13 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۲/۱۱ ۰۷:۳۱:۵۴
کد مطلب:  622821
یادداشت مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی در روزنامه خراسان :
درس‌های معلم انقلاب برای پرورش‌دهندگان نسل آینده

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی در یادداشتی که امروز(11 اردیبهشت ماه 97) در روزنامه خراسان منتشر شد نوشت : اگر بپذیریم که معلمان ما نقش اساسی در پرورش و تربیت و رشد فکر و اندیشه فرزندان‌مان دارند، آن گاه شاید جایگاه این مقام را در ذهن و اندیشه خود نیز اصلاح کنیم.

هرسال که به دوازدهم اردیبهشت ماه نزدیک می‌شویم، جنب و جوش خاصی در مدارس و به تبع آن در بیشتر خانواده‌ها شکل می‌گیرد. جنب‌وجوشی از جنس تعلیم و تربیت و برای پاسداشت مقام انسان‌هایی که بخش اعظم عمر خویش را برای تعالی جامعه فدا می‌کنند.

پاسداشت مقام معلم نه تنها نشان سپاس گزاری از معلمان امروز بلکه نمادی از وفاداری به برگ برگ آموزه‌هایی است که هر فرد از جامعه امروز ایران اسلامی در طول زندگی در اندیشه خود حمل می‌کند. نشان هر معلم بر سینه هر دانش‌آموز تا ابد باقی است ، نشانی که همین امروز هم می‌توانیم آثار آن را با اندکی تعمق در زندگی روزمره خودمان به وضوح مشاهده کنیم.

روز پاسداشت مقام معلم پس از انقلاب اسلامی با نام دیگری نیز همراه و عجین شده است. نامی که بینش، روش و منش او می‌تواند چراغ راهی برای تمام معلمان ما باشد. «شهید مرتضی مطهری» آمیزه‌ درخشانی از علم و ایمان و عمل بوده و جایگاه وی به عنوان «معلم انقلاب» نامش را با روز پاسداشت مقام معلم در هر سال گره زده است. ساده‌انگارانه است اگر تصور کنیم که هر انقلابی تنها در تغییر حکومت‌ها خلاصه می‌شود. پیش از هر تغییر حکومتی، انقلابی در فکر و اندیشه هر جامعه صورت می‌گیرد و این مهم به وسیله اندیشمندانی محقق می‌شود که مانند معلمان آن جامعه تحول اساسی و انقلابی فکری را رهبری می‌کنند.

در انقلاب شکوهمند اسلامی بدون تردید شهید مرتضی مطهری در کنار دیگر بزرگان یکی از مهم‌ترین معلمان جامعه ما بوده است.مطهری معلمی واقعی بود. معلم بودن او را در ویژگی‌هایش باید جست‌وجو کرد. زبانی که سهل برای فهم همگان و دقیق برای انتقال عمیق‌ترین مفاهیم به کار گرفته می‌شد و تلاش بدون وقفه‌ای که برای رشد آگاهی و تعالی‌بخشی جامعه صورت داده بود. نقش این معلم انقلاب در جلوگیری از تهی شدن انقلاب اسلامی بی‌بدیل و سرنوشت‌ساز بوده است. پس از انقلاب نیز مطهری به مثابه یک معلم فداکار مجاهدتش را معطوف به جلوگیری از انحراف این نهال نوپا کرد و همین مسیر بود که متحجران را به از میان برداشتن او رساند! اما چه نسبت مشخصی است میان معلم انقلاب و معلمانی که هر روز با فرزندان ما نهاد آموزش را به حرکت درمی‌آورند؟! شاید نقطه اشتراکی که کمتر به آن پرداخته شده باشد وجه انقلابی بودن هر دو است! هم شهید مطهری و هم معلمان این روزها باعث و بانی انقلاب‌هایی هستند که پیدا و پنهان در زندگی تک‌تک افراد جامعه تأثیرگذارند. اگر مطهری انقلابی فکری را پایه‌گذاری و تغییر و تحولی اساسی در اندیشه جوانان ایجاد کرد تا به جنبش و حرکت برخیزند، معلمان ما نیز هر روز در ذهن و فکر و اندیشه هر دانش‌آموز انقلابی ایجاد می‌کنند.

