9 رمضان 1442

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۱۱/۱۸ ۱۱:۴۹:۰۴
کد مطلب:  nrCNhaww
وزير آموزش و پرورش در نشست خبري به مناسبت دهه مبارك فجر خبرداد
پيش بيني تخصيص 30 هزار و 500 ميليارد تومان در بودجه آموزش و پرورش

وزير آموزش وپرورش از پيش بيني تخصيص30 هزار و 500 ميليارد تومان در بودجه سال آينده آموزش و پرورش خبر داد

 به گزارش مركز اطلاع رساني و روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش ، صبح امروز علي اصغر فاني در نشست خبري كه به مناسبت دهه مبارك فجر كه در ساختمان شهيد رجايي وزارت آموزش وپرورش برگزار شد ، 

با تبريك فرارسيدن  سي و هشتمين بهار انقلاب اسلامي اظهار كرد: اميد است حضور حداكثري مردم در راهپيمايي 22 بهمن و انتخابات 7 اسفند ماه بتواند سرآغاز تحولات مهم و اساسي در آينده كشور باشد .

وي با اشاره به اهميت آموزش و پرورش  در دو بعد كمي و كيفي تصريح كرد: آموزش و پرورش متولي تربيت نسل آينده  و تأمين كننده  زيرساخت منابع انساني كشور است و كاركرد آن علاوه بر تأمين نيروي انساني انتقال فرهنگ از نسل گذشته به آينده مي باشد.

عضوكابينه تدبير و اميد  با بيان اينكه آموزش و پرورش بزرگترين فصل مشترك دولت و ملت است ، افزود: آموزش و پرورش با همكاري يك ميليون معلم  و حضور بيش از 13 ميليون دانش آموز در 105 هزار مدرسه و 750 منطقه آموزشي گسترده ترين نهاد دولتي در كشور است كه به تعبير مقام معلم رهبري 40 ميليون مخاطب مستقيم دارد و به همين دليل است كه كوچكترين تصميمات در اين دستگاه  جامعه را دستخوش تحولات اساسي قرار مي دهد و از اين رو اصحاب رسانه نسبت به اخبار آموزش و پرورش  حساسيت زيادي دارد.

فاني درخصوص اقدامات آموزش و پرورش  دولت يازدهم خاطرنشان كرد: پوشش تحصيلي در دوره پيش از دبستان از 38  و 2 دهم درصد در سال 92 به  55 و 3 دهم درصد در سال 94 رسيده است كه اين رشد با جهت گيري مناطق محروم و دو زبانه  صورت گرفته است كه مي تواند علاوه بر جلوگيري از افت تحصيلي در دوره هاي آتي موجبات وحدت ملي را فراهم كند.

وزير آموزش و پرورش  وضعيت آموزشي در دوره ابتدايي را بهتر از پيش دبستاني توصيف كرد و ادامه داد: در آموزش و پرورش دوره پيش دبستاني يك دوره اجباري نيست و به همين دليل اين افزايش پوشش تحصيلي مطلوب است.

وي اضافه كرد: پوشش تحصيلي در دوره ابتدايي در سال 92  ،  98 و 3 دهم درصد و در سال 94 به 98 و45 صدم درصد  رسيده است و هرچقدر  اين درصد افزايش پيدا كند ،‌ارائه خدمات براي آموزش وپرورش به دليل مشكلات فرهنگي و اقتصادي خانوارها با مشكلات بيشتري مواجه خواهد بود .

عضو كابينه تدبير و اميد توسعه عدالت آموزشي را از اهداف مهم آموزش وپرورش  دولت يازدهم عنوان كرد و گفت:  در سال 93 ، 110 مدرسه تك دانش آموز و 4800 مدرسه با جمعيت كمتر از 5 دانش آموز در كشور فعاليت مي كردند كه  اينها به بركت انقلاب اسلامي و تلاش براي  افزايش تحت پوشش تحصيلي در دوره ابتدايي است .

فاني اضافه كرد: آموزش و پرورش براي جلوگيري از توليد بي سواد در كشور طرح انسداد مبادي بي سوادي را آغاز كرده است كه در مرحله ابتدايي آن در سال 93  با مراجعه خانه به خانه توانسته است 46 هزار كودك و در سال جاري  با همين روش 25 هزار كودك  را در پايه اول  ابتدايي جذب مدارس كند وچنانچه اين اقدام صورت نمي گرفت اينها بي سوادان آينده كشور مي شدند .

وي با بيان اينكه در دوره متوسطه آموزش توسط 6 تا 10 معلم  متخصص  صورت مي گيرد، تصريح كرد: پوشش تحصيلي در دوره اول متوسطه 94 درصد و در دوره  دوم متوسطه 82 درصد است  و امكان تأسيس مدارس متوسطه براي  چند دانش آموز ميسر نيست و آموزش و پرورش براي پوشش تحصيلي در اين مناطق اقدام به استفاده از  روش هاي مختلفي مانند روستامركزي و شبانه روزي كرده است.

