18 جمادی‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۴/۲۴ ۰۸:۲۰:۰۳
کد مطلب:  662341
مدیرکل آموزش و پرورش استان کرمان:
نظارت جدی بر برگزاری امتحانات، سبب اعتماد سازی بیشتر در آموزش و پرورش می‌شود

مدیرکل آموزش و پرورش استان کرمان در جلسه ستاد امتحانات و آزمون‌های آموزش و پرورش استان گفت: نظارت دقیق و مستمر بر نحوه برگزاری امتحانات سبب اعتماد سازی بیشتر در آموزش و پرورش می‌شود.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش استان کرمان، احمد اسکندری نسب با قدردانی از تلاش‌های همه عوامل برگزاری امتحانات در سراسر استان، افزود: هر جا که حضور نظارتی مدیران و روسای آموزش و پرورش استان پررنگ‌تر بوده است به نتایج پربار و درخور تحسینی رسیده‌ایم که در حوزه سنجش و ارزشیابی هم بایستی نظارت جدی‌تری بر نحوه برگزاری امتحانات و ارزشیابی صورت گیرد.

وی با اشاره به این که عده‌ای نا آگاه از خارج از آموزش و پرورش به دنبال خدشه وارد کردن به اعتبار امتحانات هستند، گفت: اجازه نمی‌دهیم جایگاه آموزش و پرورش تنزل یابد و قطعاً برگزاری مطلوب و دقیق امتحانات سبب اعتماد سازی و جلب نظر اولیا می شود.

اسکندری نسب عدم نظارت بر نحوه برگزاری امتحانات را سبب بی‌انگیزگی معلمان و دانش آموزان دانست و از اعضای جلسه خواست بیشترین پیگیری را در زمینه  ارزشیابی مطلوب و اثربخش داشته باشند.

سرپرست معاونت آموزش متوسطه آموزش و پرورش استان کرمان نیز در این جلسه بر نظارت بیشتر بر آزمون ها به ویژه در مراکز آموزش از راه دور تأکید کرد و گفت: تعدد رشته ها در مراکز آموزش از راه دور، نیازمند نظارتی دقیق تر و جدی تر است.

علی صباحی امتحانات را از ارکان اصلی نظام تعلیم و تربیت بر شمرد.

رئیس اداره سنجش و ارزشیابی تحصیلی هم گفت: تصمیم گیری ها در ستاد امتحانات و اجرایی کردن آن ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

حسین شفیعی تاکید کرد: همدلی و همراهی عوامل برگزاری امتحانات، کارشناسان و مسئولان مانع از وارد شدن هرگونه آسیب و ضربه به نظام آموزشی می شود.

وی ضمن ارائه گزارشی از تعداد آزمون های برگزار شده  در سال تحصیلی۹۷_۹۶، گفت: ۱۵۱۱ نفر در المپیاد های علمی و در دو مرحله شرکت کرده اند، ۲۵ هزار و ۹۰۷ نفر در امتحانات نهایی خرداد ماه و ۱۱ هزار و ۶۴۵ نفر در آزمون مدارس  نمونه دولتی و تیزهوشان پایه نهم شرکت کرده اند.

شفیعی همچنین افزود: در آزمون استخدامی سال گذشته ۳۶۲۸ نفر و در آزمون مدارس فرهنگ هزار نفر شرکت کرده اند.

وی  گفت: ۸۸۵۱ نفر در آزمون تیزهوشان پایه هفتم، ۴۹ هزار و ۶۵۱ نفر در کنکور سراسری، ۳۰۶ نفر در آزمون اعزام معلمان به خارج از کشور و ۳۲۰ هزار نفر نیز در آزمون پیشرفت تحصیلی شرکت کرده اند.

شفیعی با بیان این که در سال تحصیلی آینده سوابق تحصیلی ۳۰ درصد در نتیجه کنکور سراسری لحاظ خواهد شد، گفت: خانواده ها اهمیت بیشتری برای امتحانات دانش آموزان در سال تحصیلی آینده قائل می شوند.

وی ضمن اشاره به مزایای تجمیع حوزه های تصحیح از جمله صرفه‌جویی در هزینه‌ها و دقت در تصحیح، افزود: در استان کرمان 9  حوزه تصحیح امتحان نهایی شهریور داریم که نتیجه تجمیع حوزه های قبلی است.

شفیعی تصریح کرد: تصحیح الکترونیکی و ارسال الکترونیکی سوال برای اولین بار در امتحانات نهایی خرداد ۹۷ در سال تحصیلی جاری صورت گرفته که در این روش دقت در تصحیح بسیار بیشتر می شود.

رئیس اداره سنجش و ارزشیابی تحصیلی آموزش و پرورش استان کرمان، گفت: با دقت نظر خاصی که در زمینه نظارت انجام شده از بسیاری از تخلفات در زمینه برگزاری آزمون ها پیشگیری شده است و به مدیران مدارس هم توصیه شده است به سوابق تحصیلی دانش‌آموزان توجه کنند و به نحوه ارائه صحیح و مطلوب نمرات توسط دبیران اهمیت دهند.

رئیس اداره حراست آموزش و پرورش استان هم در ادامه گفت: در بررسی صلاحیت طراح سوال و نظارت بر دریافت سوالات از تهران و تحویل آنها همواره نماینده ای از حراست در همه مراحل حضور داشته است.

وی افزود: اختصاص حوزه امتحانی باید متناسب با توانمندی مدیر و بررسی امکانات اجرایی حوزه امتحانی باشد، حق الزحمه عوامل برگزاری امتحانات بایستی بجا و به موقع پرداخت شود تا کیفیت برگزاری آزمون ها ارتقا یابد.

علی حسینی نژاد تاکید کرد: نظارت ها باید جدی تر و دقیق تر صورت گیرد و رای هیات رسیدگی به تخلفات اداری نیز باید سنگین ترباشد تا نقش بازدارندگی داشته باشد.

وی گفت: امتحانات، اعتبار آموزش و پرورش است و اگر امتحانات زیر سوال برود همه فعالیت‌های آموزش و پرورش هم زیر سوال می رود.

رئیس اداره آموزش های فنی و حرفه ای و کار دانش آموزش و پرورش استان نیز با اشاره به تحصیل بیش از ۱۴ هزار هنرجو در هنرستان های کاردانش و فنی و حرفه ای روزانه در استان کرمان، گفت: ضرورت حضور اعضای شورای نظارت بر آزمون ها بیش از پیش احساس می شود.

رضا اشرفیان افزود: هر کارشناسی باید تسلط کامل بر حوزه کاری خود داشته باشد تا تخلفی صورت نگیرد.

وی با بیان این که در مدارس بزرگسال بیشترین خروجی را در رشته های فنی و حرفه ای و کاردانش داریم، تاکید کرد: اعضای شورای نظارت بر آزمون‌ها باید جدی‌تر وارد عمل شوند و حتما باید ناظری از حوزه آموزش‌های فنی و حرفه ای و کاردانش نیز حضور داشته باشد.

به اشتراک بگذارید :