23 ذیقعده 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۸/۲۲ ۱۴:۰۹:۰۶
کد مطلب:  731729
وزیر آموزش‌وپرورش در دوازدهمین هم‌اندیشی سالانه ستاد همکاری‌های حوزه‌های علمیه و آموزش‌وپرورش؛
تسهیل ارتباط و حضور حوزویان در آموزش‌وپرورش/ ایده‌های حوزویان و معلمان در یکدیگر تنیده شود

وزیر آموزش‌وپرورش در دوازدهمین هم‌اندیشی سالانه ستاد همکاری‌های حوزه‌های علمیه و آموزش‌وپرورش با تأکید بر این که باید حوزویان به‌راحتی در آموزش‌وپرورش رفت‌وآمد کرده و ارتباط داشته باشند، اظهار کرد: ایده‌های حوزویان و معلمان در یکدیگر تنیده شود.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، سید محمد بطحایی در آیین افتتاح دوازدهمین هم‌اندیشی ستاد همکاری‌ها در مشهد مقدس اظهار داشت: متأسفانه طی دو دهه گذشته مسئله کسب مهارت‌های تربیتی و فرهنگی جای خود را به حفظیات و یادگیری در ذهن داده است.

 

دنبال تقویت و توسعه فعالیت‌های تربیتی و فرهنگی و با همکاری حوزه‌های علمیه در مدارس هستیم

وزیر آموزش‌وپرورش افزود: شیوه گذشته به‌گونه‌ای بود که همه معلومات و علم آموزشی دانش آموزان بیشتر جنبه شناختی دارد و جایگاهی برای کسب مهارت‌های تربیتی و پرورشی قائل نشد و این مسئله که ابتدا در متوسطه دوم بود به متوسطه اول و امروز به دوره ابتدایی منتقل‌شده است.

بطحائی تصریح کرد: امروز مدال افتخار را بر گردن کسانی می‌اندازیم که بیشتر حفظ کرده‌اند و مهارت‌های تربیتی و پرورشی آنان مورد ارزیابی قرار نگرفته است و ما به دنبال به‌کارگیری همه مهارت‌ها در کنار یکدیگر هستیم.

وی در ادامه افزود: با طراحی برنامه‌های متعدد به دنبال تقویت و توسعه فعالیت‌های تربیتی و فرهنگی و با همکاری حوزه‌های علمیه در مدارس هستیم.

 

هجمه‌های سنگینی نسل جوان و نوجوان ما را تهدید می‌کند

وی گفت: نباید تعامل و ارتباط میان حوزه و آموزش‌وپرورش را با چسب به یکدیگر بچسبانیم، امروز هجمه‌های سنگینی نسل جوان و نوجوان ما را تهدید می‌کند، باید حوزه و آموزش‌وپرورش با یکدیگر تنیده شوند و حوزه نقش هیئت اندیشه‌ورز آموزش‌وپرورش را ایفا کند.

بطحائی اظهار کرد: امسال اتفاق خوبی که رقم خورده است، اختصاص دو ساعت رسمی آموزش‌وپرورش به مسئله معلم و دانش‌آموز است که بر اساس نیازهای روز و با تشخیص آموزگار، اداره شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود بابیان اینکه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تلاش‌های زیادی آموزش‌وپرورش انجام داده تا تحول مدنظر ایجاد شود، گفت: این تلاش‌ها و زحمت‌ها که در چند دوره شروع شد و تا امروز ادامه دارد هنوز نتوانسته توقع و مطلوبیت را برای جامعه و مدیران کشور و سیاستگزاران کشور ایجاد کند و انتقادهایی بر توانایی و خروجی‌های آموزش‌وپرورش وجود دارد.

 

انحراف در برنامه رسمی و غیررسمی آموزش‌وپرورش موجب کاهش سهم اهداف تربیتی مدارس

وی افزود: در دو دهه اخیر ناخواسته انحرافاتی در برنامه رسمی و غیررسمی آموزش‌وپرورش دچار شده‌ایم که موجب شده سهم اهداف تربیتی کاهش یابد و اهداف آموزشی و شناختی بر اساس حافظه محوری اولویت پیداکرده و دانش آموزان مطالب را به‌خوبی حفظ می‌کنند ولی آنجا که به‌طور مثال باید جوانمردی، حلال و حرام را در عمل و در زندگی به کار ببرند نمره خوبی نمی‌گیرند.

وی ادامه داد: این انحراف یعنی توسعه و گسترش مهارت‌آموزی به نفع اهداف شناختی و کاهش اهداف تربیتی ابتدا در متوسطه دوم و پایه‌های 11 و 12 آغاز شد و اکنون این مصیبت را در نظام آموزش‌وپرورش و متأسفانه در دوره ابتدایی هم شاهد هستیم که این موضوع فراگیر شده و سایه شوم خودش را در فضای تربیتی و پرورشی گسترده است که کنکور یکی از این عوامل بود که امیدوارم با تلاش‌هایی که صورت می‌گیرد سهم این عامل کاهش یابد و سهم اهداف پرورشی و تربیتی بیشتر شود که اجرای این هدف دشوار است زیرا جامعه در 20 سال گذشته به آن عادت کرده است.

 

کنکور و شبه کنکور باعث شد که همه تلاشها صرف اهداف شناختی شود

وزیر آموزش‌وپرورش تصریح کرد: کنکور و شبه کنکور باعث شد که همه تلاش صرف اهداف شناختی شود و معلم فرصت پرداختن به مهارت ندارد و دانش‌آموز می‌خواهد فرم را حفظ کند و معلم کوتاه‌ترین نتیجه را به او آموزش دهد.

 

در 85 درصد ظرفیت آموزش عالی و دانشگاه‌ها نیازی به برگزاری کنکور نیست

سید محمد بطحایی با اشاره به انحراف در فرایند یادگیری و یاددهی اظهار کرد: می‌توان عطش کنکور را کم کرد زیرا در 85 درصد ظرفیت آموزش عالی و دانشگاه‌ها نیازی به برگزاری کنکور نیست و بر اساس سوابق تحصیلی می‌توان دانش آموزان را انتخاب کرد.

وزیر آموزش‌وپرورش مدرسه را محلی برای تمرین زندگی دانست و گفت: مدرسه باید کارگاهی آموزشی برای زندگی شود و دانش آموزان باید یاد بگیرند که مسئله زندگی خود را چگونه حل کنند.

 

برای اصلاح  مسیر نیازمند حمایت فکری، معنوی و کارشناسی حوزه‌های علمیه هستیم

بطحائی ادامه داد: برای اصلاح این مسیر نیازمند حمایت فکری، معنوی و کارشناسی حوزه‌های علمیه هستیم و به صاحب‌نظران حوزه نیازمندیم.

وی تصریح کرد: چسباندن حوزه و آموزش‌وپرورش مشکلی را حل نمی‌کند، بلکه باید به هم تنیده باشند و آموزش‌وپرورش حوزه‌های علمیه را به‌عنوان هیئت اندیشه‌ورز باشد و از آنان راهنمایی بگیرند که در این صورت همکاری بین حوزه و آموزش‌وپرورش صورت می‌گیرد.

وزیر آموزش‌وپرورش بابیان اینکه باید حوزویان به‌راحتی در آموزش‌وپرورش رفت‌وآمد کرده و ارتباط داشته باشند، اظهار کرد: حتماً باید متخصصینی در تربیت اسلامی که با مسائل امروز تعلیم و تربیت آشنا باشند، استفاده کنیم.

به اشتراک بگذارید :