29 جمادی‌الثانی 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۲/۰۸ ۰۸:۰۵:۱۹
کد مطلب:  620440
رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش خبر داد:
برگزاری امتحانات نهایی در پایه دوازدهم از سال آینده

رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش گفت که پیشنهاد جدیدی برای افزایش سهم سوابق تحصیلی دانش‌آموزان به 90 درصد و کاهش سهم آزمون کنکور به 10 درصد به ما ارایه شده است که در حال بررسی آن هستیم.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش به نقل از پانا، عبدالرسول عمادی با بیان اینکه از سال آتی در پایه دوازدهم امتحانات نهایی خواهیم داشت اما هنوز از سوی شورای عالی آموزش و پرورش تصمیمی برای برگزاری امتحانات نهایی در پایه‌های پایین تر گرفته نشده اظهار کرد: سامانه تصحیح الکترونیکی امتحانات نهایی به صورت آزمایشی در دی ماه 96 اجرا شد و تلاش می‌کنیم از خرداد امسال اندک اندک این سامانه را به صورت جدی تر عملیاتی کنیم.

رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: خراسان رضوی از استان‌هایی است که در حوزه سنجش همیشه پیشرو بوده و امیدواریم با حمایت مدیران ادارات آموزش و پرورش این استان بهره برداری از این سامانه به عنوان یک زیرساخت بزرگ در مسیر نوین کردن سیستم‌های سنجش در کشور به خوبی مهیا شود.

عمادی با اشاره به این که کنکور سال 98 آزمونی متفاوت از سال‌های قبل آن خواهد بود گفت: شورای سنجش و پذیرش دانشجو در خصوص نحوه اجرای کنکور سال آینده تصمیم می‌گیرد اما در این میان براساس قانون سنجش و پذیرش دانشجو، سه روش برای جذب دانشجو مدنظر قرار می‌گیرد و براساس این قانون باید سهم سوابق تحصیلی دانش آموزی افزایش یابد.

وی افزود: امروز به دلیل رشد بی رویه راه اندازی دانشگاه‌ها این اتفاق افتاده و شرایط ورود بدون کنکور دانش آموزان به 85 درصد رشته محل‌ها فراهم شده اما این موضوع منجر به کاهش حجم فشارهای روانی و مالی خانواده ها و دانش آموزان و کم شدن بار روانی کنکور و کاهش تاثیر منفی بر ماموریت‌های ذاتی آموزش و پرورش نشده است.

این مقام مسئول با اشاره به مباحثی که درخصوص حذف کنکور مطرح می‌شود نیز گفت: پیشنهاد جدیدی برای افزایش سهم سوابق تحصیلی دانش آموزان به 90 درصد و کاهش سهم آزمون کنکور به 10 درصد به ما ارایه شده است که در حال بررسی آن هستیم اما معتقدیم برای ورود دانش آموزان به دانشگاه ها نیاز به فیلتری داریم که کنکور این نقش را ایفا می‌کند و در واقع سوابق تحصیلی به تنهایی نمی‌تواند نقش این فیلتر را داشته باشد.

عمادی درخصوص دیدگاه وزارت آموزش و پرورش در این بحث هم گفت: یکی از پیشنهادات این است که امتحانات نهایی براساس روال تنها در پایه دوازدهم برگزار شود و سهم این امتحانات در پذیرش دانشجو 50 درصد باشد و 50 درصد هم نمره آزمون عمومی و اختصاصی کنکور در نظر گرفته شود.

به اشتراک بگذارید :