29 جمادی‌الثانی 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۸/۰۲ ۱۵:۴۹:۰۶
کد مطلب:  720207
سرپرست معاونت متوسطه و رئیس مرکز سنجش آموزش‌وپرورش خبر داد؛
ارسال پیامک‌های تهدیدآمیز به نمایندگان مجلس با هدف تداوم کنکور بر نظام آموزشی کشور و حذف قانون کنکور

سرپرست معاونت متوسطه و رئیس مرکز سنجش آموزش‌وپرورش با اعلام اینکه در دفترچه انتخاب رشته 90 درصد رشته‌ها بدون کنکور قابل‌پذیرش است اما با اعلام نشدن آن توسط سازمان سنجش، جو کنکور زده به نفع مؤسسات کنکوری ادامه دارد؛ از ارسال پیامک‌های تهدیدآمیز به نمایندگان مجلس با هدف تداوم کنکور بر نظام آموزشی کشور و در راستای حذف قانون کنکور توسط نمایندگان مجلس خبر داد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، به نقل از، عبدالرسول عمادی اظهار کرد: برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی درباره تأثیر قطعی سوابق تحصیلی در کنکور مباحثی مطرح می‌کنند که به نظر می‌رسد آنان از طرف گروه‌هایی زیر فشار قرارگرفته‌اند و حتی پیام‌های مختلف تهدیدآمیز برای آن‌ها ارسال‌شده است.

سرپرست معاونت آموزش متوسطه وزارت آموزش‌وپرورش ادامه داد: مصوبه سنجش و پذیرش دانشجو بر اساس سوابق تحصیلی، حاکمیت صرف کنکور را تا حدودی شکست و بازار دلالان کنکور و مافیای کنکور را تا اندازه‌ای تخریب کرد.

 

عده‌ای با تهدید سعی دارند قانون سنجش و پذیرش دانشجو مصوب مجلس در سال 92 بازنگری شود تا به شرایط قبل از آن‌که حاکمیت صرف کنکور است، برگردیم.

عمادی با اشاره به اینکه تأثیر سابقه تحصیلی در کنار نمرات دروس اختصاصی و عمومی، فضا را به سمتی برد که صرفاً اقبال به سمت کلاس‌های کنکور نباشد و بخشی از توجه دانش آموزان به کتاب‌های درسی و امتحانات نهایی معطوف شود، تصریح کرد: در 5 سال اخیر با طرح این قانون و اجرایی شدن آن فضا تا حدودی به سمت عدالت آموزشی حرکت کرد چراکه در بسیاری از مناطق کشور شرکت در کلاس کنکور یا پرداخت وجه به مؤسسات کنکور از طرف دانش آموزان و خانواده‌ها امکان‌پذیر نیست.

وی تأکید کرد: این قانون امکانی ایجاد کرده تا دانش آموزان بتوانند با آوردن نمره خوب در امتحان نهایی به رتبه بهتری در دانشگاه دست پیدا کنند به همین خاطر بر اساس تصمیم شورای سنجش و پذیرش دانشجو در سال 98 تأثیر 20 درصد سابقه تحصیلی به‌صورت قطعی و 10 درصد به‌صورت مثبت در کنکور را شاهد خواهیم بود.

 

در دفترچه انتخاب رشته 90 درصد رشته‌ها بدون کنکور قابل‌پذیرش است اما با اعلام نشدن آن توسط سازمان سنجش، جو کنکور زده به نفع مؤسسات کنکوری ادامه دارد.

رئیس مرکز سنجش آموزش‌وپرورش بیان داشت: اکنون حدود 90 درصد کد رشته محل‌های دانشگاهی از کنکور آزاد است و این‌یکی از برکات قانون سنجش و پذیرش است که کنکور به 10 درصد رشته محل‌ها محدودشده است این در حالی است که در سال‌های گذشته در دفترچه، رشته محل‌های آزاد کنکور اعلام‌نشده است و برای همین جو کنکور زده ادامه دارد.

عمادی ادامه داد: اگر در دفترچه اطلاعات کنکور رشته محل‌های دانشگاهی از کنکور آزاد درج شود خانواده‌ها متوجه خواهند شد چه فرصت‌هایی برای ادامه تحصیل بدون کنکور فرزندانشان مهیا است و بسیاری از هزینه‌ها را بی‌جهت به مؤسسات کنکوری نمی‌پردازند ضمن اینکه فشار روانی از روی دوش دانش آموزان برداشته می‌شود.

به گفته وی، اکنون بسیاری از شرکت‌کنندگان در کنکور حتی اگر درصد خوبی هم نیاورده باشند درنهایت در یک کد رشته قبول می‌شوند و علت این است که آن کد رشته‌ها اساساً آزاد از کنکور بوده است و فرد می‌توانسته با سوابق تحصیلی خود در آن دانشگاه و همان رشته ثبت‌نام کند و نیازی به دادن کنکور و درج آن در دفترچه کنکور نبوده است.

 

مطالبه چندساله ما این است که این کد رشته‌های آزاد از کنکور در دفترچه اعلام و مشخص شود

سرپرست معاون متوسطه وزارت آموزش‌وپرورش با یادآوری این نکته که این مطالبه چندساله ما است که این کد رشته‌های آزاد از کنکور در دفترچه اعلام و مشخص شود، گفت: اکنون فضای تندی علیه قانون شورای سنجش و پذیرش دانشجویان بر اساس سوابق تحصیلی وجود دارد که ما می‌دانیم این فضاسازی‌ها توسط چه کسانی اتفاق می‌افتد. حتی وقتی من یکی از مصوبه‌های شورا را اعلام عمومی می‌کنم با حجمی از توهین مواجه می‌شوم که این‌ها نشانه فشار پول و قدرت است که می‌خواهند بازار کنکور را گرم نگه‌دارند اما من به‌عنوان یک مدیر موظفم از حق دانش آموزان دفاع کنم.

عمادی اظهار امیدواری کرد که همچنان از ظرفیت ارزشمند این قانون بهره‌مند شویم و حتی خواهان این هستیم که در آن 10 درصد رشته‌هایی که رقابتی هستند و نیاز به برگزاری کنکور دارند سهم سوابق تحصیلی افزایش یابد و به 50 درصد برسد و این پیشنهاد را به سازمان سنجش نیز اعلام کرده‌ایم.

به اشتراک بگذارید :