13 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۲/۰۴ ۱۸:۰۸:۴۵
کد مطلب:  618272
معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش مطرح کرد :
احتمال تغییر زمان برگزاری کنکور 98 به دهه سوم تیرماه

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش در جمع معاونین آموزشی مناطق آموزش و پرورش خراسان رضوی از احتمال تغییر زمان برگزاری کنکور به دهه سوم تیر ماه در سال تحصیلی آینده خبر داد.

به گزارش روابط عمومی آموزش و پرورش خراسان رضوی علی زرافشان معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش در جمع معاونین آموزشی و تعدادی از مدیران مدارس مناطق مشهد و تبادکان  اظهار کرد:با تغییر ساختار نظام آموزشی  به 6-3-3 با مشکلاتی مواجه شدیم که با همت همکاران برطرف شد، البته به جهت اینکه پایه دوزادهم پایه خروجی آموزش و پرورش و متصل به بازار کار یا ادامه تحصیل است مسئله استقرار را باید جدی تر پیگیری کرد.
وی ادامه داد: در زمان استقرار پایه ششم50 تا 60 هزار معلم  کمبود نیرو داشتیم که  از طریق خرید خدمات و حق التدریس این کمبود را جبران کردیم و در حال حاضر یک سوم نیروی مورد نیاز در پایه دوازدهم را داریم و دو سوم باید تامین بشود که این تعداد حدود 30 هزار نفر است.
زرافشان با تاکید بر اینکه تمام کلاس ها باید در مهر 97 آماده پذیرش دانش آموزان باشد گفت:در مهرماه 96 گزارشی از وضعیت نیروی انسانی دوره دوم متوسطه به تفکیک جنسیت و رشته به استان ها ارسال کردیم و درخواست کردیم از مرحله برآوردهای کلان به سمت میدان عمل که منطقه و شهرستان است پیش برویم که خوشبختانه این کار انجام شده و ما هم بر این اساس یک جمع بندی برای آقای وزیر تهییه کردیم اما با وجود این شرایط نیاز داریم تراز نیروی مورد نیاز را در سطح منطقه تعیین و در همین سطح تامین نیرو کنیم.

وی ادامه داد:وزیر آموزش و پرورش  و رئیس مرکز برنامه ریزی وزارت اموزش و پرورش مذاکرات مفصلی با دستگاه زیربط برای تامین نیروی انسانی دارند اما سو برداشتی ایجاد شده که دستگاه آموزش و پرورش با تعداد نیروی انسانی کمتر قابل اداره است اما واقعیت این است که در حال حاضر ما با 750 هزار نفر آموزش و پرورش رااداره میکنیم.
معاون آموزش متوسطه وزارت اموزش و پرورش در خصوص فرآیند برگزاری ازمون استخدامی تصریح کرد:اصرار داشتیم  آزمون استخدامی را زودتر برگزار کنیم و امیدواریم در این آزمون با جذب 17 تا 18هزار نفر بخشی از کمبود را برطرف کنیم.
وی ادامه داد: یکی از راهکار های تامین کمبود نیرو ادامه خدمت همکاران بازنشسته است که راهکار مناسبی است و ما از همکاران بازنشته برای استمرار خدمت دعوت می کنیم که هم بتوانند از مزایای رتبه بندی بهره مند بشوند و هم به جبران نیروی آموزشی ما کمک کنند.
زرافشان همچنین با اشاره به لزوم ساماندهی فضاهای آموزشی افزود: ساماندهی فضای آموزشی در زمان استقرار پایه ششم یکبار انجام شد و یکبار هم در پایه نهم اینکار انجام شدو الان هم نیاز داریم ساماندهی مجدد انجام بشود و این مورد نیز باید در مدیریت شهرستان ها و مناطق انجام شودتا بتوانیم از تمام ظرفیت مدارس و هنرستان ها استفاده کنیم البته در بعضی موارد هم نیاز است به سمت دو نوبته شدن فضاهای آموزشی حرکت کنیم.
زر افشان در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: پی دی اف کتاب های درسی تا پایان تیر ماه در سایت دفتر تالیف قرار خواهد گرفتو امسال بر خلاف سال گذشته که فقط نمایندگان معلمان به این نسخه ها دسترسی داشتند دسترسی برای همه معلمان ایجاد می شود .

معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش همچنین خاطر نشان کرد: به شخصه با تدریس مدیران و معاونین موافق نیستم اما امسال شرایط ویژه ای وجود دارد که باید بتوانیم کمبود نیروی انسانی را فراهم کنیم و لذاباید از این ظرفیت نیز استفاده کنیم.
عضو شورای معاونین وزارت آموزش و پرورش سهمیه جذب سرباز معلمان را 5 هزار نفر در کل کشور اعلام کرد و گفت:
امتحانات نهایی به پایه دوازدهم منتقل شده و ساعت آموزشی مابه 36 ساعت در هفته افزایش یافته که در شاخه های فنی حرفه تا 40 ساعت افزایش پیدا می کند و با توجه به این موضوع  تلاش خواهیم کرد کنکور 98 را به دهه سوم تیرماه منتقل کنیم تا  فاصله کافی برای دانش اموزان ایجاد شود.

وی همچنین در ادامه تاکید کرد:تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور سال جاری مثبت هست اما برای سال 98 هنوز مشخص نیست اما آنچه قطعی است این است که تاثیر این سوابق حفظ خواهد شد.

 

به اشتراک بگذارید :