21 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۹/۰۸ ۱۲:۰۰:۰۸
کد مطلب:  521286
نوزدهمین مانور سراسری زلزله در مدارس گیلان برگزار شد

نوزدهمین مانور سراسری زلزله و ایمنی در جهت کاهش آسیب های ناشی از وقوع احتمالی این پدیده طبیعی در مدارس استان گیلان با حضور مسئولان استانی در دبیرستان قدس ناحیه دو رشت برگزار شد.

به گزارش مركز اطلاع رساني و روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش به نقل از استان گیلان، مهدی حاجتی،مدیرکل آموزش وپرورش استان ، در این رزمایش آموزشی اظهار کرد: نوزدهمین  مانور سراسری زلزله با شعار «مدرسه ایمن، جامعه تاب آور» امروز در مدارس گیلان به طور همزمان برگزار می شود.

وی افزود: با توجه به قرار گرفتن کشور ایران بر روی کمربند زلزله و به منظور ایجاد آمادگی در دانش آموزان و فرهنگیان در جهت کاهش آسیب های ناشی از وقوع احتمالی زلزله، آموزش های لازم و همچنین  راهنمای اجرای مانور به تمامی مدارس ارسال شده است.

مدیرکل آموزش و پرورش استان گیلان  گفت:هدف این مانور آموزش مقابله و ارتقای سطح آموزشی و توانمند سازی دانش آموزان، کاهش خطرپذیری آنان و انتقال این آموزش ها به خانواده هاست که با این آموزش ها میزان تلفات انسانی و همچنین خسارات روحی و مالی کاهش می یابد. حاجتی خاطرنشان کرد: با توجه به میزان بالای وقوع زمین لرزه در کشورمان ضروری است که این رزمایش ها به طور مستمر به صورت کاربردی برگزار شود.

عباس صابر سرپرست مدیریت بحران استانداری هم در این مراسم گفت: با مقاوم سازی اماکن و ساختمانها و رعایت الگوی ساخت و ساز بر اساس نظام مهندسی می توانیم ضریب ایمنی ساختمانها را افزایش دهیم. وی اذعان کرد: مدارس ما از جمله اماکنی است که بر اساس الگوی مهندسی ساخته شده اند و در هنگام خطر می توانیم از این اماکن  در اسکان زلزله زده ها استفاده کنیم.

ایرج قربان نژاد مدیر آموزش و پرورش ناحیه دو رشت هم در این آیین گفت: در هنگام وقوع زلزله با آرامش، آمادگی و آرایش درست در پناه گیری می توانیم از خسارت های احتمالی جلوگیری کنیم.

این مانور با همکاری آموزش و پرورش، مدیریت بحران استانداری، دانشگاه علوم پزشکی، هلال احمر ، آتش نشانی و صدا و سیما در سراسر استان برگزار شد.

استان گیلان 375 هزار دانش آموز و بیش از 5 هزار مدرسه دارد.

به اشتراک بگذارید :