6 شوال 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۱۲/۰۱ ۰۹:۰۳:۰۸
کد مطلب:  VwuStvOd
وزير آموزش و پرورش:
قصه گويي روشي ممتاز در انتقال فرهنگ و تمدن است

وزير آموزش پرورش با اشاره به رسالت تعليم و تربيت در انتقال فرهنگ از نسلي به نسل ديگر گفت: قصه گويي روشي ممتاز در انتقال فرهنگ و تمدن است

به گزارش مركز اطلاع رساني و روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش ، عصر ديروز علي اصغر فاني در مراسم اختتاميه هجدهمين جشنواره بين المللي قصه گويي كه در سالن آمفي تئاتر كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان تهران برگزار شد، اولين دستاورد قصه گويي ، تقويت مهارت خوب گوش دادن در بين كودكان و نوجوانان است.

وي افزود : تقويت خوب گوش دادن در كودكان باعث مي شود تا آنان روي آنچه شنيده اند تأمل كنند و دنبال چرايي آن باشند و در نتيجه سه مقوله ؛ خوب گوش كردن، خوب فكركردن و تأمل كردن در موضوعات اتفاق مي افتد.

وزيرآموزش و پرورش قصه گويي را روشي بسيار مناسب در تربيت دانست و افزود : ما مي توانيم ارزش ها، هنجارها، بايدها نبايدها، عادات و آداب و رسوم را درقالب قصه ها بيان كنيم.

فاني اظهاركرد: قصه گويي يك روش غيرمستقيم در انتقال فرهنگ و تمدن است و آثار تربيتي قصه بر ابعاد وجودي دانش آموز ماندگار و تا آخر عمر با او همراه خواهد بود.

وي در ادامه با اشاره به شركت قصه گوهاي داخلي و خارجي در هجدهمين جشنواره بين المللي قصه گويي گفت: قصه مي تواند مفاهيم اخلاقي و اجتماعي را به شنونده منتقل كند و چنين كاركردي را در نظام تعليم و تربيت ايفا نمايد.

فاني افزود: معتقديم شخصيت كودك در 7 سال اول شكل مي گيرد و اگر كودك پاي قصه گويي بنشيند، مي تواند رفتار آينده خود را رقم بزند و ما نيز مي توانيم رفتارهاي مطلوب را در قالب قصه به دانش آموزان منتقل كنيم.

وزير آموزش و پرورش گفت: يكي از مشكلاتي كه در جامعه وجود دارد، فاصله نسلي است كه برخي جامعه شناسان حتي آن را شكاف نسلي دانسته اند و اين يك ضايعه اجتماعي است ،‌اما قصه گويي مي تواند اين شكاف را برطرف سازد؛ بنابر اين از اين منظر قصه گويي ارزشمند است.

وي اضافه كرد: پدر بزرگ ها و مادر بزرگ ها وقتي براي نوه هاي خودشان قصه مي گويند ، فاصله بين نسلي را كاهش مي دهند و قرابت و نزديكي نسل ها را رقم مي زنند و از اين طريق روابط خانوادگي را مستحكم مي كنند.

فاني، جدايي و طلاق را پديده اي ناميمون در جامعه امروزي دانست و افزود: قصه مي تواند تحكيم بين خانواده ها را افزايش دهد و اعضا را به هم نزديك كند و در پايداري خانواده ها مؤثر باشد.

وي با اشاره به فاصله دانش آموزان از كتاب و كتابخواني گفت: قصه مي تواند اين فاصله را كم كند و فرهنگ كتابخواني را در جامعه ترويج كند.

عضو كابينه تدبير واميد افزود: لازمه اثرگذاري قصه سه ويژگي؛ سرگرم كننده، لذت بخش و جذابيت است و بايد بين گوينده وشنونده ارتباط تنگاتنگ برقرار شود تا داستان در شنونده پايدار بماند.

وي گفت: بايد به زبان كودك قصه بگوئيم تا او را جذب كنيم و قصه ما بايد با فطرت پاك كودكان سازگار باشد،‌البته قصه گو بايد سطح خود را تا حد مخاطب پايين بياورد و سپس تا آنجاكه مخاطب توان دارد اورا بالا ببرد.

گفتني است؛ در اين جشنواره از برگزيدگان هجدهمين جشنواره بين المللي قصه گويي داخلي و خارجي با حضور وزير آموزش و پرورش تقدير شد.

به اشتراک بگذارید :