22 جمادی‌الثانی 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۱/۰۲ ۱۳:۵۲:۰۹
کد مطلب:  558047
معاون پرورشی ،فرهنگی وزیر آموزش و پرورش مطرح کرد:
معاونت پرورشی بر مدار تعلیم تربیت تمام ساحتی با کیفیت و عدالت حرکت می کند

گردهمایی معاونین پرورشی ادارت کل آموزش و پرورش استان های سراسر کشور با حضور معاون پرورشی وزیر در مشهد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی آموزش و پرورش خراسان رضوی دکتر علیرضا کاظمی معاون پرورشی وزیر آموزش و پرورش صبح امروز در جمع معاونین پرورشی ادارت کل آموزش و پرورش استان های سراسر کشور عنوان کرد :از تربیت و حکومت به عنوان دو مقوله فوق العاده سخت و و پیچیده یاد می شود چون قرار است متغیرهای متعددی کنار هم قرار بگیرد و در این میان مقوله تربیت را مقوله سخت تری است چون پیچیدگی های مخصوص به خود را دارد و می توان عصاره کار پیامبران الهی را هم همین تربیت دانست.

وی ادامه داد:خداوند کار تربیت را به بهترین بنده خود واگذار می نماید و زمانی که این ماموریت را به او ابلغ می دارد ابزار تربیتی را نیز در اختیارش قرار می دهد و لذا در سوره های قرآن کریم از جمله سوره مزمل رتهبردهای اساسی موفقیت در حوزه تعلیم و تربیت را اعلام می دارد.

کاظمی در ادامه ضمن اشاره به یازده راهبرد اساسی ذکر شده در حوزه تربیت  در سوره مزمل تصریح کرد: اولین نکته ای که به پیامبر خطاب می شود بحث تحجد شبانه است.  هر کس بتواند پیوندش را با خداوند منان مستحکم تر کند اثر بخشی کار تربیتی وی بیشتر خواهد بود.

وی ادامه داد: راهبرد دوم که خداوند به پیامبر بیان می کند تلاوت قرآن است  پیامبری که خود حافظ و مفسر قرآن است توصیه به تلاوت قران می شود.  اگر میبینیم در کار تربیتی موفق نیستیم اول باید به دنبال مشکل  در خودمان   باشیم. یاد خداوند منان راهبرد دیگر است ابتدا انسان  باید خداوند را  درک کند و  نماز باید در پاسخ به یک درک درونی باشد. راهبرد دیگر توکل بر خداوند است  و در نهایت خداوند را باید موثر و نتیجه بخش دانست. راهبرد پنجم  این است که نباید به چیزی غیر از خداوند تکیه کرد.   سختی کار تعلیم و تربیت صبر و حوصله است. تعلیم و تربیت کیفی است یعنی قابل اندازه گیری دقیق نیست و ویژگی دوم تدریجی و زمانبر است یعنی نیاز به صبر و حوصله است و این راهبرد بعدی است. بالا ترین ویژگی نبی مکرم الاسلام  صبر و حوصله است.   

معاون پرورشی وزیر آموزش و پرورش ضمن تاکید بر لزوم پیوند با قرآن افزود: راهبرد هفتم  گذر  جمیل است   که درائمه اطهار و حضرت زینب در مصائب مشاهده می شود.چشم و گوش و دل قلب و زبان خودمان را با قرآن گره بزنیم فضای دل خانه و کلاسمان را به عطر قرآن را معطر کنیم. استماع، نظر و تلاوت، ترجمه، تدبر، توسل و تمسک به قرآن بر اثر بخشی تربیتی می افزاید و قلب مریض را شفا می دهد،  قلب مریض نمی تواند مربی خوبی باشد و ادم تربیت کند،قرآن باید محور زندگی ما باشد هر چه می توانید و در وسع دارید پیوند خودتان را با قران حفظ کنید.

وی همچنین افزود: اقامه نماز  و و پرداخت زکات راهبرد  بعدی است که خداوند به پیامبر بیان می کند.  و راهبرد دیگری  نگاه اجتماعی و نوع دوستی دستگیری و گره گشایی بیان می شود که اثر تربیتی زیادی دارد.  و راهبرد پایانی  استغفار است خداوند منان به پیامبرش سفارش به استغفار  و توبه می کند. کار تعلیم و تربیت و راهبرد ها و راز و رمز های اثر بخشی افکار و افعال ما در جامعه همین ها است. ممکن است راهبرد هایی به جز اینها   تربیت غربی را محقق کند ولی تربیت قرانی را نمی تواند محقق کند.

