23 ذیقعده 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۷/۲۶ ۱۹:۵۹:۳۸
کد مطلب:  715858
وزیر آموزش و پرورش در سفر یک روزه خود به قم و دیدار مراجع عظام قم؛
نهضت ملی حفظ جز سی قرآن در مدارس در حال اجراست

وزیر آموزش و پرورش در دیدار مراجع عالیقدر آیات عظام؛ مکارم شیرازی، نوری همدانی و علوی گرگانی از اجرای نهضت ملی حفظ جز سی قرآن کریم در مدارس در سراسر کشور خبر داد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، صبح امروز سید محمد بطحایی در سفر به قم با آیات عظام ، مکارم شیراز ی،  نوری همدانی  و  علوی گرگانی دیدار و گفتگو کرد .

در این دیدارها، وزیر آموزش وپرورش اظهار کرد؛  یکی از مهم ترین کارها در یک سال اخیر که در راستای اجرای سند تحول بنیادین انجام شده است تلاش برای رشد همه ساحت ها ی تربیتی دانش اموزان است.

وی افزود: در سال های اخیر ساحت علمی بر سایر ساحت های تربیتی غلبه کرده و این معضلی است که جامعه خواهان رفع آن است.

 وزیر آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: متاسفانه  در سال های اخیر زمان کافی در مدارس برای انجام فعالیت های تربیتی  وجود نداشته است  و ما امسال برای حل این مشکل و در راستای اجرای طرح تحول دو ساعت از  ساعات رسمی دانش آموزان به آموزش مهارت های تربیتی  اختصاص دادیم.

وی ادامه داد: کنکور سراسری اثرات بسیار مخربی را در  مسیر تربیت بچه ها ایجاد است و متاسفانه دغدغه اصلی بسیاری از خانواده ها آماده کردن فرزندان برای کنکور و کسب رتبه های برتر در این ماراتن علمی است و این فرهنگ ناصحیح والدین را از پرداختن به مسئله مهم تربیت  باز داشته است.

بطحایی بر اهمیت تربیت در دوره ابتدایی تاکیدو اضافه کرد: حذف آزمون از دیگر برنامه های مادر یک سال اخیر با هدف تقویت فعالیت های تربیتی است و ورود کتاب های کمک آموزشی را به مدارس متوقف نمودیم.

وی در خصوص فضای مجازی گفت: چند ماه قبل یک شبکه تعاملی را ایجاد کردیم که امکان ارتباط دو سویه بین ما و خانواده ها و ما و  مدیران را مهیا کرده است لذا بسیاری از مطالب که اجازه و امکان  پخش از طریق رسانه های ارتباط جمعی  را ندارد خیلی از مطالب را تلویزیون اجازه پخش ندارد، این تلویزیون تعاملی این فرصت را در اختیار ما قرار می دهد تا مطالب اختصاصی را به خانواده ها آموزش دهیم.آسیب های موجود در مدارس می طلبد آموزش هایی را برا ی مقابله ویا پیشگیری از آن استفاده کنیم ۰

 عضو کابینه تدبیر و امید گفت: از طریق شبکه تعاملی سینا، پیام رسان های داخلی قابل استفاده هستند ،لذا مدیران با هدایت دانش اموزا به سمت این فضای مجازی پاک وسالم دانش آموزان را از پیام رسان خارجی بی نیاز می کند و با ارائه اینترنت رایگان، انگیزه هایی ایجاد کردیم که افراد از این فضای مجازی پاک استفاده کنند.

وی آمار دانش اموزان را در سال تحصیلی جاری را حدود  ۱۴میلیون دانش آموز  اعلام و عنوان کرد:  شاهد افزایش ۶درصدی دانش آموزان به  علت اضافه شدن پایه دوازدهم هستیم که البته این روند افزایشی با شیب ملایم در چندسال آینده ادامه دارد، ‌با هدف تقویت آموزش مهارت های زندگی  عنوان کتاب جدید  به نام های؛ مدیریت خانواده وسبک زندگی، اندیشه شناسی،سلامت و بهداشت، هویت اجتماعی تحلیل فرهنگی برای پایه دوازدهم‌ تدوین شده است.

بطحایی از برگزاری مسابقات قرآنی و فرهنگی هنری با مشارکت بالای دانش آموزان خبر داد وافزود: در اجرای فرامین رهبر معظم انقلاب، اجرای نهضت ملی حفظ جز سی قرآن در دستور کار این وزارتخانه قرار دارد، همچنین طرح امام شناسی با مشارکت بیش از ۶میلیون دانش آموز در سال گذشته در مدارس اجرا شد.

 وی ادامه داد:در حوزه قرآنی انواع کتب قرآنی اهم از  تفسیر موضوعی، احکام، روش های حفظ، ترتیل خوانی و سایر مطالب قرآنی تدوین ودر مدارس توزیع شده است.

وزیر آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: کمبود نیروی انسانی یکی از چالش های پیش روی آموزش و پرورش است در همین راستا برای اولین بار بیش از ۳۴هزار دانشجو معلم را جذب دانشگاه فرهنگیان نموده ایم.

وی ادامه داد: ۷۸۰منطقه آموزش وپرورش، ۱۰۷هزار مدرسه و ششصد هزار کلاس درس در سطح کشور داریم.

وزیر آموزش و پرورش افزود: سعی کردیم ، سمت و سوی آموزش ها را عوض کنیم، الگو وسبک زندگی  در حال تغییر است لذا باید ما برای الگو سازی سالم، بر اساس زندگی ائمه تلاش کنیم.

 در پایان هریک از این دیدارها، اقلامی از آثار قرآنی  تهیه شده در اداره کل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش  برای دانش آموزان به مراجع عالیقدر جهان تشیع تقدیم واز قلم نوری جدیدی رونمایی شد.

به اشتراک بگذارید :