29 جمادی‌الثانی 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۳/۰۵ ۰۶:۳۲:۲۸
کد مطلب:  639114
مدیر کل آموزش و پرورش استان مرکزی:
پوشش افزون بر 1600 دانش آموز استان در طرح نظام مراقبت اجتماعی دانش آموزان

مدیر کل آموزش و پرورش استان مرکزی از مشارکت افزون بر یک هزار و 600 دانش آموز استان مرکزی در برنامه نظام مراقبت اجتماعی موسوم به طرح نماد خبر داد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش استان مرکزی، شهریار فولادوند با اشاره به اهداف این طرح گفت: تامین و ارتقای مراقبت‌های اجتماعی از دانش‌آموزان در معرض آسیب و آسیب دیده در مدارس با رویکرد توانمندسازی مدرسه محور از جمله اهداف مهم این طرح می باشد.

وی افزود: در  برنامه ملی نظام مراقبت اجتماعی دانش آموزان، با ایجاد ظرفیت های لازم با مشارکت دستگاه های طرف ائتلاف نماد شامل؛ اداره کل آموزش و پرورش ، بهزیستی ،کمیته امداد حضرت امام (ره)، بنیاد برکت، دانشگاه علوم پزشکی، دفتر امور اجتماعی استانداری، نیروی انتظامی و تعاون و رفاه ، تحت نظارت دادگستری استان مرکزی  اقدامات لازم در راستای افزایش عوامل محافظت کننده و کاهش عوامل مخاطره‌آمیز  دانش‌آموزان در مدرسه ، خانواده و محله صورت می پذیرد.

مدیرکل آموزش و پرورش استان مرکزی، با بیان اینکه در سال تحصیلی 97-1396 این طرح در ناحیه یک اراک و شهرستان محلات اجرا شد، اظهار داشت:  در طرح نماد 12 آموزشگاه در تمامی  دوره های تحصیلی ابتدایی و متوسطه اول و دوم به تفکیک جنسیت مشارکت داشتند.

وی با اشاره به اتمام مرحله آموزش مهارت ارتقایی دانش آموزان، والدین و کارکنان مدارس مجری طرح در فاز نخست گفت: در طی سال تحصیلی 97-1396، تعداد یک هزار و 602 نفر دانش آموز، 180 نفر همکار فرهنگی و یک هزار و 185 نفر از اولیا در این طرح مشارکت داشتند.

فولادوند با بیان اینکه در طرح نماد سه هزار و 600 نفر ساعت کارگاه آموزش مهارت های ارتقایی ویژه کارکنان مدارس مجری طرح برگزار شد،  افزود: در این مرحله والدین دانش آموزان نیز به میزان 23 هزار و 700 نفر- ساعت از آموزش های طرح برخوردار شدند،  همچنین دانش آموزان دوره متوسطه اول و دوم نیز، با آموزش های ارائه شده توسط گروه همتایان، مهارت های اجتماعی مورد نظر طرح نماد را کسب کردند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه مداخله به موقع و سریع  در موقعیت های مخاطره آمیز از جمله اولویت های اصلی ائتلاف ملی نماد می باشد گفت: به همین منظور و پس از برگزاری کارگاه های مهارت های ارتقایی در هر سه سطح، برنامه نماد در فاز دوم وارد مرحله غربالگری به منظور شناسایی عوامل آسیب زا و مشکلات روانی و رفتاری دانش آموزان توسط کادر آموزشی مدرسه و اولیا شده است و با تکمیل پرونده مراقبت اجتماعی تمامی دانش آموزان در سامانه، به مراحل پایانی اجرای آن همزمان با پایان سال تحصیلی نزدیک شده ایم.

مدیرکل آموزش و پرورش استان مرکزی در خاتمه ضمن تأکید بر استقبال خوب والدین، دانش آموزان و کارکنان مدارس مجری این طرح از ارائه آموزش های کارگاه هایی طرح نماد گفت : در این طرح آموزش و پرورش با همکاری سایر ارگان ها با تمرکز بر روی اختلالات رفتاری و  آسیب‌های مهم تهدید کننده دانش آموزان استان تلاش می کند با همکاری خانواده‌ها نسبت به آموزش و تعمیق مهارت های اجتماعی مورد نیاز دانش آموزان اقدام نماید.

به اشتراک بگذارید :