم با بیان اینکه کشور ما یک کشور حادثه خیز است؛ گفت: از 40 حادثه طبیعی در جهان، کشور ما در معرض 31 نوع حادثه طبیعی قرار دارد که زلزله شاخص ترین این حوادث می باشد.

وی با بیان اینکه بعضی از حوادث طبیعی چون بارش باران و برف قابل پیش بینی و پیشگیری است؛ از زلزله به عنوان یک حادثه طبیعی غیر قابل پیش بینی و پیشگیری نام برد که می تواند خسارات جبران ناپذیری داشته باشد.

خدابنده لو آموزش قبل از وقوع بحران زلزله را یکی از ارکان مهم نحوه مواجهه با این حادثه طبیعی عنوان کرد و گفت: اگر این آموزش ها به  بهترین شکل ممکن ارائه شود میزان آسیب ها به حداقل خواهد رسید.

همچنین سید فواد حسینی مدیر آموزش و پرورش ناحیه یک سنندج نیز در ابتدای این مراسم با تبریک ماه ربیع الاول و تسلیت به مناسبت جان باختن تعدادی از هموطنان عزیز در زلزله کرمانشاه، گفت: امروز همزمان با سراسر کشور نوزدهمین مانور زلزله و ایمنی با شعار مدرسه ایمن، جامعه تاب آور در مدارس آموزش و پرورش ناحیه یک سنندج نیز برگزار می شود.

حسینی ارتقاء آگاهی، افزایش توانمندی و آمادگی دانش آموزان در مواقع بحران و توان مدیریت لازم در این شرایط، کاهش خسارات و آسیب های ناشی از وقوع زلزله و کسب آمادگی برای مواجه شدن در مواقع بحرانی و بروز بلای طبیعی را از اهداف برگزاری مانور ایمنی و زلزله عنوان کرد.

وی با بیان اینکه بر اساس برآورد بیش از 30 درصد مدارس ما از نظر استاندار جزو فضاهای غیر ایمن می باشند؛ ابراز امیدواری کرد با برنامه ریزی مسئولین نظام مقاوم سازی و ایمنی مدارس در اولویت قرار گیرد.

مدیرآموزش و پرورش ناحیه یک سنندج، آموزش قبل از حادثه را یکی از کلیدی ترین عوامل مقابله با بلایای طبیعی از جمله زلزله عنوان کرد و گفت: دانش آموزان باید با این آموزش ها را جدی گرفته  و با آگاهی کامل در زمان وقوع این حوادث آسیب ها را به حداقل برسانند.

وی آموزش نحوه مواجهه با حوادث غیر مترقبه و طبیعی در ایران را مطلوب و رضایت بخش عنوان کرد و گفت: نهادهای امداد رسان چون جمعیت هلال احمر در این میان نقش مهمی در آموزش دانش آموزان و خانواده ها بر عهده دارند.

در ادامه مانور سراسری زلزله و ایمنی با شعار «مدرسه ایمن جامعه تاب آور» و با نمایش توانمندی دانش آموزان به هنگام بحران و وقوع زلزله برگزار شد و دانش آموزان دانسته‌ها و دانش و توانمندی خود را ارائه دادند.

شایان ذکر است؛ در این مانور آژیر خطر نواخته شد و دانش آموزان به محض شنیدن صدای آژیر در مکان های ایمن و مطمئن و کم خطر پناه گرفتند؛ همچنین چگونگی پناه‌گیری، خروج اضطراری به هنگام وقوع زلزله و... در این مانور به صورت نمادین به اجرا درآمد

 
به اشتراک بگذارید :