وزير آموزش و پرورش با بيان اينكه بيش از 400 هزار دانش آموز در مدارس شبانه روزي كشور تحصيلي مي كنند اظهار كرد: اكنون به دنبال كيفي سازي اين مدارس هستيم و براي تحقق آن طرح خودگرداني اين مدارس  را آغاز كرديم كه دانش آموزان در اوقات آزاد خود بتواند باكارهاي جنبي مانند كاشت زعفران در زمين هاي نزديك مدرسه و فروش آن بتوانند علاوه بر  تأمين هزينه هاي مدرسه  درآمدي براي خود داشته باشند.

عضو كابينه تدبير و اميد از اجراي طرح رتبه بندي معلمان از مهر سال جاري براي 830 هزار فرهنگي در سراسر خبر داد و تصريح كرد:  بار مالي اين طرح در سال 93 ،  1350 ميليارد تومان  است و اين طرح در سال آينده نيز با اعتبار 3500 ميليارد تومان ادامه خواهد يافت كه  البته پاسخ گويي زحمات معلمان نيست و بايد اقدامات ديگري براي ارتقاي معيشت معلمان به كار بگيريم.

وي توسعه مشاركت ها را يكي از سياست هاي آموزش و پرورش دولت يازدهم خواند و خاطرنشان كرد: در سطح ملي 26 تفاهم نامه و در سطح استاني 126 تفاهم نامه  با دستگاه ها و نهادهاي مختلف  امضاء شده است كه دستاوردهاي خوبي براي هم افزايي آموزش وپرورش با ساير دستگاه ها و افزايش بهره وري در كشور ايجاد شده است .

فاني ادامه داد: 371 مركز راهنمايي ،‌ مشاور خانواده توسط آموزش و پرورش به خانواده ها ارائه خدمات مشاوره اي مي دهد كه مي تواند علاوه بر حل مشكلات روان شناختي خانواده ها به تربيت مستقيم دانش آموزان نيز بپردازد.

وزير آموزش و پرورش  با بيان اينكه  اساسنامه طرح شهاب در شوراي عالي آموزش و پرورش به تصويب رسيده است ،‌اظهار كرد: اين طرح در سال 93 در 32 منطقه كشور  بامشاركت 128 هزار دانش آموز آغاز شد و امسال نيز در 64 منطقه و با مشاركت 386 هزار دانش آموز ويژه  پايه هاي چهارم و پنجم ابتدايي ادامه  دارد پيش بيني شده است كه در سال هاي آينده اين طرح براي همه دانش آموزان اجرايي شود.

وي  از توسعه كتابخانه هاي كلاسي در مدارس ابتدايي روستايي ، عشايري و شهري با مساعدت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در دولت تدبير و اميد خبر داد و افزود: برگزاري 50 هزار نمايشگاه در 50 هزار مدرسه و اقامه نماز جماعت در 55 مدرسه به امامت روحانيون  و فرهنگيان از اقدامات بزرگي است كه آموزش و پرورش انجام داده و به همين دليل  است كه آموزش وپرورش در بين تمام  دستگاه ها ، دستگاه ها برتر در حوزه اقامه نماز انتخاب شده است.

عضو كابينه تدبير و اميد با اشاره به  افزايش 64 درصد بودجه آموزش وپرورش نسبت به سال 92 ، خاطرنشان كرد: اين افزايش بودجه در كنار مشكلات اقتصادي كشور نشان از توجه ويژه دولت به آموزش و پرورش است كه اميداست  در سال هاي آينده نيز تداوم داشته باشد.

فاني ادامه داد: آموزش و پرورش  در 2 سال و نيم گذشته موفق شده است در بحث المپيادهاي جهاني  ، 12 مدال طلا، 14 مدال نقره و 7 مدال برنز كسب كند كه در تاريخ المپيادها بي نظير بوده است .

وزير آموزش وپرورش با انتقاد از برخي رسانه ها كه  لايحه مدارس غيردولتي در مجلس را معادل خصوصي سازي  استفاده مي كنند تصريح كرد: لفظ خصوصي سازي توسط برخي رسانه ها درست نيست،‌ بلكه آموزش و پرورش با تقديم لايحه  تأسيس مدارس غيردولتي تلاش مي كند به مدارسي كه 27 سال با قانون موقت فعاليت مي كنند وضعيت دائم بدهد كه اين با خصوصي سازي  در اصل 44 قانون اساسي كاملا متفاوت است .

وي از فعاليت 500 پژوهش سراي دانش آموزي در آموزش و پرورش خبر  داد و گفت: در مدت آغاز به كار دولت يازدهم  200 پژوهش سرا به مجموعه پژوهش سراهاي قبلي اضافه شده است و هدف گذاري تا پايان اين دولت تأسيس يك پژوهش سرا براي هر منطقه آموزشي در كشور مي باشد.

