24 جمادی‌الثانی 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۱۷:۳۶:۵۰
کد مطلب:  580366
معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش:
به‌جای نخبه‌پروری سعی کنیم عموم دانش‌آموزان را با قرآن عترت و نماز آشنا کنیم

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش با نفی نگاه نخبه‌پروری در فعالیت‌های قرآنی خواستار ترویج این نوع فعالیت‌ها در کف مدارس و برای عموم دانش آموزان شد.

اولین جلسه هیات اندیشه ورز ، فعالیتهای قرآن، عترت و نماز ، مدرسان سراسر کشور امروز یکشنبه 29 بهمن 96 با حضور معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش و مدیرکل قران عترت و نماز آموزش و پرورش در اردوگاه شهید باهنر تهران برگزار شد.

علیرضا کاظمی، معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش در این نشست با ذکر این مطلب که توسعه فرهنگ اقامه نماز و قران و عترت یکی از مهمترین استراتژیهای ما در حوزه پرورشی است اظهار کرد: فعالیتهای اخلاق محور و ایجاد روحیه نشاط و امید هم با استراتژی دیگر ما در این حوزه است و همه برنامههای ما حوزه این سه استراتژی تعریف میشود.

وی ادامه داد: ما برای اجرای این ایدهها نیاز به ساختارسازی و گفتمانسازی داریم که اتاق فکر یا هیات اندیشه ورز در واقع این نقش را ایفا میکند یعنی مرکز تبادل اطلاعات برای کم کردن خطاها و افزایش اثربخشی اقدامات ما به شمار میرود.

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش گفت: بعد از ساختار سازی باید بتوانیم گفتمانها را به برنامه تبدیل کنیم. بعد از آن هم نوبت تمرین سازی برنامه، نهادینه سازی آنها و در نهایت جریان سازی است. ما به دنبال این هستیم که در حوزه قرآن و عترت و نماز جریان سازی فرهنگی داشته باشیم.

کاظمی خطاب به همکاران خود در حوزه قرآن، عترت و نماز گفت: همه شما صاحب تجاربی هستید که باید آن را در اختیار هیات اندیشه ورز بگذارید تا بتوانیم آن تجارب را عمومی سازی کنیم. این جا مرکز سیاست گذاری قرآن ، عترت و نماز کشور در حوزه دانش آموزی است.

مجاری ارتباطی هیات اندیشه ورز ایجاد میشود

معاون وزیر آموزش و پرورش با ذکر این مطلب که امروز سند راهبردی مرکز آموزش عمومی قرآن آماده شده است گفت: این سند باید تبدیل به برنامه عملیاتی شود.

وی بعد از ذکر مأموریتهای هیات اندیشه ورز گفت: این هیات باید دارای ساختار ثابت و مشخص باشد و مجاری ارتباطی اعضا با یکدیگر ایجاد شود. جلسات حضوری میتواند یک بار در سال تشکیل شود و سایر ارتباطات از طریق سامانههای ارتباطی غیرحضوری برقرار شود.

کاظمی در خصوص کلیات برنامههای قابل تدوین در حوزه قرآن، عترت و نماز گفت: بهتر است تعداد برنامهها زیاد نباشد تا به سمت برنامههایی که کمتر هزینه بر هستند برویم. همچنین پیشنهاد میکنم بهجای نخبه پروری سعی کنیم عموم دانش آموزان را با قرآن ، عترت و نماز آشنا کنیم.

وی توضیح داد: در هیات اندیشه ورز ضمن اینکه مسابقات قرآن را برای پرورش نخبگان حفظ میکنیم بهتر است از تعدد رشتههای مسابقات و تعدد شرکت کنندگان مرحله کشوری کم کنیم و بهجای آن فعالیتها را به کف مدرسه ببریم. علاوه بر آن باید نگاه کیفیت بخشی به برنامهها داشته باشیم. اگر جایی میبینیم از نماز کمتر استقبال میشود معنای آن این است که معرفت نماز در دانش آموزان کمتر ایجاد شده است و کیفیت بخشی میتواند این معرفت را ایجاد کند.

در فعالیتهای قرآنی نگاه عدالت محور داشته باشیم

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش با ذکر این مطلب که باید در فعالیتهای قرآنی نگاه عدالت محورانه داشته باشیم گفت: خلاصه فلسفه نبوی و علوی عدالت است.اگر فعالیت قرآنی تعریف میکنیم نگاه ما فقط نباید به مدارس سطح بالا باشد؛ باید حتی به فکر آن مدرسه چند پایهای که در روستاهای سرخس فعالیت میکند هم باشیم.

استفاده از همکاری و مشارکت دستگاههای دیگر نکته پایانی سخنان کاظمی بود که در خصوص آن گفت: مواردی همچون وقف مشارکتی که کمک بالایی را جذب فعالیتهای قرآنی کرد میتواند توسعه یابد و ما همکاری بخشهای مرتبط برای سرمایه گذاری در امور قرآنی استفاده کنیم.

معاون پرورشی وزیر آموزش و پرورش با اعلام این خبر که یک مجمع مشورتی برای حوزه معاونت پرورشی پیشبینی کرده است گفت: فقط مربیان پرورشی عضو این مجمع مشورتی هستند که از استانها معرفی میشوند و مستقیماً با من در ارتباط خواهند بود.

به اشتراک بگذارید :