انقلابی که سلاح آن دفتر و کتاب و قلم بوده و هست. ما هر روزی که فرزندان مان را به کلاس درس می‌فرستیم انسانی نو تحویل می‌گیریم. این انسان نو آموزش‌هایی از عمق وجود معلمانش دریافت کرده است؛ آموزش‌هایی که بیش از آن که در کتاب‌های درسی باشد در تک‌تک کلمات و رفتارهای آن‌هاست.اگر بپذیریم که معلمان ما نقش اساسی در پرورش و تربیت و رشد فکر و اندیشه فرزندان‌مان دارند، آن گاه شاید جایگاه این مقام را در ذهن و اندیشه خود نیز اصلاح کنیم. در آن صورت است که دیگر معلمان تنها ابزارهایی برای گذراندن آزمون‌های پرشمار این روزها و دادن نمره‌ها و خط‌کش گذاری‌ها نمی‌شوند و به کارمندانی با اعمالی روزمره تقلیل نمی‌یابند.

با اصلاح اندیشه جامعه است که معلمان به جایگاه واقعی خود بازمی‌گردند و به واقع نقش سرپرستان فرزندان ایران در خانه دوم خویش را بازی می‌کنند.اگر «معلمی شغل انبیاست» پس ما نیز باید نگاه‌مان به تعلیم و تربیت و معلمان را اصلاح کنیم و معلمی را شغل پیامبرانه درنظرگیریم. معلمی به سبک انبیا براساس آیه «هُوَ الَّذی بَعَثَ فِی الأُمِّیّینَ رَسولًا مِنهُم یَتلو عَلَیهِم آیاتِهِ وَیُزَکّیهِم وَیُعَلِّمُهُمُ الکِتابَ وَالحِکمَةَ وَإِن کانوا مِن قَبلُ لَفی ضَلالٍ مُبینٍ» در تزکیه و تعلیم خلاصه می‌شود و مهم‌تر آن که تزکیه را بر تعلیم مقدم داشته است! به بیان دیگر باید در معلمی به سبک انبیا پرورش بر آموزش مقدم باشد و تربیت و رشد هدفی والاتر درنظر گرفته شود.

رشد و توسعه پایدار هر جامعه از مدرسه شکل می گیرد و یکی از اساسی‌ترین ارکان مدرسه معلم است، بخواهیم یا نخواهیم معلمان از مهم‌ترین عوامل تشکیل‌دهنده شخصیت افراد جامعه هستند، بنابراین توجه به جایگاه معلم پاسداشت نقش حیاتی این قشر در پیشبرد اهداف جامعه است. در این زمینه، نگاه ویژه به معلمان و بهبود وضعیت آنان بر همگان واجب و ذکر این نکته ضروری است که تغییر و بهبود در هر جامعه دو عنصر اساسی دارد؛ از طرفی دولت و نظام که با ساختارهای سیاسی و فرهنگی برای رشد گام برمی‌دارند و از سوی دیگر نیز، کلیت جامعه که خود را بازسازی می‌کند.

امروز برای آن که معلمان را به جایگاه پیامبر‌گونه‌ خود بازگردانیم نیاز به تحول داریم. نیاز به سیاست گذارانی که سازندگان آینده مملکت را دریابند و جامعه‌ای که دین خود را به پرورش‌دهندگان فرزندانش ادا کند. پاسداشت مقام معلم به هر دو نیازمند است و قطعا یک دست صدایی نخواهد داشت.

دانلود فایل پی دی اف صفحه 8 روزنامه خراسان رضوی (11 اردیبهشت ماه ):

https://medu.ir/portal/fileLoader.php?code=02d7d2974e4b3f1ace67d71525160241

به اشتراک بگذارید :