دکتر علیرضا کاظمی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بخشی از چالش های موجود در حوزه آموزش و پرورش بیان کرد: تعلیم و تربیت مجموعه پیوسته ای بین نهاد های خانواده، دستگاه تعلیم و تربیت و جامعه  است و در صورتی تربیت محقق می شود که این سه نهاد در راستای هم  حرکت کنند. در قدیم سهم اموزش و پرورش نسبت به نهاد های دیگر خیلی زیاد بود اما  امروز سهم خانواده و به ویژه  سهم جامعه  بیشتر است.  چون دانش اموز در مدرسه   در فضای جامعه سیر می کند. و از طرف دیگر اموزش و پرورش پشتیبانی لازم نمی شود.

وی دهه چهارم انقلاب را دهه شکوفایی سیاست گذاری در آموزش و پرورش دانست و افزود: آموزش و پرورش در دهه چهارم انقلاب به سند تحول بنیادین  رسید که به تایید  بزرگان نظام رسید و این سند مطالبه مقام معظم رهبری می باشد. دستیابی به مراتبی از  حیات طیبه برای رسیدن به قرب الهی  هدف اصلی سند تحول است و راهبرد ان تعلیم و تربیت تمام ساحتی متعادل و متوازن است. رویکرد ها نیز کیفیت بخشی و عدالت بخشی است. که روح حاکم  بر نظام جمهوری اسلامی نیز عدالت است.  

معاون پرورشی وزیر حرکت بر مدار تعلیم و تربیت تمام ساحتی با کیفیت و عدالت را محور اساسی فعالیت های این حوزه عنوان و خاطر نشان کرد: بزرگترین چالش امروز  اموزش و پرورش تمرکز بر ساحت علمی و تعلیم و تربیت تک ساحتی است و  دغدغه یک خانواده ، معلم، مدیر و ارزیابی ها بر مبنای خروجی های اموزشی است نه پرورشی و لذا ما در حوزه معاونت پرورشی برآنیم با شعار تعلیم و تربیت تمام ساحتی با رویکرد کیفیت و عدالت  حرکت کنیم.

کاظمی در ادامه با برشمردن تعداد دیگری از چالش های موجود در آموزش و پرورش گفت: نگاه تفکیکی به مسائل اموزشی و پرورشی چالش  بعدی ماست ، امروز همه مسئول تربیت بچه ها هستند، مسئول نماز قران عترت امید شادی و نشاط تنها مربی نیست بلکه همه باید کمک کنند. کوچک انگاری مسائل تربیتی و فقدان نظام ارزیابی  تمام برون داد های  اموزش و پرورش از چالش های دیگر نظام تربیتی است و  چالش منابع انسانی نیز در همه حوزه ها هم کمی و هم کیفی نیز خیلی مهم است.  غیر چابک بودن ساختار و سیستم متمرکز و غیر خلاق اموزش و پرورش به گونه ای که سیاست های  کاری از بالا به پائین تدوین می شود از چالش های دیگر است و این  نگاه بالا به پائین در اموزش و پرورش  باید عوض شود.

سرپرست اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی در بخش پایانی سخنان خود ضمن تاکید بر توجه بیش از پیش به منزلت و معیشت فرهنگیان به عنوان یکی از نکات مهم و تاثیرگذار در حوزه تعلیم و تربیت اظهار کرد: در حوزه منابع نظری سند تحول بنیادین بعد از گذشت پنج سال تمام زیر نظام  به جز یک زیر نظام اجرا نشده است از جمله زیر نظام مهم  رهبری و مدیریت که  باید برای تدوین و ابلاغ آن تلاش کنیم.

کاظمی در پایان  در خصوص چالش های خاص حوزه پرورشی نیز تصریح کرد: درحوزه معاونت پرورشی چالش های زیادی داریم بیش از صد چالش در این حوزه وجود دارد. یکی از مهمترین جالش ها منابع انسانی است که در کمیت و کیفیت  نیروی انسانی  مشکل داریم  که چالش کل وزارتخانه نیز هست. حجم فعالیت های پرورشی  و هدایت تحصیلی، موازی کاری هایی که در بخش های مختلف  انجام می شود ، فقدان نظام جامع مشاوره و امور تربیتی از چالش هایی دیگر این حوزه است و امروز هدف از این گردهمایی این است که  به یک درک مشترک از چالش ها و برنامه ها برسیم و کنار هم بتوانیم برای ارتقا این حوزه کار کنیم. 

به اشتراک بگذارید :