9 رمضان 1442

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۱۱/۲۱ ۱۵:۰۵:۳۱
کد مطلب:  S6DgTciz
معاون آموزش متوسطه وزير آموزش و پرورش :
بیش از 64 آزمایشگاه نانو در پژوهش سرا های دانش آموزی کشور ايجاد شده است

معاون آموزش متوسطه وزير آموزش و پرورش گفت: هم اکنون بیش از 64 آزمایشگاه نانو در پژوهش سرا های دانش آموزی کشور ایجاد شده تا دانش آموزان یافته های خود در این زمینه را آزمایش کنند

به گزارش مركز اطلاع رساني و روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش به نقل از استان فارس ، علی زرافشان در همایش تقدیر از برگزیدگان هنرستان های استان که در سالن سعدی باشگاه فرهنگیان شیراز برگزار شد ، اظهاركرد : در آموزش و پرورش نیز به همت معلمان و مدیران دلسوز  و همه کسانی که  بعد از انقلاب  در این مسیر تلاش کردند، شاهد دست آورد های  رو به رشد در نظام تعلیم و تربیت کشور هستیم.

وی تصريح كرد : امروز یکی از افتخارات جمهوری اسلامی این است که توانسته شرایط تحصیل در دوره ابتدایی را برای همه، حتی درمحروم ترین و دورترین نقاط کشور  فراهم  كند .

زرافشان با بیان اینکه « هم اکنون در دوره اول متوسطه بیش از 94 درصد دانش آموزان مشغول به تحصیل هستند » افزود : بخشی از این دانش آموزان با توجه به نبود شرایط لازم منطقه ای برای راه اندازی مدرسه ، در مدارس شبانه روزی ، روستا مرکزی و یا به صورت  آموزش از راه دور  از شرایط تحصیل برخوردارهستند به گونه ای که هم اکنون  بیش از 400 هزار  دانش آموز در مدارس شبانه روزی مشغول به تحصیل هستند .

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش گفت: در درو ه متوسطه نیز بیش از 82 درصد دانش آموزان در مدارس حضور دارند که از دستاورد بسیار خوب پس از انقلاب است.

وی با اشاره به موفقیت های کسب شده توسط  دانش آموزان در علوم مختلف گفت: هم اکنون دانش آموزان موفق به ورود به علومی  شده اند که از علوم پیشرفته محسوب می شود و ورود دانش آموزان به این عرصه موجب تعجب اندیشمندان کشور های مختلف شده است.

زرافشان، تصريح كرد : در ششمین المپیاد نانو در سال جاری، که با همکاری وزارت آموزش و پرورش و  معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار شد، بیش از 25 هزار دانش آموز در سراسر کشور  شرکت کردند که بسیاری از دانش آموزان موفق به ثبت نوآوری ها و اختراعات خود نیز شده اند.

وی  گفت: هم اکنون بیش از 64 آزمایشگاه نانو در پژوهش سرا های دانش آموزی کشور  ایجاد شده تا دانش آموزان یافته های خود  در این زمینه را آزمایش کنند  و این از دستاوردهای دیگری است که  پس از انقلاب به آن دست یافته ایم.

زرافشان ضمن تقدیر از کسانی که در عرصه علم و عمل ، مهارت و هنر پیشتاز هستند گفت:  پیوند زدن بین حوزه  علم و عمل یکی از گم گشته های نظام تعلیم و تربیت است و اینها  تلاش کرده اند تا دانش خود را به کار بسته و به تولید برسانند .

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش  ،تاسیس پژوهش سراهای دانش آموزی را  ازدیگر اقدامات آموزش و پرورش  در راستای پیوند زدن بین علم و عمل بیان کرد .

وی افزود:از مجموع 750 منطقه آموزش و پرورش کشور در 500 منطقه پژوهش سرای دانش آموزی داریم  که کارگاه علم و فناوری دانش آموزان کشور هستند  و  در این مراکز  افراد مستعد ، علاقمند ، با ایده ها نو پرسش های  ذهنی خود را   مطرح و زمینه کار علمی آنها در این مکان ها فراهم می شود.

وی با بیان اینکه «دانش آموزان ما  هم اکنون  از دانش آموز به دانش پژوه تبدیل شده اند» افزود : این دانش  پژوهان توانسته اند در این مراکز کارهای بسیار ارزشمندی انجام دهند .

زرافشان  با اشاره به تلاش دو سال گذشته وزارت آموزش و پرورش در تاسیس  200 پژوهش سرا  در سراسر کشور گفت:  تلاش این است که در دو سال آینده  نیز در همه مراکز آموزش و پرورش پژوهش سرا داشته باشیم.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش  برگزاری جشنواره ها و مسابقات مختلف ، همانند جشنواره جوان خوارزمی را   از اقدامات دیگر وزارت آموزش و پرورش  در راستای شناسایی استعدادها و پرورش تصريح کرد و افزود: با برگزاری  جشنواره های مختلف در حوزه آموزش های فنی و حرفه ای و کاردانش  ،شامل جشنواره علمی – عملی ، علمی - مهارتی و جشنواه هنری، شاهد خلاقیت ها ، نوآوری ها و توانمندی های هنرجویان بوده ایم .

زرافشان  با اشاره به تلاش های  حوزه کاری خود  برای برقرای ارتباط با بخش های مرتبط با فنی و حرفه ای گفت: در تفاهم با جهاد کشاورزی مقرر شده تا این نهاد نسبت به در اختیار قرار دادن مراکز آموزشی خود به هنرجویان   اقدام نموده و همچنین  با امریه کردن فارغ التحصیلا برای گذراندن دوران خدمت خود در فعالیت های  مرتبط با رشته ها خود و همچنین با پرداخت تسهیلات زود بازده ، زمینه  اشتغال  آنها را فراهم نماید.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: در تفاهم با دانشگاه جامع علمی کاربردی نیز مقرر شده  برگزیدگان جشنواره ها و نفرات برتر علمی هنرستانها  بورسیه این دانشگاه شوند  که این اقدام  نشان از توانمندی دانش آموزان هنرستان ها دارد.

وی با اشاره به توسعه کمی  و کیفی هنرستان ها در دوران انقلاب  گفت: در دوران پیروزی انقلاب  تنها  12 درصد دانش آموزان در شاخه  فنی و حرفه ای  مشغول به تحصیل بوده اند که امروز به 40 درصد ارتقاء یافته است.

زرافشان هدف گذاری شورای عالی آموزش و پرورش برای توسعه  آموزش های فنی و حرفه ای را بیش از  48  درصد عنوان کرد و افزود : در کنار هدف گذاری کیفی، هدف های کمی  شامل تجهیز هنرستان ها ، ارتقاء مهارت های حرفه ای هنر آموزان و ایجاد انگیزه برای تلاش بیشتر آنها  نیز در راستای   ارتقاء کیفیت هنرستان ها  به ما کمک می کند .

به اشتراک بگذارید :