26 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۲/۰۶ ۰۸:۰۹:۰۷
کد مطلب:  619568
رییس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش در مشهد:
کنکور سال 98 ، آزمونی متفاوت از سال های قبل آن خواهد بود

رییس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش در اجلاس روسای ادارات آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت: سامانه تصحیح الکترونیکی امتحانات نهایی به صورت آزمایشی در دی ماه 96 اجرا شد و تلاش میکنیم از خرداد امسال اندک اندک این سامانه را به صورت جدی تر عملیاتی نماییم .

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی،  دکتر عبدالرسول عمادی با بیان اینکه از سال آتی در پایه دوازدهم امتحانات نهایی خواهیم داشت اما هنوز از سوی شورای عالی آموزش و پرورش تصمیمی برای برگزاری امتحانات نهایی در پایه های پایین تر گرفته نشده اظهار داشت: سامانه تصحیح الکترونیکی امتحانات نهایی به صورت آزمایشی در دی ماه 96 اجرا شد و تلاش میکنیم از خرداد امسال اندک اندک این سامانه را به صورت جدی تر عملیاتی نماییم .

رییس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد:  خراسان رضوی از استان هایی ست که در حوزه سنجش همیشه پیشرو بوده و امیدواریم با حمایت مدیران ادارات آموزش و پرورش این استان بهره برداری از این سامانه به عنوان یک زیرساخت بزرگ در مسیر نوین نمودن سیستم های سنجش در کشور به خوبی مهیا شود.

عمادی بااشاره به این که کنکور سال 98 آزمونی متفاوت از سال های قبل آن خواهد بود گفت: شورای سنجش و پذیرش دانشجو در خصوص نحوه اجرای کنکور سال آینده تصمیم می گیرد اما در این میان براساس قانون سنجش و پذیرش دانشجو ، سه روش برای جذب دانشجو مدنظر قرار می گیرد و براساس این قانون باید سهم سوابق تحصیلی دانش آموزی افزایش یابد.

وی افزود: امروز به دلیل رشد بی رویه راه اندازی دانشگاه ها این اتفاق افتاده و شرایط ورود بدون کنکور دانش آموزان به  85 درصد رشته محل ها فراهم شده اما این موضوع منجر به کاهش حجم فشارهای روانی و مالی خانواده ها و دانش آموزان و کم شدن بار روانی کنکور و کاهش تاثیر منفی بر ماموریت های ذاتی آموزش و پرورش نشده است.

این مقام مسئول بااشاره به مباحثی که درخصوص حذف کنکور مطرح می شود نیز گفت: پیشنهاد جدیدی برای افزایش سهم سوابق تحصیلی دانش آموزان به 90 درصد و کاهش سهم آزمون کنکور به 10 درصد به ما ارایه شده است که در حال بررسی آن هستیم اما ما معتقدیم برای ورود دانش آموزان به دانشگاه ها نیاز به فیلتری داریم که کنکور این نقش را ایفا می کند و در واقع سوابق تحصیلی به تنهایی نمی تواند نقش این فیلتر را داشته باشد.

  عمادی درخصوص دیدگاه وزارت آموزش و پرورش در این بحث هم گفت: یکی از پیشنهادات این است که امتحانات نهایی براساس روال تنها در پایه دوازدهم برگزار شود و سهم این امتحانات در پذیرش دانشجو 50 درصد باشد و 50 درصد هم نمره آزمون عمومی و اختصاصی کنکور در نظر گرفته شود.

به اشتراک بگذارید :