وزير آموزش و پرورش با تقدير از زحمات خيرين در ساخت فضاهاي آموزشي خاطرنشان كرد:  در سال هاي92  و 93  به ترتيب 7590   و  9024  كلاس درس  و در سال 94 ، 10417 كلاس درس با زيربناي يك ميليون و 500 هزار متر مربع تحويل آموزش و پرورش شده است كه اينها با اعتبار خيرين ، مردم  و اعتبارات دولتي انجام شده است.

فاني با بيان اينكه سند تحول بنيادين مبناي اقدامات آموزش و پرورش در برنامه ششم توسعه است ، تصريح كرد:  ستاد اجرايي و شوراي راهبري اجراي سند تحول بنيادين با همكاري نخبگان و مديران ارشد آموزش و پرورش  شروع به كار كرده است و در يك برنامه مشخص  منطبق بر نقشه راه ،‌فعاليت هاي آموزش و پرورش بين سال هاي 95 تا 99 مشخص شده است كه اين برنامه در كتاب برنامه ششم توسعه به تفصيل بيان شده  و فقط احكام موردنياز براي تصويب درقالب يك كتابچه به مجلس ارائه شده است كه برخي ها تصور مي كنند برنامه ششم توسعه در حوزه ‌آموزش و پرورش فقط در قالب كتابچه ارائه شده به مجلس آمده كه اين موضوع درست نيست.

عضو كابينه تدبير و اميد از پيش بيني بودجه 30 هزار و 500 ميليارد تومان در سال 95  خبر داد و گفت:  در بودجه دولت ،  رديف مشخصي با اعتبار 4 هزار و 100 ميليارد تومان براي  پاداش پايان خدمت بازنشستگان  كشوري كه 90 درصد آن فرهنگيان هستند در نظرگرفته شده است تا از اين پس بازنشستگان مشكلي از بابت دريافت پاداش خود نداشته باشند.

وي ادامه داد:  براي سرانه دانش آموزي ، رديف مشخصي در بودجه با مبلغ 150 ميليارد تومان براي سال تحصيلي آينده در نظرگرفته شده است .

وزير آموزش وپرورش با بيان اينكه تاكنون 400 ميليون پاكت شير بين دانش آموزان كشور توزيع شده است ، عنوان كرد: هدف گذاري تا پايان سال تحصيلي توزيع يك ميليارد پاكت شير است كه اميد است با تخصيص به موقع بودجه اين مهم به سرانجام برسد.

فاني از تصويب جدول دروس متوسطه دوم در شوراي عالي آموزش و پرورش خبر داد و گفت:  در اين مصوبه نوآوري هاي خوبي در بحث كتابهاي درسي دانش آموزان كه متأثر از اهداف سند است ديده مي شود كه مي توان به دروس جديدي مانند «مديريت خانواده و سبك زندگي» ، «تفكر و سواد رسانه اي »، «هنر»، «انسان و محيط زيست» و  «سلامت و بهداشت»، و اختصاص 2 ساعت درس تربيت بدني براي دانش آموزان پايه هاي  دهم ، يازدهم و دوازدهم اشاره كرد.

عضو كابينه تدبير و اميد با بيان اينكه سامان دهي تعطيلات داراي متغيرهاي فراواني است خاطرنشان كرد: اين اصل نيازمند كار كارشناسي كما اينكه شروع و پايان  سال تحصيلي ، داراي مصوبه مجلس است و براي اين سامان دهي نيازمند همكاري دستگاه هاي مختلف و رفع موانع قانوني آن هستيم كه البته كار ساده اي نيست .

وي به توزيع نامتوازن نيروي انساني به لحاظ جنسيت و مدرك تحصيلي در مناطق مختلف كشور اشاره كرد و ادامه داد:  آموزش وپرورش دولت يازدهم با اتخاذ سياست بومي گزيني در جذب نيروي انساني از طريق دانشگاه فرهنگيان و آزمون هاي استخدامي و براساس نياز 10 ساله  فعاليت هاي خود را سامان دهي كرده است به نحوي كه  از سال تحصيلي آينده 15 هزار دانشجو معلم با فارغ التحصيلان شدن از دانشگاه فرهنگيان و 5 هزار نيروي آزمون استخدامي وارد چرخه آموزشي كشور مي شوند

فاني خاطرنشان كرد: براي تأمين نيروي انساني موردنياز نمي توانيم فقط به يك نسخه واحد اكتفا كنيم ، بلكه شرايط هر منطقه آموزشي و تنوع كتابهاي آموزشي  كه متناظر دانشگاهي ندارد ، آموزش و پرورش را ناچار مي كند  تا از روش هاي تركيبي مانند، آموزش هاي كوتاه  مدت و پودماني براي فارغ التحصيلان دانشگاهي استفاده كند.

به اشتراک بگذارید :