21 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۲/۰۶ ۰۶:۵۹:۵۳
کد مطلب:  619464
استقرار پایه دوازدهم ، محور اصلی اجلاس روسای آموزش و پرورش
صابری: چالش مهمی پیش رو داریم ، باید باتدبیر عمل کرد

معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت : با استقرار پایه دوازدهم بالغ بر هزار کلاس درس جدید از جمله در حوزه های فنی و حرفه ای و کار و دانش در سطح استان مورد نیاز است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی ، رضا صابری تولایی روز پنجشنبه در نخستین اجلاس روسای ادارات این سازمان در سال 97 که با موضوع استقرار پایه دوازدهم تشکیل شد اظهار داشت : کمبود نیروی انسانی ، کمبود فضاهای آموزشی و کارگاهی ،کمبود منابع ، امکانات و تجهیزات بویژه در هنرستان ها  و آموزش نیروی انسانی متخصص مورد نیاز پایه دوازدهم از اصلی ترین چالش هایی ست که در سال تحصیلی آینده و در مرحله نهایی استقرار نظام 3-3-6 با آن روبرو خواهیم شد.

 وی در بخش دیگری از این نشست افزود :  با توجه به بازنشستگی پنج هزار نفر از نیروهای آموزش و پرورش خراسان رضوی و جذب تنها هزار نفر ورودی دانشگاه فرهنگیان همچنان این مقطع در سال تحصیلی آینده با کمبود جدی نیروی انسانی مواجه است.
صابری گفت: با استقرار پایه دوازدهم بالغ بر هزار کلاس درس جدید از جمله در حوزه های فنی و حرفه ای و کار و دانش در سطح استان مورد نیاز است چرا که در سال آتی 25 درصد به آمار دانش آموزان مقطع متوسطه دوم اضافه می شود که تامین فضای آموزشی و تجهیز مدارسی که این دانش آموزان در آن مشغول به تحصیل هستند نیز چالشی جدی خواهد بود.
معاون اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی کمبود مهارت دانش آموزان را از دیگر مشکلات جدی ذکر و بیان کرد: بیشتر دانش آموزان به دنبال آموزشهای نظری هستند و توجه کافی به رشته های مهارتی ندارند. باید محصولی که در قالب شیوه های تدریس، رشته ها و دروس مختلف به دانش آموزان ارایه می شود متناسب با نیاز جامعه باشد و این تغییر باید در وهله نخست از مدیران، دبیران و معلمان روی دهد.

صابری تشکیل و فعال سازی جدی کمیته استقرار پایه دوازدهم ، تنظیم دستورالعمل جامع استقرار پایه دوازدهم و ابلاغ به ادارات،  تحلیل وضعیت نیروی انسانی موجود و برآورد نیاز آتی ، انعقاد  تفاهم نامه توسعه با تک تک ادارات ،  دستور کار قرار گرفتن  موضوع استقرار پایه دوازدهم در جلسات  سطوح  مدیریتی کلان استان و  بررسی دقیق و برآورد آمار کلاس ، دانش آموز ، نیروی انسانی مورد  نیاز در سال تحصیلی آینده ، توسعه برون سپاری برای سال تحصیلی آینده بهره برداری از فاز اول سامانه تحت وب سجفا ( سامانه جامع فرایندهای آموزشی ) و انقباضی کردن فرایند نقل و انتقالات  را از مهمترین اقداماتی دانست که برای رفع چالش های مربوط به استقرار پایه دوازدهم در سال تحصیلی 98-97 در مجموعه آموزش و پرورش استان پیش بینی شده است.

 

 

به اشتراک بگذارید :