14 ربیع‌الاول 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۱۲/۰۸ ۰۸:۵۵:۲۶
کد مطلب:  iFTTEzDF
معاون پرورشی و فرهنگی وزير آموزش و پرورش :
بزرگترین بانک ایده را تشکیل دهید/ نباید مقابل تکنولوژی قرار بگیریم

معاون پرورشی و فرهنگی وزير آموزش و پرورش گفت: فضای مجازی فرصتی است تا بتوانیم از آن برای هدایت دانش آموزان و تهیه محتوای سالم و مناسب برای آنها استفاده کنیم و نباید در مقابل آن ایستاد و یا دانش آموزان را در این فضا رها کرد

به گزارش مركز اطلاع رساني و روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش به نقل از معاونت پرورشي و فرهنگي، حمیدرضا کفاش در اختتامیه دوره آموزشی هنرهای نمایشی با رویکرد سینما در مدرسه اظهاركرد: برگزاری این دوره چند خروجی مهم دارد که تشکیل بزرگترین بانک ایده، شناسایی و تشکیل بانک ایده در حوزه فیلم و سینما در سراسر مدارس کشور که معلمان آن گمنام هستند و همچنین برگزاری کلاس ها توسط این هسته مدرسین که مشغول آموزش هستند.

وی به نگاه والای حضرت امام خمینی(ره) در مورد سینما اشاره کرد و افزود: امام راحل در آن زمان یک جمله معروف داشتند و فرمودند " ما با سینما مخالف نیستیم بلکه با فحشا مخالفیم". این جمله از زبان یک مرجع عالیقدر در آن زمان نشان می دهد که ایشان چه دید بازی داشتند.

كفاش تصریح کرد: فضای مجازی و تکنولوژی های نوین فرصت مناسبی است تا بتوانیم دانش آموزان را در عرصه های مختلف فرهنگی و تربیتی هدایت کنیم امام خمینی (ره) در مورد تکنولوژی موضوعی را می فرمایند که در اینجا قابل استفاده است ایشان فرمودند من با سینما و تکنولوژی مخالف نیستم بلکه با فحشا مخالفم .از این جمله می توان استفاده کرد که ما نباید در مقابل تکنولوژی قرار بگیریم بلکه باید با تفکری جدید در عرصه های مختلف تکنولوژی وارد شویم که موسسه تبیان یکی از پیشتازان در این زمینه است.

معاون پرورشی و فرهنگی وزير آموزش و پرورش بيان کرد: نسل جوان در عرصه حضور در تکنولوژی نسبت به نسلهای قبلی حضور ، درک و باور بیشتری دارد و در زمینه تکنولوژی از نسلهای گذشته جلوتر هستند.

وی خاطرنشان كرد : ما در حوزه تکنولوژی و فضای مجازی سه راه داریم 1- رهاسازی 2-مقابله  3- قبول آن به صورت مشروط که مقابله و فرار از تکنولوژی کاری هوشمندانه نیست و رهاسازی نیز کاری منطقی نیست. حتی کشورهایی که آزاد ترین فضا را دارند این موضع را اتخاذ نمی کنند و گاهی پول می دهند برای اینکه مطالبی فیلتر شود اما متاسفانه پول می دهیم تا از فیلترشکن استفاده کنیم.

كفاش تصریح کرد: تشکل های مردمی ، نهادهای دولتی و به خصوص آموزش و پرورش باید در فضای مجازی با توجه به اهمیت و جایگاهی که در بین نسل جوان دارد ورود کند که از جمله آن می توان به موسسه تبیان اشاره کرد که با دراختیار داشتن مجموعه متخصص و متعهد محتوای مناسب را در فضای تکنولوژی جدید در اختیار مخاطبان قرار می دهد.

 

 وی ادامه داد: دانش آموزان ما تشنه فعالیت های تشکیلاتی و گروهی هستند و به دلایلی ما بعد از فراغت تحصیل دانش آموزان در دوره دبیرستان به آنها دسترسی نداریم و در زمینه های مختلف مانند نخبه های قرآنی، قرائت، مفاهیم، احکام، مداحی، زمینه های فرهنگی ، هنرهای دستی و تجسمی ، تخبه های خوبی در آموزش و پرورش پرورانده و شناسایی می شوند اگر به طور متوسط هر ساله یک میلیون دانش آموز فارغ التحصیل شوند بین 35 سال حدود 35 میلیون فارغ التحصیل داریم که ارتباط با آنها در فضای حقیقی دشوار است. اما می توانیم در فضای مجازی آنها را دور هم جمع کنیم تا بتوانیم از محصولات آموزش و پرورش در عرصه های مختلف استفاده کنیم.

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش با بيان اين كه امیدواریم در یک فضای سالم تربیتی بتوانیم در راستای اهداف نظام جمهوری اسلامی ایران حرکت کنیم، تصریح کرد: کشور بزرگ و تمدن سازی مانند ایران اگر بدون ترسیم نقشه در فضای مجاز وارد شود در این فضا موفق نخواهد بود بلکه ورود به فضای مجازی باید کنترل شده و همراه با نقشه و برنامه باشد .

کفاش یادآورشد: بنابراین لازم است تا آموزش و پرورش در عرصه فضای مجازی با آموزش هایی برای ارتقای سواد رسانه ای و به صورت کاربردی ،مهارتی ودلسوزانه ورود شود پیدا کند و اگر آموزش ها به صورت منسجم و توسط اساتید مجرب انجام شود جامعه فرهنگیان کشور به خوبی از این کار بر می آیند .

به اشتراک بگذارید :