7 شوال 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۱۱/۲۷ ۱۰:۳۱:۴۴
کد مطلب:  LZUrgBvl
وزير آموزش و پرورش در ديدار با نماينده يونيسف در ايران:
تحصيل 400 هزار دانش آموز افغانستاني و عراقي در ايران/شناسايي و جذب 70 هزار دانش آموز لازم التعليم از طريق مراجعه خانه به خانه

وزير آموزش وپرورش با اشاره به اين كه دستور مقام معظم رهبري مبني بر ثبت نام دانش آموزان افغانستان در مدارس كشور گفت: در سال جاري قريب به 400 هزار دانش آموز عراقي و افغانستاني در مدارس ايران تحصيل مي كنند

به گزارش مركز اطلاع رساني و روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش ، عصر ديروز علي اصغر فاني در ديدار با نماينده جديد يونيسف در ايران كه در ساختمان شهيد رجايي برگزار شد، با قدرداني از زحمات يك ونيم ساله «جان مورتزي» نماينده پيشين يونيسف در ايران اظهار كرد: از دقت نظر «ويليام پاركز» نماينده جديد يونيسف در ايران درخصوص تسلط به مباحث آموزشي بسيار خرسندم و اميدوارم در مدت حضور ايشان در ايران توفيقات خوبي را كسب كنيم.

وي با اشاره به اقدامات صورت گرفته در آموزش و پرورش كشورمان ، تصريح كرد: آموزش و پرورش پس از پيروزي شكوهمند انقلاب اسلامي رشد كمي و كيفي خوبي داشته است به طوري كه در سال جاري به بيش از 13ميليون دانش آموز در 105 هزار مدرسه با همكاري قريب به يك ميليون معلم و فرهنگي خدمات آموزشي ارائه مي شود.

عضو كابينه تدبيرو اميد با اشاره به تدوين و تصويب سند تحول بنيادين در مدت 10 سال در كشور، خاطرنشان كرد: چكيده  اين سند «عدالت آموزشي» و «ارتقاي كيفيت» است و آموزش و پرورش دولت يازدهم در راستاي اجرايي كردن اين دو پيام مهم،پنج سياست «ارتقاي مديريت آموزشگاهي» ، «سازمان دهي و بهسازي نيروي انساني »، «بودجه ريزي عملياتي» ، «توسعه مشاركت ها» و «تمركززدايي» را اتخاذ كرد به طوري كه هر اقدامي در آموزش و پرورش بايد مبتني بر اين  سياست ها باشد.

فاني با بيان اينكه مبناي اقدامات ‌آموزش و پرورش در برنامه ششم توسعه ، عمل به سند تحول بنيادين است ، افزود: دولت ايران نيز اين جهت گيري ها را در اين برنامه به تصويب رساند و آموزش و پرورش آمادگي  دارد تا آن را اجرايي كند.

وي با اشاره به پراكندگي جمعيت در ايران، ادامه داد: خوب است بدانيد در سال گذشته 110 مدرسه با تك دانش آموز و 4800 مدرسه با جمعيتي كمتر از 5 دانش آموز در كشور ايران فعاليت داشت به گونه اي كه قريب به 99 درصد كودكان لازم التعليم در كشور در مدارس تحصيل مي كنند.

وزير آموزش و پرورش ادامه داد: همچنين در سال گذشته و امسال بيش از 70 هزار دانش آموز لازم التعليم را از طريق مراجعه خانه به خانه شناسايي و آنها را به مدارس آورديم و در مناطق محروم و صعب العبور و حتي براي عشاير كشور نيز شرايط تحصيل را فراهم كرديم كه مجموعه اين اقدامات نشان مي دهد آموزش و پرورش مصمم به اجراي عدالت ‌آموزشي است و تلاش مي كند با اجراي طرح انسداد مبادي بي سوادي از توليد بي سواد در كشور جلوگيري كند.

فاني اضافه كرد: پس از پيروزي انقلاب اسلامي ، جمعيت با سواد زير 50 سال كشور رشد قابل توجهي داشته است به گونه اي كه در تاريخ كشور ايران اين موضوع بي سابقه بوده است.

وي با بيان اينكه نسبت دانش آموزان دختر به كل كشور تقريبا 49 درصد است ، گفت: اين موضوع نشان مي دهد كشور ايران در ارتقاي پوشش تحصيلي دختران به نسبت سال هاي قبل از پيروزي انقلاب اسلامي نيز موفق بوده است.

عضو كابينه تدبير و اميد درخصوص فضاهاي آموزشي كشور ايران، اظهار كرد: جمهوري اسلامي ايران به تكنولوژي ايمن سازي مدارس دست يافته و اين درحالي است كه بسياري از كشورهاي توسعه يافته هنوز به دانش آن دسترسي ندارند.

فاني ادامه داد: در سال گذشته ميلادي كنفرانس بين المللي مدارس ايمن را با حضور 30 كشور اروپايي، آمريكايي و آسيا در ايران برگزار كرديم كه در آن بسياري از كشورهاي توسعه يافته شاهد موفقيت هاي جمهوري اسلامي ايران در اين زمينه بودند.

وي  افزود: در مدت 8 سال دفاع مقدس و در جبهه هاي جنگ، به هيچ عنوان كلاس هاي آموزش رسمي تعطيل نشد.

فاني توسعه آموزش هاي فني و حرفه اي را يكي از برنامه هاي جدي وزارت آموزش  وپرورش عنوان كرد و افزود: در حال حاضر 40 درصد دانش آموز متوسطه در مدارس كاردانش و فني و حرفه اي تحصيل مي كنند و هدف گذاري در طول برنامه ششم توسعه، رسيدن اين عدد به 45 درصد است .

وي اضافه كرد: جمهوري اسلامي ايران در گزارش هايي كه به مجامع بين المللي مانند يونسكو و يونيسف ارائه داده است به معرفي دستاوردهاي مؤثر خود درخصوص ارتقاي كيفيت آموزشي ، تأسيس مدارس دوستدار كودك، آموزش هاي لازم درخصوص كاهش خطرات و بلاياي طبيعي پرداخته است و ما آمادگي داريم تجربيات خود را در زمينه هاي مختلف به يونيسف براي توسعه آموزش در كشورهاي مختلف ارائه كنيم.

عضو كابينه تدبير واميد با اشاره به ثمربخش بودن بهره گيري از تجربيات كشورها، گفت: براي تعامل بهتر در  امور آموزشي بين ايران و يونيسف بايد كميته مشترك سه جانبه ميان وزارت آموزش و پرورش ،  وزارت امورخارجه و يونيسف تشكيل شود تا برنامه ها در اين كميته پي گيري و اجرايي شود.

به اشتراک بگذارید :