13 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۹/۰۱ ۱۲:۴۴:۲۱
کد مطلب:  738205
وزیر آموزش و پرورش در همایش تکریم خیرین مدرسه ساز در مشهد مقدس عنوان کرد:
احداث 113 هزار کلاس درس توسط خیرین کشور

وزیر آموزش و پرورش در همایش خیرین مدرسه ساز در وصف مجامع استانی گفت: اکنون مجامع خیرین مدرسه ساز به نهال تنومندی تبدیل شده است و این شجره طیبه 113 هزار کلاس درس را توسط خیرین مدرسه ساز ساخته و دانش آموزان دراین مدارس درس معرفت انجام می دهند.

به گزارش روابط عمومی آموزش و پرورش خراسان رضوی، سید محمد بطحایی با بیان اینکه سهم این شجره طیبه  بیش از 113 هزار کلاس درس وساختمان بوده است گفت: این موضوع اشاعه ناب ترین ایثار و از خودگذشتگی است و اشاعه این ترویج درجامعه با آموزش و پرورش بوده که نتوانستیم به خوبی آن را نمایان کنیم . تک تک این آجرها تمدن جمهوری اسلامی ایران را در آینده نشان می دهد.

وی افزود: امروز فضای آموزشی در آموزش و پرورش نوین صرفا مشتی خاک وآجر نیست. تاثیری که فضای آموزشی ایجاد می کند بسیار فراتر از آن چیزی است که تصور می شود، لذا امروز فضای آموزشی بخشی از تکنولوژی آموزشی است، یعنی آن بخش نرم افزار وسخت افزار که سرعت و تعمیق دریادگیری است  بسیار مهم  و مورد توجه است که اهمیت فضای آموزشی امروز رانشان می دهد.

 وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه فضای آموزشی امروز خودش یک معلم است، خاطر نشان کرد: فضای آموزشی معلمی است  که دانش آموزان رادریادگیری کمک می کند . ضمن این که این نگاه را باید درحوزه معماری مدارس دربخش دولتی وخیری داشته باشیم، امروز فضای سبز در مدرسه بخش عمده ای از یادگیری برای دانش آموزان است و نقش اساسی دارد.

بطحایی اضافه کرد: در پژوهش های پیشرفته نشان می دهد که حتی چه نوع گیاهانی در فضای سبز مدرسه باید استفاده شود تا یادگیری راساده تر کند، امروز محوطه های مدرسه اهمیت بسیار زیادی دارند .

در فناوری های معماری مدارس پیشرفته به سمتی می رود که کلاس درس بدون دیوار باشد و از این طریق بچه ها را وادار می کنند در فضای پرسروصدا مهارت تمرکزکردن را فرا بگیرند .

وزیر آموزش و پرورش با بیان این که کلاس های نیم دایره ای در معماری آموزش وپروش درحال شکل گیری است گفت: این مدارس فاقد نیمکت است  و دانش آموزان باید روی زمین بنشنند و مهارت زندگی را تمرین کنند. چیدمان کلاس و رنگ و تصاویر مورد استفاده در فضاهای آموزشی نیز مورد توجه متخصصان آموزش و پروش است .

وی ادامه داد: بچه ها در مدارس ما باید زندگی کردن را تمرین کنند و مدرسه امروز مرور یک سری دانش و حفظ فرمول های ریاضی نیست . امروز مدرسه به عنوان کانون فرهنگی تغییر رویکرد می دهد و باید تصمیمات خود را در این بخش تغییر دهیم.

بطحایی خاطرنشان کرد: تا زمانی که مدرسه محیط تمرین بچه ها نشود و حتی اگر از نظر فضای فیزیکی مشکلی نداشته باشیم باز هم نمی توانیم نام آن فضا را مدرسه بگذاریم. نظام تعلیم و تربیت امروز، فریاد زدن، صحبت کردن، مذاکره کردن، تمرین اخلاق و مداراکردن وحرف زدن را برای دانش آموزان باید آماده کند.

وی با اشاره به اینکه در پایه های اول تا سوم ابتدایی مدرسه باید دارای کلاس اسباب بازی باشد گفت: تکنولوژی آموزشی برای این دسته از دانش آموزان این گونه شده است و رویکرد جدید آموزش و پرورش برخواسته از سند تحول، اصلاح این مسیر است . ضمن این که این موضوع بسیار سخت است .

وزیر آموزش وپرورش افزود: رویکرد ما هم چنان که باید در فضای آموزشی تغییر کند، باید در حوزه آموزشی و تکنولوژی آموزشی نیز تغییر ایجاد کنیم واین موضوع را دانش آموزان تمرین کنند .

 وی با تشکر از اهتمام خیرین و دولت در ساخت مدرسه گفت: هم چنان با مشکلات عدیده در فضاهای آموزشی مواجه هستیم . مدرسه یک کارگاه برای زندگی کردن است و دانش آموزان باید در مدرسه این موضوع را تمرین کنند .

بطحایی به میزان اعتباری که برای بازسازی مدارس کشور نیاز است اشاره و تصریح کرد: بین 80 تا 90 هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است تا فضاهای آموزشی را در سطح یک و بالا نوسازی کنیم، وهم چنان نیازمند توجه خیرین هستیم زیرا دولت نخواهد توانست این عدد را تامین کند تا به آموزش و پرورشی که ترسیم کردیم دست یابیم .

وی افزود: باید کارگروه هایی تشکیل شود که روش های جذب خیرین بازنگری شود زیرا ممکن است  خیرین نتوانند مدارس 9 یا 12 کلاسه احداث کنند و درعوض بتوانند با چندین خیر یک مدرسه احداث کنند و یا بتوانند یک اتاق اسباب بازی یا این که یک فضای ورزشی ایجاد کنند این کارگروه ظرف 3 ماه آینده نتیجه گیری کنند.

به اشتراک بگذارید :