22 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۹/۱۸ ۱۴:۰۶:۲۷
کد مطلب:  526052
معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش استان مرکزی:
مفاهیم قرآن باید جنبه عملی به خود بگیرد

معاون پرورشی و فرهنگی اداره‌کل آموزش‌و‌پرورش استان مرکزی گفت:یکی از آفت‌هایی که اجازه نمی‌دهد آثار مثبت قرآن در رفتار دانش‌آموز نمایان شود انتزاعی کردن قرآن است، مفاهیم قرآن باید جنبه عملی به خود بگیرد و در زندگی فردی کاربردی شود.

به گزارش روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش از ایکنا، علی شیرخانی، معاون پرورشی و فرهنگی اداره‌کل آموزش‌و‌پرورش استان مرکزی، در نشست تخصصی مدیران و کارشناسان دارالقرآن‌های استان همدان و مرکزی که در دارالقرآن تخصصی قرآن، عترت و نماز دانش آموزان و فرهنگیان استان( دارالقرآن مرحوم عباسیان) برگزار شد، اظهار داشت: عدم تغییرات محسوس و استفاده از تجربیات، باعث رشد بسیار خوب آموزش‌وپرورش استان شده است، یکی از دلایل پیشرفت این نهاد تعامل سازنده با حوزه علمیه است.
این مقام مسئول ادامه داد: نظامند کردن حضور روحانیون در مدارس یکی از موفقیت‌های آموزش‌وپرورش است، کلیدواژه‌های آموزشی که روحانیون در مدارس ارائه می‌دهند رویکرد پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی دارد.
شیرخانی افزود: آموزش‌وپرورش استان مرکزی در حوزه قرآن خدمات بسیار ارزنده‌ای دارد، هدف سند تحول بنیادین، رسیدن به حیات طیبه است، حیات طیبه کیفیت زندگی در همه ابعاد را ارتقا می‌بخشد؛ ارتقای جایگاه استان مرکزی در مسابقات قرآنی در راستای تحقق همین حیات طیبه است.
وی اظهار کرد: برای نقش بستن قرآن در ذهن دانش‌آموزان باید از ابزار هنر کمک گرفت، ارتباط دانش‌آموز و قرآن، آرامشی به دنبال دارد که با فطرت و روحیات ایرانی و اسلامی سازگار است، زندگی بی‌حد و حصری که غرب تبلیغ می‌کند خوشایند روحیه ایرانی نیست.
وی ادامه داد: نوجوان امروزی گرفتار ابزارهای مختلف کسب آرامش است، و از طرفی بهترین ابزار آرامش، قرآن است؛ تأثیر قرآن در روح و روان انسان باید مشهود باشد. کتاب خدا بهترین منبع ترویج اخلاق در مدرسه است، یکی از آفت‌هایی که اجازه نمی‌دهد آثار مثبت قرآن در رفتار دانش‌آموز نمایان شود انتزاعی کردن قرآن است، بنابراین مفاهیم قرآن باید جنبه عملی به خود بگیرد و در زندگی فردی کاربردی شود.
شیرخانی در پایان گفت: کار قرآنی تخصص می‌خواهد، دانش‌آموز نباید بعد از پایان تحصیل به حال خود رها شود، بلکه آموزش قرآن باید مداوم و خود دانش‌آموز نیز بعد از خروج از مدرسه مروج آن باشد، در این راه باید از ظرفیت سمن‌های قرآنی نیز استفاده کرد.

در ادامه عباس تجری، مسئول اداره قرآن،عترت و نماز آموزش‌وپرورش استان همدان گفت:داشتن فضای مناسب از عوامل موفقیت دارالقرآن هاست، عوامل اجرایی و در اختیار داشتن نیروی انسانی مجرب و تربیت صحیح مخاطب از دیگر مواردی است که باید به آن توجه کرد.
وی با اشاره به اینکه استان همدان دارای ۲۸۰ هزار دانش‌آموز در ۱۹ منطقه و شهرستان است، تصریح کرد: فعالیت‌های قرآنی بهتر است با استفاده از ظرفیت مردمی و خیرین همراه باشد، تا مردم و خیرین پای کار نباشند مشکلات حوزه قرآن رفع نخواهد شد، چشم دوختن به دولت بزرگترین آفت کار فرهنگی است.
تجری بااشاره به اینکه در استان همدان خدمات گسترده قرآنی انجام شده است، از دارالقرآن اسدآباد، نهاوند به عنوان بهترین مراکز قرآنی یاد کرد و افزود: در استان ۵۱طرح و برنامه در دست اقدام داریم، فعالیت‌های ما به حوزه قرآن خلاصه نمی‌شود و در بخش عترت و نماز نیز گام‌هایی برداشته شده است.
وی در پایان اظهار کرد: کار در حوزه نماز باید ریشه‌ای باشد، و از دل مدارس به اسم مسابقات، نفرات قرآنی را جذب و به دارالقرآن‌ها معرفی کرد؛ ایجاد ارتباط مدیران دارالقرآن‌ها با امام جمعه شهرستان‌ در پیشرفت فعالیت‌های دینی تأثیرگذار است. برگزاری ۲۰۰ محفل قرآنی در هفته قرآن و عترت از دیگر برنامه‌های آموزش‌وپرورش استان همدان است.

به اشتراک بگذارید :