23 صفر 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۱۲/۰۴ ۱۰:۴۷:۱۵
کد مطلب:  gp2G0wBL
معاون پرورشی و فرهنگی وزيرآموزش و پرورش :
تشکل های دانش آموزی در ترویج حقوق شهروندی نقش موثری دارند

معاون پرورشی و فرهنگی وزيرآموزش و پرورش گفت: تشکل های دانش آموزی در ترویج حقوق شهروندی نقش موثری دارند.

به گزارش مركز اطلاع رساني و روابط عمومی وزارت آموزش وپرورش به نقل از معاونت پرورشي و فرهنگي ، حمیدرضا کفاش در کنفرانس ملی بازاندیشی و آینده نگری در نظام آموزش یادگیری ایران با توجه با تغییرات پرشتاب جهان معاصر و در پنل تخصصی آموزش شهروندی در جوامع یادگیرنده در سالن تلاش وزارت تعاون، کار و رفاه امور اجتماعی اظهار كرد : آموزش و پرورش حدود 105 هزار مدرسه در سطح کشور دارد بنابراین آموزش و پرورش گسترده ترین سازمان کشور است که در همه جا حضور دارد.

وی افزود: در آموزش و پرورش حدود یک میلیون كارمند و 13 میلیون دانش آموز در حال تحصیل هستند که انتخابات شوراهای دانش آموزی تمرینی برای مردم سالاری دینی است که در اکثر مدارس برگزار شد و شوراهای دانش آموزی در مدارس فعالیت می کنند.

معاون پرورشی و فرهنگی وزيرآموزش و پرورش ادامه داد: در حال حاضر 4 تشکل دانش آموزی رسمی و قانونمند در آموزش و پرورش داریم که عبارتند از اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان، سازمان بسیج دانش آموزی ، سازمان جوانان هلال احمر و سازمان دانش آموزی که شامل دو تشکل پیشتازان برای پسران و فرزانگان برای دختران است.

وی افزود:شوراهای دانش آموزی در مدرسه ، منطقه و شهرستان تشکیل می شود که در نهایت مجلس دانش آموزی را تشکیل می دهد که 150 عضو دارد و دو ساله است و به نوعی می توان گفت چکیده دانش آموزان کشور است.

کفاش ادامه داد: تشکل های دانش آموزی در توسعه حقوق شهروندی هم از لحاظ آموختن و هم به جهت آموزش دادن نقش موثری دارد البته باید برای استفاده از تشکل ها موضوع جوان باوری و جوان یاوری در بین مدیران نهادینه شود.

وی تصریح کرد:مدیران ما در مدارس باید به این باور برسند که می توانند کارها را به دانش آموزان محول کنند زیرا که بسیاری از شهدای بزرگ در عرصه دفاع مقدس مانند شهیدان همت، باقری و باکری در سنین 19 تا 20 سالگی به فرماندهی رسیدند و کارهای بزرگی به آنها سپرده شد که انصافا سربلند از آن خارج شدند.

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش گفت: بر اساس سند تحول بنیادین 6 ساحت تربیتی تعریف شده است که عبارتند از ساحت تعلیم و تربیت اعتقادی، عبادی و اخلاقی ، ساحت تعلیم و تربیت اجتماعی و سیاسی ، ساحت تربیت زیستی و بدنی، ساحت تربیت زیباشناختی و هنری، ساحت تربیت اقتصادی و حرفه ای و ساحت تربیت علمی و فناورانه.

وی افزود: ما باید سعی کنیم که بین ساحت های ششگانه وحدت به وجود آید تا انسان چندساحتی تربیت شود. شاید بسیاری از مشکلات برخی از جوانان به این دلیل باشد که فقط در یک یا چند ساحت تربیتی پرورش یافته اند. بنابراین لازم است تا ما یک نگاه متوازن داشته باشیم تا انسانی کامل تربیت شود.

کفاش ادامه داد: برای توسعه حقوق شهروندی و مشارکت در فعالیت های اجتماعی و سیاسی لازم است تا از تشکل ها استفاده کنیم زیرا اکنون بسیاری از فعالیت های درون مدرسه توسط تشکل ها انجام می شود مانند درخت کاری، تزئین مدارس، مراسم های بزرگداشت روزهای خاص، بهداشت و نظافت، کمک در کارهای خیر و ... که همه اینها به دانش آموزان مربوط است و باید در آن نقش داشته باشند.

وی اضافه کرد: فعالیت تشکل ها چیزی خارج از فعالیت های خشک کلاسیک است زیرا دانش آموز به صورت داوطلبانه عضویت یکی از تشکلها را انتخاب می کند به طور مثال کسی که روحیه سلحشوری دارد در بسیج ، دانش آموزی که روحیه دینی و اعتقادی دارد در اتحادیه انجمن های اسلامی ، دانش آموزی که روحیه امدادرسانی و کارهای خیرخواهانه دارد در سازمان جوانان هلال احمر و دانش آموزی که روحیه اردویی و فعالیت های گروهی دارد در تشکل های پیشتازان و فرزانگان عضو می شود که هر کدام از این تشکلها یک لباس و هویت تشکیلاتی خاص خود را دارد.

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: در تشکلها محور اصلی فعالیت ها دانش آموز است و دانش آموز در قالب تشکل، هویت و ارزش پیدا می کند. همچنین دانش آموزی که عضو تشکل ها می شود پیوندهای دوستی عمیقی در آنها ایجاد می شود و مشارکت عملی در فعالیت های گروهی و شهروندی دارد.

وی گفت: بسیاری از تشکل ها کارها را بسیار خوب اداره می کنند به طور مثال در دهه فجر دانش آموزان نسل چهارم انقلاب موزه های انقلاب برگزار می کنند که در هر کدام از نمایشگاه ها یک دوره تاریخ انقلاب را مرور می کنیم که این کار بسیار ارزشمندی است.

کفاش اضافه کرد: می توانیم برای ترویج حقوق شهروندی از دانش آموزان کمک بگیریم. اکنون ظرفیت های خوبی در آموزش و پرورش برای کار تشکلها وجود دارد حدود هزار کانون، اردوگاه و دارالقرآن در کشور وجود دارد که متاسفانه نیمی از ظرفیت ها استفاده می شود. امیدواریم با اجرایی شدن سند تحول بنیادین بتوانیم به بهترین وجه از این ظرفیت ها استفاده کنیم.

وی افزود: ما باید دانش آموزان را باور کنیم و به آنها مسئولیت بسپاریم تا بتوانند در آینده مسئولیت های مهم کشور را بر عهده بگیرند .

به اشتراک بگذارید :